Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete hubnout rychleji? Pak si dle vědců musíte před spaním odepřít jednu věc. Jídlo ani pití to není!

Chcete hubnout rychleji? Pak je třeba, abyste si před spaním odepřeli jednu věc. Pokud tipujete, že se jedná o jídlo nebo pití, jste vedle. Zjistěte, o co se jedná, pomůže vám to dostat se na vysněnou váhu rychleji.

Modré světlo jako nepřítel hubnutí

Studie publikovaná v červnu tohoto roku ve vědeckém časopise Nature upozorňuje na to, že vystavení se modrému LED světlu před spaním může vést ke snížené schopnosti našeho těla spalovat tuky. Tomuto typu LED světla jsme vystaveni více než kdy dříve. Mobilní telefon je pro řadu lidí první věc, kterou drží v ruce po probuzení a poslední věc, kterou používají před spaním. Navíc jsou tu další zdroje LED světla – televize, kterou si před spaním pustíme a počítač, na kterém mnoho lidí pracuje dlouho do noci. To bohužel není dobré z mnoha důvodů, je obecně známo, že toto záření může narušit spánkové cykly, má vliv na naše celkové zdraví, včetně tělesné hmotnosti. Ve výše zmíněné studii byla zkoumána skupina 10 mužů, kteří byly vystaveni různým typům diod – LED, OLED a slabému světlu vždy čtyři hodiny předtím, než šli spát.

Které potraviny jíst, když máte nízkou hladinu cukru v krvi?

Nízká hladinu cukru v krvi není žádná legrace. Zvolte proto vhodné potraviny, pokud potřebujete doplnit do svého těla cukr. I ten potřebujeme, abychom mohli fungovat. Dodávejte tělu cukry pomocí kvalitních a zdravých potravin. Není totiž cukr jako cukr!
svetzeny.cz

Profesor Tokuyama z univerzity v Tsukubě pro web Science Daily popsal, co to s lidským tělem udělalo: „Ačkoliv to nemělo žádný vliv na spánkovou architekturu, energetický výdej a teplota těla během spánku se po expozici OLED světla významně snížily. Kromě toho bylo spalování tuků během spánku po expozici LED světla významně nižší ve srovnání s OLED světlem.“ To dle profesora Tokuyamy znamená, že používání elektroniky před spaním (mobilního telefonu, tabletu i televize) může vaše úsilí dostat se na vysněnou váhu a konečně zhubnout, značně ztížit. Není to poprvé, co vědci našli korelaci mezi působením LED světla před spaním a přibíráním na váze. Studie publikovaná v roce 2019 ve vědeckém časopise JAMA zkoumala ženy ve věku 35 až 74 let, které usínaly s puštěnou televizí nebo jiným světlem. Studie došla k závěru, že pravděpodobnost, že tyto ženy přiberou, byla o 17 % vyšší. Vědci si zatím nejsou stoprocentně jistí, proč tomu tak je. Jednou z teorií je, že působení modrého světla zkracuje dobu REM spánku, což pak vede k příbytku na váze.

Info ikona
Mobilní telefon

Co dalšího před spaním (ne)dělat, pokud chcete zhubnout?

  • Je dobré stanovit si určitou rutinu, aby vás to nelákalo „podniknout útok“ na ledničku uprostřed noci. Studie zveřejněná v časopise Cell Metabolism doporučuje noční půst, kdy si od určité hodiny stanovíte, že už nebudete jíst. Vědci na myších testovali hypotézu, že když to uděláte, zhubnete. A to se skutečně potvrdilo, zatímco myši, které jedly po celý den, začaly být po 100 dnech experimentu obézní, druhá skupina myší, která měla přístup k jídlu 8 hodin denně, zůstala „štíhlá“, i přestože denně myši konzumovaly stejné množství kalorií.

  • Před spaním si však v klidu můžete dopřát proteinový koktejl, vědci z univerzitě nacházející se na Floridě zjistili, že jeho konzumace před tím, než si jdete lehnout, pomáhá nastartovat metabolismus a spalování.

  • Pokud chcete rychleji spalovat břišní tuk, snižte teplotu na termostatu. Dle studie publikované v časopise Diabetes to skutečně funguje.

6 jednoduchých způsobů, jak ztratit břišní tuk, které potvrdila věda

Ztráta břišního tuku je běžným cílem hubnutí. Břišní tuk je obzvláště škodlivý. Výzkum naznačuje silné vazby na nemoci, jako je cukrovka typu 2 a srdeční choroby. Z tohoto důvodu může ztráta tohoto tuku mít významné výhody pro vaše zdraví a pohodu.
svetzeny.cz
Info ikona
Lednička

Zdroje

https://www.nature.com/articles/s41598-021-91828-6

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/07/210709104232.htm

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31180469/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26094889/

https://diginole.lib.fsu.edu/islandora/object/fsu%3A253098

https://diabetes.diabetesjournals.org/content/63/11/3686.short