Přejít k hlavnímu obsahu

Rakovina hrozí: Nechte se pozvat na vyšetření!

Je smutnou pravdou, že Česká republika patří mezi onkologicky nejzatíženější státy světa. To je hlavní důvod, proč budeme od letošního roku zváni na vyšetření.

Každoročně je u nás nově diagnostikováno více než 77 000 nádorových onemocnění a téměř 28 000 pacientů na ně umírá. Tato čísla navíc neustále rostou (mimo jiné také v důsledku stárnutí populace). V současné době u nás žije více než 450 000 občanů, kteří mají osobní zkušenost s nějakým typem nádoru.

Nejlepší formou prevence jsou samozřejmě opatření zabraňující samotnému vzniku nádorového onemocnění, což je především zdravý životní styl. Pokud však již choroba propukne, je doslova životně důležité ji co nejdříve odhalit. Pro všechny typy nádorů platí, že jsou-li včas diagnostikovány, je pravděpodobnost jejich dobré léčitelnosti vysoká. U některých diagnóz je včasný záchyt natolik účinný, že lze díky preventivním screeningovým vyšetřením výrazně snížit úmrtnost – jde o nádory děložního hrdla, prsu, tlustého střeva a konečníku

Proto budou právě na tato vyšetření od letošního roku zdravotní pojišťovny adresně zvát ty občany do 70 let věku, kteří se do screeningu zhoubných nádorů dlouhodobě nezapojují. Ve většině vyspělých zemí je zvaní na vyšetření běžné – u nás se to však dosud nedělalo. Pozvánka má formu dopisu, v němž je konkrétně popsáno, jak postupovat. 

Podrobné údaje o jednotlivých preventivních programech lze nalézt na portálech: www.mamo.cz (screening nádorů prsu), www.kolorektum.cz (screening nádorů tlustého střeva a konečníku) a www.cervix.cz (screening nádorů děložního hrdla).

Foto: Depositphotos (1)