Přejít k hlavnímu obsahu

Sladcí ochránci zdraví: Co jste určitě nevěděla o banánech a proč si je dopřávat každý den

Info ikona
Banány

Jestliže patříte mezi ženy, které do svého jídelníčku pravidelně zařazují oblíbené banány, určitě vás následující informace potěší. Kromě příjemně sladké chuti a vůně nám totiž banány nabízí mnohem více. Jaké jsou jejich hlavní benefity pro zdraví a proč si je dopřávat každý den?

To, že banány obsahují tolik potřebný vitamin C, nejspíš už ani zmiňovat nemusíme. Kromě toho, že vás jejich konzumace pomůže ochránit před chřipkou či nastydnutím, mají ale banány ještě spoustu dalších doslova magických vlastností. Některé z nich vás možná i překvapí. Které to jsou?

Antistresoví pomocníci

Banány obsahují vysoké množství aminokyseliny zvané tryptofan, která se v našem těle přeměňuje na takzvaný hormon štěstí serotonin. Jejich pravidelná konzumace vám tak pravděpodobně navodí pocit blaženosti. Kromě toho ale banány obsahují také dostatečné množství hořčíku a draslíku, který chrání naši nervovou soustavu a pomáhá bojovat se stresem. Díky banánům tedy máte šanci, že se už nesetkáte s depresivními náladami, pocity úzkosti ani s podrážděním nebo vztekem. A to už stojí za to dopřát si každý den alespoň jeden banán k svačině.

Zhubnout pomocí vody? Pitná voda nabízí i mnoho dalších benefitů

svetzeny.cz

Lék na problémy s trávením

Banány jsou doslova lékem na problémy s trávením. Pomohou vám od trávicích obtíží všeho druhu. Díky obsahu vlákniny jsou vhodné při zácpě. Stejně dobře vám ale uleví i při průjmu, a to nejen díky vysokému obsahu draslíku, který tělu navrací průjmem ztracenou hodnotu takzvaných elektrolytů k normálu. Jedná se o látky, které jsou důležité pro správné fungování nervové soustavy.

Kromě toho jsou banány podle odborníků a výživových poradců také jediným ovocem, které můžete bez obav jíst syrové i při žaludečních vředech. V žaludku totiž banány vytvářejí ochrannou vrstvu, která pak jeho stěny chrání před škodlivými kyselinami. Banánů se ale nemusíte bát ani v případě, že vás trápí silné pálení žáhy nebo žaludeční reflux. Díky svému neutrálnímu ph totiž banány dokáží snižovat kyselost žaludečních šťáv a působit na váš organismus zásaditě. Pomoci tedy banány mohou i s překyselením organismu.

Vhodné pro detox i štíhlou linii

Banány jsou bohaté na antioxidanty, které tělo chrání před všemi škodlivými volnými radikály. Další látka zvaná pektin, která je obsažená v banánech a obecně v ovoci, pomáhá očisťovat krev tím, že pomáhá z těla odvádět toxické látky a přebytečnou vodu. Navíc jsou banány i díky obsahu pektinu vhodné pro štíhlou linii, protože brání buňkám ve vstřebávání nadbytečného množství tuku. Jestliže tedy uvažujete nad jarním detoxem nebo se jen bojíte přibírání během karantény, banány jsou pro vás tou správnou položkou do vašeho jídelníčku. Určitě totiž oceníte i obsaženou vlákninu, jejíž příjem je nezbytný pro zdravé stravování a s ním spojené správné trávení potravin.

Zázrak masáže nohou: Podívejte se, kde ulevíte bolestem hlavy během pár minut!

svetzeny.cz

Zajímavosti o banánech

Zejména u nás asi ne všichni vědí, že banány nejsou zdaleka jen žluté. Setkat se totiž můžete i s mnohem exotičtějšími druhy banánů, jako jsou jejich červené nebo zelené varianty (těmi zelenými nemyslíme jen nedozrálé žluté banány).

Zelené banány jsou oproti známým žlutým banánům delší a plošší. Hodí se pro štíhlou linii, protože obsahují méně cukru. Více než klasickým banánům se podobají spíš bramborům, protože obsahují více škrobu. Podobně jako nám známé brambory chutnají tyto banány výborně rozmačkané, vařené, pečené i smažené. Tato odrůda ale není vždy jen zelená. Během svého zrání totiž mění barvu. Žloutne, až zčerná. Teprve když zelené banány zčernají, znamená to, že jsou zcela zralé. I jejich chuť je v této fázi sladší. Z čerstvých černých banánů proto můžete mít skvělou a chutnou sladkou svačinu, z těch smažených zase dezert.

Červená odrůda banánů původem z Indie a jihovýchodní Asie je menší než klasické žluté banány, kromě toho je ale také daleko sladší. Dužina červených banánů má krémově bílou až růžovou barvu. Vyniká svou příjemně sladkou lehce malinovou chutí. Někdy se tomuto druhu banánů proto také přezdívá malinové. Červené banány jsou nejen chuťově výborné, ale jsou zároveň i bohatým zdrojem vitaminu C, vlákniny, draslíku, a dokonce také 8 důležitých aminokyselin, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit, proto je musíme pravidelně doplňovat v potravě. Jestliže jste tedy už přejedená klasických žlutých banánů, uhánějte do obchodu pro tuto exotickou variantu.

Vedlejší účinky zázvoru, které byste měli znát

svetzeny.cz

Připravujete rýži? Díky této malé změně bude ještě chutnější

svetzeny.cz