Přejít k hlavnímu obsahu

Půvabná osvětimská hyena Irma Grese, jedna z nejkrutějších dozorkyň koncentračního tábora. Vztek si vybíjela na krásných vězeňkyních

Když chtěla, dokázala být Irma Grese i vcelku půvabnou ženou. Jenže ani sebevětší půvab by neskryl její zkaženou povahu, díky které byla prolita krev mnoha nevinných lidí v nacistickém koncentračním táboře v Osvětmi. Její mysl byla podobně zvrácená, jako třeba mysl šíleného nacistického lékaře Josefa Mengeleho.

Mohlo by se vám líbit

Česká sériová vražedkyně Jaroslava Fabiánová si odpykává doživotí. Vraždila mimořádně brutálně s pomocí sekáčku na maso nebo třeba zednického kladiva

Vražedkyně Jaroslava Fabiánová své oběti zavraždila mimořádně surovým způsobem. Na kontě má však kromě vražd i nespočet krádeží, příležitostnou prostituci a jinou trestnou činnost. Přečtěte si příběh o jedné z nejhorších českých sériových vražedkyň, která si za své zločiny odpykává doživotní trest ve věznici.
svetzeny.cz

Školu opustila kvůli šikaně

Irma Grese se narodila 7. října roku 1923 v Meklenbursku do velké rodiny. Měla ještě čtyři další sourozence. Když jí bylo pouhých třináct let, její matka spáchala sebevraždu z nešťastné lásky vypitím kyseliny chlorovodíkové. Zjistila totiž, že ji její manžel podvádí s dcerou majitele místní hospody. Její otec rok po manželčině smrti vstoupil do NSDAP. Irma to neměla lehké ani ve škole, kde byla podle její sestry Helene údajně ošklivě šikanována a nikdy nesebrala dostatek odvahy se útočníkům postavit. Proto ve svých patnácti letech školu raději opustila a vstoupila do dívčí verze Hitlerjugend Bund Deutscher Mädel. Zároveň si přivydělávala na farmě a později také v obchodě. Kariéra farmářky nebo prodavačky ji však příliš nenaplňovala, rozhodla se tedy zcela pro jiný obor a nově dostupnou pozici.  

Nacismus ji fascinoval

Očarovaná nacistickou propagandou se roku 1942 nechala najmout jako strážná v koncentračním táboře Ravensbrück. O rok později pak byla Irma převelena do Osvětimi, největšího z nacistických koncentračních táborů. Ačkoliv byla velmi mladá, díky své oddanosti a kázni dosáhla již v tu dobu hodnosti vrchní dozorkyně SS – Oberaufseherin, což byla druhá nejvyšší hodnost udělovaná ženám v SS. Díky svým vysokým pravomocem si mohla s vězni dělat prakticky cokoliv, čehož od začátku své kariéry dozorkyně hojně využívala.

Mohlo by se vám líbit

Krásná jen zvenčí: Winnie Ruth Judd zavraždila své kamarádky a jejich těla nacpala do cestovních kufrů. Přesto dožila na svobodě

Winnie Ruth Judd roku 1931 zavraždila své dvě kamarádky, rozřezala jejich těla a nacpala je do cestovních kufrů. V době vraždy jí bylo pouhých 26 let. Za hrůzný čin byl zpočátku Winnie odsouzena k trestu smrti, nakonec však dožila na svobodě. Přečtěte si, jaký byl příběh této mladé vražedkyně.
svetzeny.cz

Její krutost neznala hranic

V Osvětimi dala Irma průchod svým sadistickým choutkám. Jedna z přeživších pamětníků, Olga Lengyel, vzpomínala ve svých pamětech s názvem Pět komínů, že Grese udržovala intimní vztahy s více nacisty, mezi kterými měl být i obávaný doktor Mengele. Do plynové komory prý Irma záměrně vybírala krásné vězenkyně, jelikož jim záviděla jejich krásu. Podle profesorky Wendy A.Sarti se Grese vyžívala v mlácení židovských žen do oblasti prsou a některé vězeňkyně nutila sledovat, jak znásilňovala jiné vězně. Grese se k většině vězňů chovala velmi násilně, kdy na ně posílala své psy, bičovala je, nebo do nich třeba kopala. Údajně si také měla nechat vyrobit lampu z kůže tří mrtvých vězňů. Pro svoji krutost získala právem přezdívku „Hyena Osvětimi“.

Marně se pokoušela hrát nevinnou  

Poté, co spojenci osvobodili Evropu od nacistů, se Grese pokusila zachránit si život, jelikož se po válce chtěla stát filmovou hvězdou. Když pak byla na jaře roku 1945 zatčena britskou armádou a byla obviněna z válečných zločinů, snažila se tvářit, že je nevinná. Svoje tvrzení se snažila podtrhnout nevinným dívčím vzhledem a poukazovala i na svůj nízký věk. Nic z toho jí však nepomohlo, jelikož naštěstí zůstalo naživu dostatek svědků, kteří popsali její bestiální řádění a kruté zacházení s vězni. Byla odsouzena k smrti a 13. prosince roku 1945 byla Irma Grese oběšena. Ve svých dvaadvaceti letech se tak stala nejmladší oběšenou ženou 20. století podle britského práva.

Info ikona
Irma Grese
Zdroj článku