Přejít k hlavnímu obsahu

Dietní hit: Pravidlo 80/20 je nejoblíbenější dieta. Můžete si dát dokonce i dort

Redukce hmotnosti nemusí být nutně jen soubor počítání kalorií, držený nesmyslných diet, honění se za dokonalou postavou, neustálé cvičení a odříkání všeho, co by mělo jen stopu tuku nebo cukru. Možná tím zhubnete, ale není to zrovna zdravé. Čím víc si budete odpírat, tím vím vám hrozí, že dietu porušíte. Není to zdravé a není to cesta k úspěchu. Jak na to?

Úbytek na váze neznamená vyškrtnout z jídelníčku všechno, co máte rádi. Zaměřte se raději na zdravý životní styl, kde dodržíte dietní pravidlo 80/20. Rozdělovat si jídlo na zdravé nebo nezdravé není správná cesta. Uvědomit si, že jídlo jako takové vám neublíží, když ho budete správně vnímat a navíc dodržíte určitou střídmost. Ať už to nazvete cheat day, pravidlo 80/20 nebo jakkoliv jinak, jde o rovnováhu. Jak takové pravidlo funguje?

80/20 a o co jde

Toto oblíbené dietní pravidlo znamená, že 80 % energetického příjmu by se mělo skládat z potravin bohatých na živiny. Mělo by v nich být dostatek bílkovin, sacharidů, zdravých tuků, zeleniny, ovoce. Zbylých 20 % mohou tvořit potraviny, které nejsou až tak vyvážené, ale chutnají vám, chcete si je dát. Znamená to tedy, že si běžně dáte vyváženou snídani, oběd i večeři a tu a tam si můžete dát sklenici vína, dobrý dortík ke kávě, zmrzlinu, čokoládu a podobně. Naplánování je na vás - někdo si své cheat day šetří na víkend, na rodinnou oslavu, wellness víkend a podobně. Každý si to rozvrhne tak, jak sám potřebuje.

 

Info ikona
dieta
Mohlo by se vám líbit

Skandinávská dieta, kterou podporuje i Světová zdravotnická organizace: Patří mezi nejzdravější a nejúčinnější. A nemusíte se omezovat

Možná jste už slyšeli o skandinávské dietě, která se skládá z ryb, zeleniny a ovoce. Někdy je označována také jako severská, je totiž založená na produktech ze Skandinávie. Odborníci na výživu ji vyzdvihují a Světová zdravotnická organizace ji také podporuje. Proč ji zařadit do svého jídelníčku?
svetzeny.cz

Můžu si dát něco sladkého?

Bez obav! Hubnutí jako takové závisí na kalorickém deficitu. Tedy vydáváte více energie než přijmete ve stravě. Tělo tak musí někde začít vydanou energii doplňovat a brát a učiní tak právě z tukových zásob. Je jedno, zda si ke snídani dáte oblíbený koláč nebo dort, když pak zbytek dne budete jíst vyváženě. Nevadí, když si na oslavě dáte chlebíček se salátem, když byla vyvážená snídaně, oběd a bude i večeře. Dopřejete-li si junk food, tedy nezdravé jídlo z fast foodů, nemusíte mít výčitky, když to bude občas a zase ho doplníte vyváženou stravou.

Aplikujte ihned

Toto pravidlo nevyžaduje žádné speciální návyky, obejde se bez drastických diet i nepříjemných záchvatů přejídání. Dodržíte-li pestrý jídelníček, pravidelné menší porce, zeleninu nebo ovoce u každého jídla, dostatek tekutin a všechny další doporučení, která se u zdravého životního stylu dodržují, tělo přejde do hubnutí. A to, že si dáte jeden kopeček zmrzliny nebo kus dortu to neovlivní. Důležitá je rovnováha. S dietním pravidlem můžete začít ihned. Nic si nezakazujte, jen určete správnou míru a té se pak držte. Cestu za štíhlým tělem to nijak nenaruší a vy si dáte i to, co si jinak budete odpírat.

 

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme S Lifee Valentýnská Nádoba Na Svíčku