Přejít k hlavnímu obsahu

Snižte příjem cukru a začněte hned. Přečtěte si 3 děsivé věci, které cukr dělá vašemu mozku

Není žádným tajemstvím, že pokud budete jíst tuny cukru, tak nejenže ztloustnete, ale poškodíte si i zdraví. Podle nejnovějších studíí může ale nadměrná konzumace cukru vyvolat dokonce i kognitivní dysfunkce, tedy poškodit nejvyšší mozkové fukce. Která tři rizika byste měla znát předtím, než sáhnete po cukřence?

 I když asi podvědomně tušíte, že strava s vysokým obsahem cukru vám nijak neprospívá, vědci objevili tři další důvody, proč sladit jen velice šetrně. Cukr totiž velmi negativně ovlivňuje jeden z nejdůležitějších orgánů - váš mozek.

Zvyšuje chutě

Podle studie z roku 2013 zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition cukr rozsvítí centrum odměny ve vašem mozku a zvyšuje chuť na sladké. Čím víc cukru totiž jíte, tím víc ho mozek chce. A nejen jeho. Najednou máte chuť na jakékoliv nezdravé jídlo, po něm na sladkou tečku...Je to začarovaný kruh.

Sladcí ochránci zdraví: Co jste určitě nevěděla o banánech a proč si je dopřávat každý den

Jestliže patříte mezi ženy, které do svého jídelníčku pravidelně zařazují oblíbené banány, určitě vás následující informace potěší. Kromě příjemně sladké chuti a vůně nám totiž banány nabízí mnohem více. Jaké jsou jejich hlavní benefity pro zdraví a proč si je dopřávat každý den?
svetzeny.cz

Poškozuje paměť v krátkodobém horizontu...

Výzkum z Wake Forest School of Medicine zjistil, že lidé, kteří jedli jídla s vysokým obsahem cukru a nasycených tuků, měli za pouhý jeden měsíc horší výsledky v paměťových testech než ti, kteří si sladké tolik nedopřávali. Mezitím další studie na zvířatech zveřejněná v časopise Brain, Behavior and Immunity naznačila, že dokonce už za týden velké konzumace cukru může dojít k poškození paměti.

... ale i v dlouhodobém

Neuropatoložka Suzanne de La Monte z univerzity Brown zkoumala, co se děje v mozku při konzumaci příliš sladkých věcí. Výsledek výzkumu je docela děsivý. Nadměrný příjem cukru prý může vést k inzulínové rezistenci v mozku, která má za následek degeneraci neuronů a riziko nemocí podobých Alzheimerově chorobě.

Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.
svetzeny.cz

něco navíc: 

"Raději používám hnědý cukr, je zdravější!"

Vzhledem k tomu, že bílý a hnědý cukr pocházejí ze stejných plodin - buď z cukrové třtiny, nebo z cukrové řepy - jsou si velmi podobné. Ve skutečnosti je většina hnědého cukru směsí bílého cukru a melasy, což je typ sirupu získaného z cukru. Melasa je zodpovědná za svou tmavší barvu a mírně zvyšuje svou nutriční hodnotu. Nejvýznamnějším nutričním rozdílem mezi nimi je to, že hnědý cukr má mírně vyšší obsah vápníku, železa a draslíku.

Hnědý cukr také obsahuje o něco méně kalorií než bílý cukr, ale rozdíl je minimální. Jedna čajová lžička (4 gramy) hnědého cukru poskytuje 15 kalorií, zatímco stejné množství bílého cukru má 16,3 kalorií. 

Sečteno a podtrženo – hnědý a bílý cukr jsou si kromě drobných rozdílů nutričně podobné. Jejich hlavní rozdíly jsou jejich chuť a barva.

Vědci zjistili, že nemoci souvisí s měsícem narození: K jakým chorobám jste náchylní vy?

Britští a američtí vědci zkoumali hypotézu, že existuje spojitost mezi měsícem narození a náchylností k určitým onemocněním. To se jim potvrdilo. Přečtěte si, k jakým závěrům došli a zjistěte, k jakým chorobám máte sklon vy.
svetzeny.cz

Přírodní zázraky pro vaše zdraví a jejich neuvěřitelná uzdravující síla: Zařaďte do jídelníčku těchto 5 superpotravin!

Pořád se tak nějak necítíte ve své kůži a podrážděnou máte nejen pleť, ale i chování? Máme pro vás pár přírodních medicín. Jsou nabité vitamíny a dokáží léčit všemožné neduhy a zahnat i depresi.
svetzeny.cz

Psychologický test: Zapojte fantazii a odpovězte na 10 otázek, dozvíte se o sobě překvapivě pravdivé věci

Chtěli byste se o sobě dozvědět zajímavé věci? Pak postačí, když zapojíte fantazii a odpovíte na deset jednoduchých otázek. Test je založen na imaginární představě procházky v lese, kdy si sami zvolíte, co vás zde potká.
svetzeny.cz