Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zhubnout? Změňte životní styl

Atkinsonova, Margitova, Dukanova, podle krevních skupin, krabičková… Některé ženy už vyzkoušely desítky různých redukčních diet. Bez efektu. A často ještě s jojo efektem.

Po každém zhubnutí se za pár týdnů nejen vrátily ke své původní váze, ale ještě jim pár kilo přibylo. Zázraky totiž neexistují, žádná kouzelná pilulka, koktejl ani injekční stříkačka nikoho přebytečných kil raz dva nezbaví. Platí prosté přírodní zákony - úbytek hmotnosti se dostaví, sníží-li se příjem energie a zároveň zvýší její výdej.

Notorické dietářky mají navíc často nepřiměřená očekávání. Ve čtyřiceti, po dvou porodech chtějí mít postavu patnáctileté vychrtlé modelky. "Rozumný redukční režim bych zahájila generálním úklidem hlavy. Uvolnit se a upřímně zhodnotit svůj stávající jídelníček včetně veškerého pohybu. A především i to, o kolik skutečně potřebuji redukovat svoji váhu. Tímto bych ukončila vyčerpávající ,běh za zhubnutím´ a s chutí a radostí bych se pustila do trvalé změny životního stylu," radí Zuzana Vostárková, certifikovaná poradkyně Cambridge Weight Plan.

Trpělivost a důslednost

Rozhodnete-li se zhubnout, musíte změnit dosavadní stravovací návyky. Je důležité stanovit si jasný program a nečekat, že se kýžený efekt dostaví za týden. Shodit pár kil je snadné, těžké je váhu si udržet. Jedno ze základních pravidel proto zní: čím pomaleji se hubne, tím je výsledek trvanlivější. Ustoupíte-li ze svých zásad, hmotnost se začne vracet a obvykle se nezastaví na výchozí hodnotě. Známý jojo efekt je postrachem všech, kteří nevydrželi.

Zásadní je pravidelná kvalitní a vyvážená strava. Zařaďte do každodenního režimu pohybové aktivity, ať už to budou procházky nebo nějaká forma cvičení, běh, jóga či cyklistika. Jídelníček ani další režimová opatření přitom nemají představovat mučení, musí váš těšit a bavit. "Pokud si nevíte rady, doporučuji návštěvu odborníka - výživového poradce, který by měl být schopen na základě zhotovené tělesné analýzy a vašich možností ušít program na míru ať už jde o jídelní plán, pitný režim, pohyb nebo o psychickou podporu, která je při změně životního stylu velmi důležitá," doporučuje Zuzana Vostárková.

Desatero pro linii

1. Jezte pravidelně pětkrát denně v menších porcích, nejlépe v intervalu tří hodin.

2. Dodržujte pitný režim. Vypijte denně dva až tři litry tekutin, například každou hodinu sklenku obyčejné vody. Pro redukci hmotnosti je výhodné pít před jídlem a během něj než po něm.

3. Dbejte na to, aby strava byla co nejpestřejší.

4. Omezte jednoduché cukry (cukr, sladkosti, cukrovinky) a tuky, zejména živočišné.

5. Zařazujte do své stravy potraviny bohaté na vlákninu - celozrnné výrobky, zeleninu, luštěniny nebo ovoce. Denně snězte nejméně 400 g zeleniny a ovoce (s preferencí zeleniny, mnohé ovoce totiž obsahuje vedle vitaminů i hodně cukru).

6. Vynechejte uzeniny a tučné mléčné výrobky.

7. Z jídelníčku odstraňte přílohy, večer už jezte pouze zeleninu.

8. Nehubněte rychle - optimální úbytek je 0,5 kg, maximálně 1 kg za týden.

9. Denně se věnujte nějaké tělesné aktivitě, která vám působí radost.

10. Stresové situace se naučte řešit jinak než jídlem.

Jak rozhýbat metabolismus

Proč někdo hubne "jako po másle" a druhý jen projde kolem cukrárny a váží snad ještě víc? V tom, jak rychle různí lidé tuk ukládají a odbourávají, hraje do určité míry roli genetika. Význam má i věk – rychlost metabolismu s přibývajícími léty klesá. Jak ji zvýšit? „Rychlost našeho metabolismu je závislá především na naší aktivitě, životním stylu a tělesné stavbě. Zkrátka kdo je aktivní, chodí pěšky, sportuje a tím má více svalové hmoty, má vyšší energetické potřeby nejen na ty dané aktivity, ale z větší části v průběhu celého dne. Mám-li sedavou práci, do práce dojedu autem a po práci cestou koupím v supermarketu zmrzlinu a s dětmi ji doma sním při sledování televize, musím počítat s malou potřebou svého organismu. Taková žena může mít potřebu kalorií na den třeba 1300," radí Renáta Ticháčková, certifikovaný výživový poradce Cambridge Weight Plan.  

Naopak pokud pěšky nebo na kole jezdíte do práce, kde musíte chodit, po práci jdete pro děti a ještě s nimi dáte další procházku nebo třeba fotbal, určitě bude váš metabolismus rychlejší. "Žena stejné výšky a hmotnosti s takovým to životním stylem může denně potřebovat klidně 2200 kalorií. Obecně zvýšení metabolické potřeby se dá podpořit vytrvalostním pohybem, chozením do sauny, otužováním, vhodnou volbou stravy. Například konzumace bílkovin vyžaduje více energie na rozložení než sacharidy, což ale neznamená, že není nutné korigovat jejich příjem,“ dodává Renáta Ticháčková.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku