Přejít k hlavnímu obsahu

"Manžel roky fňukal, že chce do domečku, teď chce zase zpět do paneláku,” nechápe manžela paní Hana

V životě toužíte po mnoha věcech, které vám unikají a vy se za nimi možná až nezdravě ženete. Občas je dobré se zastavit a zamyslet se, zda právě ona věc je tím, co chcete. Jakmile totiž něco získáte, může přijít překvapivě hořký konec. Dosáhli jste totiž svého cíle a on vás najednou vůbec nenaplňuje. Náhle se ptáte, co od života chcete? Život a sny se mění v jednom kuse. Co dělat, když se priority promění?

Do redakce Světa ženy přistál e-mail s příběhem paní Hany. Její manžel toužil po životě na vesnici, v domečku, kde si může sednout na verandu, grilovat, být celý den na vzduchu a pracovat na zvelebování svého domova. A jeho sen se mu splnil. Manželé se najednou ocitli v jejich vysněném domově na vesnici. Ale velmi brzy poté, co se jim přání vyplnilo, manžel překvapivě zjistil, že vše má svá pozitiva i negativa. Nyní se chce vrátit do paneláku, kde nemusí nic dělat. Paní Hana tak prosí o radu, jak celou situaci zvládnout.

Mohlo by se vám líbit

Příběh ze života: “Moje přítelkyně nechce děti, ale já ano,” svěřuje se Ondřej. Psycholog radí, co dělat

Vztahy jsou v mnoha případech o kompromisech, kdy ustoupí jedna ze stran nebo se domluví na takovém řešení, které je akceptovatelné pro oba. Jsou však důležitá témata, na která mají partneři rozdílné názory. A ne vždy jde v takové situaci možné zvolit kompromis. Co v takové chvíli dělat? Své o tom ví Ondřej, který stojí před důležitým rozhodnutím. Rozumí si s partnerkou, ale v zásadní otázce se rozcházejí. On děti chce, ona ne. Psycholog radí, co v takové situaci dělat.
svetzeny.cz

Touha po životě na vesnici

Když jsme se s manželem brali, mí rodiče nám koupili krásný byt. Prostorný, s výhledem na park. Ve velkém městě celkem oáza klidu. Malý balkon jsem si dotvořila k obrazu svému. Můj muž se nikdy netajil tím, že by chtěl raději domeček se zahrádkou. Postupem času jeho fňukání zesilovalo. "Kdybychom bydleli v domečku, mohla jsi mateřskou prožít venku", "kdybychom měli domeček, mohli jsme být od jara do podzimu na vzduchu", "mohla sis vysadit kytičky". A spoustu dalšího. Dokonce vyhledával inzeráty a nadšeně mi je ukazoval. Sám chodil na prohlídky domů, a v tu chvíli jeho tlak ještě zesílil. Chtěl zkrátka dům, za každou cenu.

Přestěhovali jsme se

Tak dlouho fňukal, až jsme se skutečně přestěhovali. Jeden domeček se líbil i mě, do města blízko a opravdu to tam vypadalo krásně. Prodali jsme byt, vzali si půjčku a koupili a opravili dům. Konečně jsme měli to, co hlavně on chtěl, splněný sen. Manžel nadšeně plánoval, co všechno na našem pozemku ještě postaví, jak dům zvelebí a co všechno vytvoří, byl opravdu šťastný. To se však postupně měnilo. Najednou totiž zjistil, že dům neznamená jen to hezké. Musel pravidelně sekat trávu, v zimě odhazovat sníh, řezat dřevo, řešit problém s přemnožením myší, vyhánět kunu z půdy a další problémy, které s domem nastanou. Prostě život poblíž přírody..., co také mohl čekat. Začal si stěžovat, že je den co den unavený, nic se mu nechce a má všeho dost.

