Kinotip: Komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel, která byla knižním bestsellerem, je právě v kinech
svetzeny.cz
Komediální trilogie Zdeňka Trošky je bez babičky, maminky Máni Škopkové, nepředstavitelná. V její roli si zahrála Erna Červená a Valerie Kaplanová.
Erna Červená se narodila 13. prosince 1900 v Praze a pracovala jako úřednice. Stala se druhou manželkou Jiřího Červeného – zakladatele legendárního kabaretu Červená sedma a tatínka operní pěvkyně Soni Červené. Ten byl významnou osobností kulturního života začátku 20. století.
Poprvé se ve filmu objevila v tragikomedii Nevěsta (1970), po čemž byla vedená jako komparzistka. V roce 1974 sehrála malou roli ve filmu Osud jménem Kamila, zbylé přišly až v 80. letech, a to ve snímcích Poklad hraběte Chamaré; Co je vám, doktore? a Slunce, seno, jahody.
Spolupracovala s rozhlasem i televizí, a to hlavně při vzpomínkových pořadech. Znala totiž herce, muzikanty, spisovatele a další významné umělce a hvězdy, jako byl Vlasta Burian. A také o nich ráda vyprávěla mimo jiných i svým kolegům při natáčení Slunce, seno, jahody.
Pozor, přišla dáma
Helena Růžičková vzpomínala na kamerové zkoušky Erny Červené. V civilu totiž měla do vesnické babičky hodně daleko, protože si i ve stáří zachovávala eleganci dam první republiky. Kvůli roli musela sundat příčesky, líčení a také zubní náhrady. Fotky z natáčení prý poprvé viděla v restauraci, a když se na snímku z placu objevila, byla zaskočená. I přes zděšení, které se v ní nejspíše odehrávalo, bylo její reakcí jen noblesní gesto směrem k číšníkovi a prosba o sklenku bílého vína.
Mezi prvním a druhým dílem si zlomila nohu v krčku. Zdeněk Troška chtěl podpořit její odhodlání bojovat a nabídl ji roli ve filmu Poklad hraběte Chamaré, kterou tam potom musel dopsat, protože v původním scénáři nebyla. Erna Červená byla tak nadšená vidinou účinkování, že začala trénovat chůzi a za pár dní už byla připravená.
Po osmdesátce se o ni začali zajímat také zahraniční filmaři. Pokračování komediální trilogie se však už nedožila. Zemřela 12. září 1985 na mrtvici.
Narodila se 12. září 1917 v Hlinsku, nicméně své dětství prožila ve Vídni. Pracovala jako sekretářka, ale působila v divadelním spolku, a dokonce ve 40. letech navštěvovala soukromou dramatickou školu. V pardubickém divadle odehrála 40 sezón.
Ve filmu se poprvé objevila roku 1951 ve snímku Pionýr. Možná si na ni také vzpomenete ve filmu Jára Cimrman ležící, spící, kde hrála průvodkyni, nebo v pohádce Honza málem králem. Epizodní role měla také v Třicet případu majora Zemana (díl Studna), Arabela se vrací, Výchova dívek v Čechách a Šmankote, babičko, čaruj!
Herečka Valerie Kaplanová převzala roli babičky tak dobře, že si jen málokdo všiml změny. Tuto postavu pak hrála ve Slunce, seno a pár facek i Slunce, seno, erotika. Proslavila se také jako bába Tutovka v televizní soutěži. Díky tomu dokonce několikrát moderovala slavný pořad Eso místo Terezy Pergnerové.
Zemřela 12. května 1999 v Pardubicích. Na jevišti stála ještě dva měsíce před svou smrtí, jejíž příčinou byla rakovina.