Přejít k hlavnímu obsahu

Nevíte jak dostat děti od počítače? Poradíme Vám!

Info ikona
Dítě u počítače

Také vás trápí, že vaše dítko vyhledává v čase volna počítač? S realitou, že ho potřebuje kvůli úkolům do školy a učení se, jste se už smířili. Ale že u něj sedí pořád a sedělo by 24/7, kdybyste nebyli doma? Situace je stejná všude – děti si nehrají spolu, ale civí do počítače. Jak z toho ven? Riziková skupina dětí je mezi 12- 18 rokem, ale stále se snižuje…

  1. Počítač doma ne

Tohle je pro silné povahy. Nicméně do určitého věku dětí to lze. Pokud máte počítač v zaměstnání a doma ho nepotřebujete, tím lépe. A jestli vás děti neuvidí stále s mobilem v ruce, je velká šance, že do školního věku vyrostou jako generace před rokem 2000. S nástupem do školy se tohle ale změní, ve škole už děti počítač potřebují, zejména ve vyšších ročnících. Ale když budou děti naučené nezabíjet čas civěním na počítač a u vás doma bude normou, že budou trávit čas venku, kreslením a tvořením nebo kluci si budou lepit modely letadel a tanků, tak si buďte jisti, že to kvůli počítači neopustí.

  1. Počítač doma ano, ale za přesně stanovených podmínek

Tohle se zdá být jako optimální řešení, ale musí se dodržovat – hlavně z vaší strany. Pokud dítěti řeknete, že mobil u večeře nemá co dělat, musíte to dodržet i vy. Tato metoda říká: Pokud budeš plnit své úkoly, bude za to následovat odměna. To znamená, pokud dítě vykoná své školní i domácí povinnosti, může si zapnout počítač. Ale pokud ne, počítač nebude. Důležité také je mít časový limit pro aktivity s počítačem. Závislost na počítači nebo na mobilu je už totiž známým problémem, který plní ambulance pro léčbu závislostí. Má dopad nejen na osobnost dítěte, ale i na jeho vztahy s ostatními, na školní výsledky a v neposlední řadě jeho zdravotní stav.

  1. Alternativa za počítač

Nejtěžší, ale nejlepší metodou, jak děti odpoutat od počítačů, je věnovat se jim. Namítnete, že při dnešním pracovním vytížení obou rodičů to nelze. Aktivně řešíte víkendy, ale přes týden to nezvládáte kromě kontroly, že dítě/děti jsou doma.  Úkoly, udělat večeři a dohlédnout na hygienu – to jsou tři poslání, která přes týden směrem k dětem máte.

Je vhodné, když dětem určíte nějakou činnost, kterou musí vykonávat pravidelně, a zároveň jim dáte prostor pro hru. Ale ne na počítači… Automat na šipky, stolní fotbal nebo lepení modýlků aut a letadel pro kluky, pro holky zase tvoření všeho druhu – rámečků na fotky, koláží, šití maňásků, malování na kameny… Je toho spousta, pro nápad si můžete „zajít“ na internet… (hlavně, aby vás neviděly děti)