Přejít k hlavnímu obsahu

Věra Galatíková: Vášnivá kuřačka a milovnice herectví. Se záletným manželem vydržela do smrti

Info ikona
Věra Galatíková

Věra Galatíková

Do srdcí českých diváků se herečka Věra Galatíková zapsala nezapomenutelnými výkony v seriálech Sanitka či Četnické humoresky nebo ve filmu Skalpel, prosím. Milovali jsme její hlas, který propůjčila francouzské kolegyni Annie Girardot. Těsně před Vánoci to bude 16 let, kdy prohrála boj s rakovinou plic a ve věku 69 let odešla na věčnost.

Pevné pouto Věry Galatíkové s Annie Girardot

Málokdy jsou si dvě osobnosti, které na dálku propojí profese, i fyzicky velmi podobné. A právě herečky, Češka Věra Galatíková a Francouzka Annie Girardot, mohou být v tomto dávány za příklad. Galatíková nadabovala mnoho rolí slavné kolegyně, a kdybychom se dívaly na výkon francouzské herečky bez hlasu Galatíkové, přišlo by jim to snad i nepatřičné. Tak moc si čeští diváci na toto propojení zvykli. Obě dámy spojovala také jedna velká vášeň, a to záliba v cigaretách. Setkaly se několikrát, byly si velmi blízké, a v dobách, kdy byly obě vážně nemocné, si psaly podpůrné dopisy. Naposledy se osobně viděly v roce 2003, kdy Girardot přijala angažmá v pražském Švandově divadle, kde odehrála monodrama Madame Marguerite. Tehdy už si ale společnou cigaretku nedaly. Annie Girardot přežila blízkou přítelkyni o čtyři roky, zemřela po dlouhém boji s Alzheimerovou chorobou

Divoká Claudia Cardinale: Znásilnění, utajený syn a život s majetnickým mužem

svetzeny.cz

Za vášeň zaplatila herečka životem

V roce 2002 byla Věře Galatíkové diagnostikována rakovina plic, a své vášně se ze dne na den vzdala. Podstoupila léčbu nádoru a nemoc se opravdu podařilo i díky komplikované operaci zastavit. O dva roky později u ní ale propukla rakovina znovu, a i přes špatné prognózy lékařů žila ještě tři roky. Až do své smrti se angažovala v protikuřácké kampani a věnovala se osvětě

Nadpozemské rozloučení s dcerou Kristýnou

Herečka Věra Galatíková odešla tři dny před Vánoci roku 2007 a její dcera, Kristýna Frejová na ten moment až do konce svých dnů nezapomene. Z návštěvy v nemocnici odjela na představení, v zákulisí čekala s kolegyní Klárou Trojanovou na začátek a za dvě minuty sedm se prudce rozvlnily žaluzie, které byly součástí dekorace pro divadelní hru. „Moje maminka zemřela za pět minut sedm na Kladně. Od té doby říkám, že cesta duše z Kladna do Prahy trvá tři minuty. Vyložila jsem si to tak, že se maminka přišla se mnou rozloučit,“ svěřila Frejová při rozhovoru v pořadu Blízká setkání v ČRO Dvojka. 

Krutý osud krásné Sharon Stone: Bojovala o život, ztratila téměř vše

svetzeny.cz

Manželovy zálety herečka tolerovala

Držitelka Ceny Thálie Věra Galatíková byla manželkou kolegy Ladislava Freje, měli spolu dvě děti, dceru Kristýnu a Ladislava ml. Jejich manželství procházelo občasnými krizemi, kdy herečku partner trápil nevěrami. Sám to přiznal ve velmi osobním rozhovoru pro rádio Frekvence 1. Nevěru vnímám tak, že to Věru strašně trápilo. Byl jsem sviňa! Já to uznávám, ale nemohl jsem si pomoct,“ rozpovídal se několik let po smrti milované ženy slavný doktor Sova z televizního seriálu Nemocnice na kraji města. Frej a Galatíková se vzali se v roce 1977 a půvabná herečka byla tehdy jeho již čtvrtou manželkou. Poprvé spolu hráli ve hře Královna Kristýna, poté spolu projeli křížem krážem českými divadly s různými projekty. Herečka mu zálety mu tolerovala a vydržela po jeho boku až do konce svých dní. 

Jak žije krásná Bond girl? Sophie Marceau tají jméno partnera, píše knihy a hraje na violoncello

svetzeny.cz

Věra Galatíková, uznávaná herečka i dabérka

Věra Galatíková chtěla být herečkou odmala, ale rodiče ji v její vášni pro kumšt nepodporovali. I proto vystudovala pedagogické gymnázium a teprve až po roční práci jako učitelka se vydala na Janáčkovu akademii múzických umění. Byla členkou Činoherního klubu a také Městských divadel pražských, za celoživotní práci v dabingu získala Cenu Františka Filipovského, a byla i nositelkou titulu zasloužilá umělkyně. Mezi její nezapomenutelné filmové role patří Lenora ve Vláčilově Údolí včel, ředitelka v seriálu My všichni školou povinní, pionýrská vedoucí ve Skřiváncích na niti nebo dceřina kletba ve filmové Kytici. 

Zdroj článku