Přejít k hlavnímu obsahu

Je vaše váha stále jak na houpačce? Pak vyřaďte cukr! 6 kroků, jak se zbavit závislosti na sladkém

Info ikona
Závislost na sladkém, cukry

Přesně 12 týdnů trvá, než se tělo zbaví závislosti na cukru. Asi by vás překvapilo, kolik sacharidů denně člověk sní. Cukry se totiž schovávají nejen v gumových medvídcích, ale i v pečivu nebo v polotovarech.

Je vaše váha stále jak na houpačce? Možná jste závislí na cukru

Máte-li pocit, že se cukrem krmíte příliš často, najděte v sobě sílu se své závislosti zbavit. Pevná vůle ke změně vás vybičuje ke kýženému výsledku.

Krok č. 1: Odhalení cukerných pastí

Udělejte si inventuru potravin, které za celý den sníte. Pro tento účel vám nejlépe poslouží stravovací deník (tabulka se snídaní, obědem, večeří a svačinami, do které zaznamenáte potraviny obsahující cukr, popř. další sladidla).

Krok č. 2 Stanovení reálných cílů

Nesnažte se odstranit z jídelníčku cukr ze dne na den. Ideální bude, když začnete pomalu nahrazovat cukrovinky ovocem, uzeniny masem atd. Zkuste se zcela vyhnout rychlým občerstvením a polotovarům – ty totiž obsahují nejvíce nezdravých látek.

 

Krok č. 3: Přechod na „zdravější“ cukry

Zdraví prospěšné cukry pomáhají stabilizovat rozvrácené procesy látkové výměny. Například při pečení raději sáhněte po špaldové mouce, amarantové mouce nebo mouce z pšenice dvouzrnky.

Krok č. 4: Seznámení s novými potravinami

Bílkoviny a tuky na rozdíl od cukrů nevyvolávají tak skokový nárůst hladiny krevního cukru a inzulinu. Také tělu dodávají esenciální mastné kyseliny a aminokyseliny. Zelenina a ovoce navíc obsahují i mnoho vitaminů a minerálních látek.

Krok č. 5: Výběr správného ovoce

Čerstvé ovoce je pro lidský organismus prospěšné, ale obsahuje i fruktózu (ovocný cukr), který tělu neprospívá. K ovoci s nízkým obsahem fruktózy patří například meruňky, ananas, grapefruit, citron, rebarbora, maliny, cukrový meloun nebo kokos.

Krok č. 6: Vyprázdnění zásobáren cukru

Pokud vám sport nic neříká, poslední krok se vám nejspíš nebude líbit. Jenže žádná vedlejší aktivita vám při boji s cukry nepomůže tolik jako pohyb. Pro začátek postačí, když jednou dvakrát týdně vyrazíte na delší procházku nebo ráno běhat.