Přejít k hlavnímu obsahu

Světlo a teplo: Jak ho ovládat

Na Nový rok o slepičí krok! Slunečního svitu začne zvolna přibývat, ale zároveň je pořád zima. Jak se mění počasí v průběhu roku, tomu se může přizpůsobovat i váš domov.

* Světlo

Základním principem je snižovat sluneční záření během léta, a naopak zvyšovat pohlcování slunečních paprsků v zimě. V tomto směru jsou nejúčinnější venkovní žaluzie (vnitřní méně). Vnější žaluzie mají i další výhody – jsou podpůrným prvkem pro zabezpečení domu proti vloupání, snižují hladinu hluku z venku a pomáhají chránit soukromí. Žaluzie s naklápěcími lamelami, jimiž lze regulovat intenzitu světla v interiéru, nabízejí možnost měnit „náladu“ v místnosti od rána do večera, ze dne na den, v různých ročních obdobích, během celého roku. „V zimě je vhodné žaluzie využívat přes noc, abyste zabránili tepelným únikům skrze okna. Přes den regulujte intenzitu slunečního svitu dle vlastní potřeby. Nicméně abyste dosáhli maximálních tepelných zisků z oken, a tím šetřili energii na vytápění, doporučujeme mít stínicí techniku přes den vytaženou v horní poloze,“ říká Jan Žižlavský, vedoucí realizace staveb Isotra, a dodává, že správné nastavení žaluzií v zimě zabraňuje i nechtěnému rosení oken. „Můžete si vybrat i způsob ovládání, a to manuální pomocí kliky nebo elektrické s možností obsluhy dálkovým ovladačem či vypínačem. U elektrického pohonu existuje větrné a sluneční čidlo, které umožňuje automatické řízení podle počasí. Při námraze zanechte žaluzii v příslušné pozici a vypněte automatické řízení.“ Více na www.isotra.cz

* Teplo

Zacházet správně s teplem pomáhají také interiérové dveře. Doporučuje se mít v různých místnostech různou teplotu – nejteplejší by měly být obývací pokoj a koupelna, nejchladnější pak ložnice a chodba. Pocit tepla, ale i naši náladu však mohou ovlivnit také barvy, nejen stěn, ale též interiérových dveří. To umožňuje novinka – modelová řada lakovaných dveří Rainbow (Solodoor), do jejíhož duhového spektra designéři zařadili odstíny: cappuccino, antracitová šedá, čínská červeň, petrolejová modrá a nově také písková žlutá.

Male_foto_zaluzie_cettaCappuccino: Navozuje příjemnou a útulnou domácí atmosféru, pocitově otepluje.

Šedá: Vytváří pocit luxusu, hodí se do všech místností, tepelně působí neutrálně.

Červená: Vysloveně „zahřívá“, a navíc evokuje vášeň i energii.

Petrolejová modrá: Podporuje příjemnou atmosféru a relaxaci, pocitově chladí.

Písková žlutá: Vyvolává empatii, uvolněnost, pocit pohodlí domova. Působí příjemně hřejivě.

Více na www.solodoor.cz

Foto: Archiv firem (2)