Přejít k hlavnímu obsahu

Krutý sovětský sériový vrah Čikatilo: Policie nemohla varovat veřejnost kvůli ideologii, své oběti pojídal

Info ikona
Sériový vrah Andrej Čikatilo

Sériový vrah Andrej Čikatilo

Andrej Čikatilo si vysloužil přezdívku Rostovský řezník. Do historie se zapsal jako sovětský sériový vrah, který během 12 let připravil nejméně 50 lidí o život tím nejkrutějším způsobem. Jeho případ je pozoruhodný nejen vysokým počtem obětí, ale i tím, že úsilí policie varovat veřejnost bylo znemožněno politickým vlivem, neboť ideologie nepřipouštěla v komunistické společnosti existenci sériových vražd.

Matčin příběh o snědeném bratrovi

Andrej Čikatilo se narodil 16. října 1936 na Ukrajině a jeho dětství bylo poznamenáno těžkostmi druhé světové války. Vyrostl během ukrajinského hladomoru třicátých let 20. století, během něhož zemřely miliony lidí a mnozí se uchýlili ke kanibalismu, aby dokázali přežít. Matka mu v dětství vyprávěla stále dokola příběh o starším bratrovi, kterého údajně unesli a snědli jejich sousedé. A právě to pro něj mohlo být motivací, aby se i on stal v dospělosti kanibalem a některé ze svých obětí snědl

I přes impotenci se stal otcem

Čikatilo byl vášnivým čtenářem, zajímal se o příběhy, které detailně popisovaly, jak byli němečtí váleční zajatci mučeni sovětskými vězniteli během druhé světové války. Po vojně se stal telekomunikačním inženýrem poblíž Rostova nad Donem, kde se v roce 1963 oženil. Dokonce vystudoval univerzitu v oboru humanitních věd a stal se učitelem. O práci ale rychle přišel, neboť si rodiče stěžovali, že sexuálně napadá jejich děti. Přestože trpěl impotencí, narodily se mu dvě děti, dcera Ludmila a také syn Jurij. 

Věra Galatíková: Vášnivá kuřačka a milovnice herectví. Se záletným manželem vydržela do smrti

Do srdcí českých diváků se herečka Věra Galatíková zapsala nezapomenutelnými výkony v seriálech Sanitka či Četnické humoresky nebo ve filmu Skalpel, prosím. Milovali jsme její hlas, který propůjčila francouzské kolegyni Annie Girardot. Těsně před Vánoci to bude 16 let, kdy prohrála boj s rakovinou plic a ve věku 69 let odešla na věčnost.
svetzeny.cz

Čikatilo si vybíral slabé oběti

S vraždami začal zřejmě až v roce 1978, kdy na žvýkačku nalákal devítiletou holčičku do své tajné chatrče. Tam se ji pokusil sexuálně zneužít, jeho impotence mu v tom ale zabránila. Vzteky ji ubodal a právě v ten moment dosáhl nejen orgasmu, ale také zjištění, co jej dokáže dostatečně vzrušit. Jeho následující zločiny byly o to strašnější, že cílil na malé děti a mladé ženy, neboť si záměrně vybíral slabé oběti. Bylo jich celkem 56, hledal je na zastávkách, kde si vybíral prostitutky a vraždil je velmi krutým a brutálním způsobem

Policii vrah unikal 12 let

Dopaden byl až v roce 1990, přitom už po vraždě první dívenky mu byli policisté na stopě, ale díky jeho spořádanému životu, členství ve straně a vysokoškolskému titulu ze spárů vyšetřovatelů unikl. A tak mohl nerušeně pokračovat ve zvěrstvech, jejichž intenzita stoupala s potřebou jeho sexuálního uspokojení. Nejvíce řádil v letech 1983 - 84, policie nacházela zohavená těla a bylo zahájeno intenzivní vyšetřování. I tehdy ho mohl systém zachytit, kvůli menším přestupkům byl zatčen a uvězněn, ale kvůli nedbalé práci laboratoře, která špatně vyhodnotila jeho krevní testy, nebyl ztotožněn s důkazy na obětech. 

KVÍZ: Zpátky do minulosti. Pamatujete si, co znamená ROH nebo co jsou jarmilky? Otestujte se v retro testu

Pojďme se společně vrátit do minulosti. Připomeňte si, jak vypadal život v Československu před rokem 1989. Jaké přístroje, hračky a potraviny byly trendem za socialismu? Otestujte si své vědomosti v našem retro kvízu a zavzpomínejte na staré dobré časy.
svetzeny.cz

Sériového vraha zlomil až psycholog

Vyšetřování případů bylo pro sovětskou policii poměrně složité, neboť vládnoucí garnitura zakazovala zveřejňovat informace o případech i varování obyvatelstvu před řáděním sériového vraha. Připustila by tím, že se něco takového může dít i v komunistické společnosti. Svou poslední oběť zavraždil Andrej Čikatilo v listopadu 1990, když vycházel z lesa, kde zločin spáchal, byl dokonce přistižen policistou. Vymluvil se, že v lese sbíral houby, kdyby se strážník podíval do jeho tašky, našel by v ní uřezané prsy oběti. Do vyšetřovací místnosti se ale dostal brutální vrah až o dva týdny později. Podezření sílilo, policisté měli několik nepřímých důkazů, které jej s vraždami spojovaly. A tak se rozhodli zlomit Čikatila s pomocí psychologa. Ten využil zpracovaný profil, který během honu na vraha vznikl. Ten byl natolik přesný, že se Čikatilo sesypal a přiznal se k vraždě 56 lidí. Od té chvíle s vyšetřovateli ochotně spolupracoval a na figurínách v tělocvičně KGB demonstroval, co svým obětem prováděl, a ukázal jim i místa, kde leží oběti, jejichž těla policie neobjevila.

Jak žije krásná Bond girl? Sophie Marceau tají jméno partnera, píše knihy a hraje na violoncello

Život Sophie Marceau je jako pohádkový příběh, kdy malá chudá holka nedokončila ani střední školu a bez hereckého vzdělání prorazila do velkého světa kinematografie. Potkala výrazně staršího prince, který ji ukotvil nejen v životě, ale i v showbyznyse a ke štěstí jí ani v 56 letech vlastně nic nechybí. Je stále atraktivní, může si vybírat z nabídek na práci a dělat si radost třeba psaním knih a básní.
svetzeny.cz

U soudu se Čikatilo obnažoval

Soud probíhal za velkého zájmu veřejnosti i novinářů, obviněný Čikatilo se během přelíčení choval hrubě, obnažoval se a se zaujetím líčil detaily svého vražedného řádění. Popisoval, jak obětem uřezával genitálie či končetiny, které následně vařil a pojídal. Rodinní příslušníci pozůstalých během líčení plakali a kvůli tomu, aby někdo neztratil nervy a nechtěl vraha přímo v soudní místnosti zabít, byl po celou dobu zavřen v kleci. Andrej Čikatilo byl odsouzen k trestu smrti a popraven v roce 1994, kdy tehdejší prezident Boris Jelcin zamítl jeho žádost o milost. Příběh sovětského vraha inspiroval filmaře k několika dílům. Čikatila si zahrál Malcom McDowell ve filmu Evilenko a ztvárnil jej také Jeffrey DeMunn ve snímku Občan X

Čikatilo
Zdroj článku