Přejít k hlavnímu obsahu

7 kroků k záchraně manželství: Dejte vašemu vztahu ještě poslední šanci

V České republice se v dnešní době rozvádí téměř každé druhé manželství. I když má rozvodovost v posledních letech klesající tendenci, stále je to vysoké číslo. Pokud i vy řešíte vztahové problémy, přečtěte si 7 kroků k záchraně manželství, vyzkoušejte je a dejte tak vašemu vztahu ještě poslední šanci.

1. Sepište seznam všeho, co vás štve

Pokud chcete své manželství zachránit, musíte si přesně definovat vaše vztahové problémy. Vezměte si tužku a papír, sepište vše, co vás na partnerovi štve a kvůli čemu se cítíte nešťastně. Pamatujte na to, že hněv a beznaděj, které nyní pociťujete, nemusí nutně vést k rozpadu manželství, ale jsou to signály, které vám naznačují, že musíte začít problém společně řešit. Do seznamu zahrňte i problémy, které se vám kdysi nepodařilo vyřešit, a toto napětí stále přetrvává.

2. Zaměřte se na sebe

Pakliže jste rozhněvaní a frustrovaní, zaměřujete se obvykle na vašeho partnera, dokola se vám vrací myšlenky na to, čím vás zase naštval. Je však třeba se zaměřit na sebe. Ptejte se na tyto otázky: „Co bych ve vztahu skutečně chtěla já sama? Co mě znepokojuje? Co mi brání být šťastná? Co od života nyní chci?“ Snažte se odpoutat se od svých myšlenek na partnera a skutečně si vizualizovat život, jaký chcete žít, na druhé se neohlížejte, musí to vycházet z vás. Pokud byste se příliš zabývala tím, co by měl partner změnit, může to pak vést k vzájemné konfrontaci. Takže místo toho, abyste si říkala, že chcete, aby partner doma více uklízel, si jako cíl stanovte mít vždy čistý útulný domov. Pak svá přání sdělte partnerovi a čekejte na jeho odpověď, zda bude ochotný na tom pracovat.

Mohlo by se vám líbit

8 super tipů, jak udržet šťastné manželství

Recept na ideální vztah neexistuje, ale můžete se řídit pár radami, které vaše soužití udělají spokojenějším…
svetzeny.cz

3. Zbavte se negativity

Hádky, vzájemné obviňování, podezřívavost, sarkasmus, hněv, křik a tvrdá kritika nikam nevedou. Takto opravdu problémy nevyřešíte, docílíte jen toho, že u vás doma bude permanentně dusno. Naučte se řešit své problémy v klidu. Utněte hádku hned v počátku, ještě než dojde na ostrá slova. Toto je vědecky ověřený fakt, díky kterému vztahy vydrží. Odborník na manželství John Gottman zjistil, že u dlouhodobých vztahů je poměr pozitivních a negativních interakcí 5:1.

4. Své obavy vyjadřujte konstruktivně

Jak už bylo řečeno výše, nemá cenu chtít partnera měnit a „řešit“ problémy jekotem a hádkami. Naučte se vyjadřovat svá přání a obavy konstruktivně. Používejte například věty: „Cítím, že...Ráda bych...Moje starost je...“ Zásadní záležitostí pro váš vztah je pochopení vzájemných obav a nalezení kompromisu, se kterým se oba dva spokojíte. Buďte i vy iniciativní a ptejte se partnera, jak to vidí on, co mu dělá starosti, zajímejte se o něj a projevte empatii.

5. Odstranění tří „Z“

Pokud chcete, aby vám manželství fungovalo, musíte se zbavit tří „Z“ - záletů, závislosti a zloby. To jsou totiž největší „zabijáci“ vztahu. Do zdravého manželství tyto věci nepatří. Pokud se jeden z vás svého „Z“ nehodlá vzdát, vztah to silně naruší, a časem se manželství pravděpodobně rozpadne.

Mohlo by se vám líbit

Tom Hanks a Rita Wilson slaví 33. výročí svatby: Jaký je jejich recept na šťastné manželství?

Tom Hanks a Rita Wilson 1.5.2021 oslavili 33. výročí svatby. Jejich manželství neprovází žádné skandály a i po letech vypadají šťastně. Zjistěte, čím vším si za ty roky spolu prošli a jaký je jejich recept na spokojené manželství.
svetzeny.cz

6. Buďte k sobě vřelejší

Oba dva se musíte snažit na záchraně manželství pracovat, a to začíná něčím tak „obyčejným“, ale přitom tak mocným, jako je úsměv. Smějte se spolu, objímejte se, vtipkujte, buďte vděčnější, pochvalte se vzájemně, buďte svolnější ke kompromisu, věnujte více času jeden druhému. Ty nejlepší věci jsou v životě zdarma a tyto maličkosti mohou znova zažehnout jiskru a zachránit vaše manželství.

7. Manželská poradna

Je možné, že to sami dva nedokážete zvládnout, to ale není žádná ostuda. Pokud cítíte, že je toho na vás moc a potřebovali byste pomoc, neváhejte vyhledat odborníka, záchrana manželství za to určitě stojí. Psycholog se bude snažit o to, abyste znovu našli společnou řeč. Manželská poradkyně Patricia Goodman pro deník Daily Mail sdělila, že dle její zkušenosti až 70 % párů, které manželskou poradnu navštíví, má za to, že spolu nyní lépe komunikují a nalezli podstatu i řešení jejich problému. A u 94 % párů prý dojde i k zásadnímu zlepšení sexuálního života.

Mohlo by se vám líbit

Zachráníte vztah, když už si nemáte co říct?

Komunikace je ve vztahu zásadní. No jo, ale co když jeden z vás komunikovat odmítá nebo to jednoduše neumí?
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Znáte pravidlo 5:1? Zaručí vám šťastný a dlouhodobý vztah

Žádný vztah není perfektní, nicméně je velmi důležité nepřestávat na něm pracovat. Ruku na srdce – zapracovat na sobě můžeme všichni a tím se zlepšit v komunikaci, což je alfa a omega spokojeného vztahu. Máme pro vás rady a tipy, které váš vztah posílí a nebojte se, jde o lehké a nenáročné kroky!
svetzeny.cz