
Někdy se všechno zdá být v pořádku – ticho, které nebolí, a jistota, na kterou se dá spolehnout. A pak přijde věta, která to celé roztrhne. A člověk zůstane stát sám, bez odpovědí, jen s otázkami, které nedají spát. Manžel paní Marianny po letech manželství přišel s tím, že se dusí a potřebuje odejít. O ni ani děti ztratil zájem. Co dělat?
Paní Mariana (51) žila dlouhá léta v manželství, které navenek působilo klidně a stabilně. Starala se o rodinu, domácnost i zázemí, které společně budovali. O to víc ji zasáhlo, když přišlo přiznání, které všechno zpochybnilo a otevřelo otázky, na které zatím nezná odpověď.
Prý potřebuje cítit, že ještě žije
Nikdy jsem si nemyslela, že budu jednou sedět v kuchyni, dívat se na hrnek s kávou, která už dávno vystydla, a přemýšlet, kde se to celé zlomilo. Měla jsem pocit, že dělám všechno správně. Dům byl uklizený, prádlo vyžehlené, večeře na stole. Naše děti měly, co potřebovaly, a on taky. Tak nějak jsem věřila, že tohle je ten život, který jsme chtěli. Klidný, jistý, náš. A pak přišel s tím, že se prý dusí. Že potřebuje cítit vášeň. Že si chtěl ověřit, že ještě žije. Řekl to skoro klidně, jako by mluvil o něčem úplně obyčejném. A já tam jen seděla a měla pocit, že se mi rozpadá všechno, co jsem roky držela pohromadě. Já byla doma. Já jsem žila pro nás. A on mezitím hledal něco… jiného. Něco, co já jsem mu zřejmě dát nedokázala. A to je na tom možná to nejhorší – ten tichý pocit, že jsem někde selhala.

Mám pocit, že jsem selhala
Od té doby chodím po domě a všechno mi připadá cizí. Každý kout, každá věc, kterou jsem kdysi brala jako samozřejmost. On říká, že není starý, že chce ještě žít, že potřebuje cítit, že ho něco pálí zevnitř. Jenže já mám pocit, že mě spálil on. Máme dvě dospívající děti na vysoké škole, hypotéku, společné roky, které přece nemůžou jen tak zmizet, jako by nic neznamenaly. A já nevím, jestli mám bojovat, nebo odejít. Nevím, jestli se dá ještě něco zachránit, nebo jestli už jen držím něco, co je dávno pryč. A má vůbec smysl to zachránit? Dokázala bych odpustit tak velkou zradu a bolest, kterou mi způsobil? Bolí mě to tak, že někdy sotva dýchám, a přitom musím fungovat dál, kvůli dětem, kvůli sobě. Jenže já už si nejsem jistá ani tím, kdo vlastně jsem bez něj. Kde podle vás dělám chybu a co byste dělali na mém místě?
A má vůbec smysl to zachránit? Dokázala bych odpustit tak velkou zradu a bolest, kterou mi způsobil? Bolí mě to tak, že někdy sotva dýchám, a přitom musím fungovat dál, kvůli dětem, kvůli sobě. Jenže já už si nejsem jistá ani tím, kdo vlastně jsem bez něj. Kde podle vás dělám chybu a co byste dělali na mém místě?
Nejlepší komentář k situaci paní Mariany má terapeutka Annalisa Barbieri
Paní Mariano,
to, co prožíváte, je hluboké otřesení důvěry i vlastního pocitu jistoty. Je přirozené, že se snažíte najít chybu u sebe – dává to iluzi, že by šlo věci nějak „opravit“. Pravda ale je, že rozhodnutí vašeho manžela hledat „vášeň“ jinde není důkazem vašeho selhání. Spíše vypovídá o jeho vnitřním nastavení, o tom, jak se vyrovnává se stárnutím, stereotypem nebo vlastní nespokojeností. Vy jste do vztahu investovala péči, stabilitu a oddanost – to nejsou chyby, ale hodnoty. To, že je někdo nedokáže ocenit nebo s nimi zacházet zodpovědně, není vaše vina.
Možná si teď všímáte, že ve vás převažuje bolest a stud, ale méně hněvu. Přitom právě hněv je zdravou reakcí na překročení hranic – chrání vaši důstojnost. Zkuste si dovolit přiznat si: „Tohle mi ublížilo a nebylo to v pořádku.“ Ne proto, abyste zůstala v hořkosti, ale abyste se vrátila sama k sobě. Pomoci může i odstup od jedné události a pohled na celý vztah: co vám dával, co vám bral a co byste chtěla dál – ne podle něj, ale podle sebe. Odpověď na otázku, zda „bojovat“, nebo odejít, nepřijde z tlaku ani ze strachu, ale z postupného ujasnění, kde jsou vaše hranice a co ještě unesete.
V tuto chvíli je pro vás zásadní znovu se ukotvit sama v sobě. Nejen jako partnerka, ale jako žena, která má vlastní hodnotu, potřeby a budoucnost – ať už s manželem, nebo bez něj. Zkuste nebýt na to sama: svěřte se někomu důvěryhodnému nebo odborníkovi, protože tak silná bolest potřebuje být sdílená, ne potlačená. A pokud byste uvažovala o zachování vztahu, pak jedině za podmínky otevřené komunikace, převzetí odpovědnosti z jeho strany a ochoty pracovat na vztahu společně, ideálně i s párovým terapeutem. Ať už se rozhodnete jakkoli, důležité je, aby to nebylo z pocitu, že „musíte vydržet“, ale že volíte cestu, která vás nebude dál vnitřně ničit.
Jak má paní Mariana dál fungovat poté, co jí manžel ublížil a zradil ji? Může ve svém věku začít znovu a sama? Přečtěte si také příběh paní Denisa, která neví, jak s mámou mluvit o jejím zápachu.
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

“Manžel si prosadil střídavou péči, ale nedodržuje nic, co jsme jako manželé ve výchově nastavili,” je nešťastná Lucka

“Zamilovala jsem se do instruktora jógy. Rozbili jsme tím dvě rodiny,” píše svůj příběh Judita

“Mám milence, který ve mě vidí žádoucí ženu, mám odejít?” Ptá se paní Simona. Odpovídá psychoterapeutka Dagmar Pechová

“Manžel od nás odešel, když byl autistickému synovi rok. Najednou chce střídavou péči,” nechápe Ida. Radí psycholog Pavel Pařízek

“Manžel mi uspal mého milovaného psa, nevím, jak to zvládnout,” píše Zuzana. Radí psycholog Pavel Pařízek

“Nemůžu si najít práci a můj manžel mi dává ultimáta, jinak se nebude o rodinu starat,” je na pokraji zhroucení Tereza

“V manželství mi chybí intimita a doteky, tak si hledám bokovky,” přiznává Eliška

“Manželka je mi nevěrná, ale sám mám milenku, takže ji nemůžu konfrontovat,” neví si rady David

“Můj otec mě a mámu opustil. Teď škemrá, aby ho vzala zpátky. A ona chce!” Nechápe Adéla