Mohlo by se vám líbit

Příběh ze života: "Za manželem přišla bývalá přítelkyně s tím, že je otcem její dcery. Nevím, jak to přijmout," zoufá si Helena

Přijmout, že má partner dítě, není pro každou ženu samozřejmostí. Pokud je tento fakt známý už od začátku vztahu, je to mnohem jednodušší, než když vám přijde tato informace do života nečekaně. Nová situace zasáhne výrazně do nejen do rodinného života, ale také do partnerství. Své o tom ví Helena, kterou během jednoho krásného odpoledne nečekaně překvapila manželova bývalá přítelkyně.
svetzeny.cz

Chci zpátky do bytu

Jednoho dne za mnou přišel, že chce zpátky do paneláku, kde mu bylo dobře a mohl odpočívat na gauči. Nechce pořád makat, ale chce odpočívat, jet na dovolenou. Dost jsme se pohádali, protože se přece nebudeme stěhovat co tři roky, protože on si usmyslel, že se mu tady nelíbí. Jenže je tvrdohlavý. Karty se najednou obrátily a on už zase aktivně vyhledává byty, kde by se mu líbilo. Nechci se s ním odstěhovat zase zpátky. Co když si za pět let zase rozmyslí, že chce do domečku? Nevím, co s tím dělat, stěhovat se nechci. A nebudu.

Vyjádření psychologa Pavla Pařízka

V této situaci je podstatná otevřená a upřímná komunikace mezi partnery. Žena by měla vyjádřit své pocity, vysvětlit, proč si nepřeje další stěhování a zdůraznit, že neustálé změny bydlení nejsou pro rodinu udržitelné ani finančně, ani emocionálně. Zároveň by se měla pokusit pochopit manželovu perspektivu a důvody, proč se chce vrátit do bytu. Možná se cítí přepracovaný a vyčerpaný a touží po jednodušším životním stylu.

Mohlo by se vám líbit

Kateřina (42 let): “Manžel mě po návratu z práce šokoval, už mě nemiluje”

Být v manželství dlouhé roky je věc, kterou si přeje snad každý, pokud je manželství klidné a spokojené. Ovšem ne vždycky to zvládnete. Když se vztah rozpadne, vina bývá obvykle na obou stranách, protože nic na světě není černobílé. Partneři se odcizí, každý se dostane do jiného prostředí, zamiluje se, vidí svět jinýma očima a problém je na světě. Kateřina zažila šok, když jí manžel jednoho dne z čista jasna oznámil, že už ji nemiluje.
svetzeny.cz

Je možné najít kompromis, například najmutím někoho na údržbu zahrady nebo rozdělením povinností tak, aby to pro oba partnery bylo zvladatelné? V konečném důsledku se oba musí rozhodnout, co je pro ně a jejich rodinu nejlepší. Pokud nemohou najít společnou řeč, může být užitečné vyhledat pomoc manželského poradce či párového terapeuta, který jim pomůže lépe komunikovat a najít oboustranně přijatelné řešení. Rozhodnutí o změnách bydlení rodiny by se nemělo řídit impulzivními touhami, ale mělo by být výsledkem zralé úvahy a kompromisu.

Kdo je Pavel Pařízek

Psycholog, psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz, který zkracuje lidem cestu ke správnému psychoterapeutovi. Se svými klienty nejčastěji řeší problémy v rodině nebo vztazích, úzkosti, deprese či pocity vyhoření. Soustředí se i na existenciální problémy bezvýchodnosti a nesmyslnosti nebo překonávání obtížných životních situací.

Pomoc hledejte na www.terapie.cz.

Info ikona
Pavel Pařízek

Jak se má paní Hana postavit ke své situaci? Nastavit s manželem pravidla? Nebo se odstěhovat z domku, kde její manžel tolik toužil žít? Přečtěte si také příběh paní Aleny, která má partnera, ale chce víc. Víc stráveného času, lásky, pozornosti, zážitků.

Zdroj článku