Přejít k hlavnímu obsahu

3 Reálné příběhy z poradny: Vyčerpanost, vysoká nadváha ale i spokojenost. Jak lidé prožívají práci z domova?

Info ikona
Home office

Co člověk, to unikát. Každý z nás prožívá práci z domova jinak. Díky pomoci psychoterapeutů můžeme zobecnit důležité tipy, jak zvládnou pracovní proces úspěšně a ve zdraví. Přinášíme vám příběh tří zaměstnanců, kteří zažívají stejnou situaci, ale každý po svém. Vidíte se v někom z nich i vy?

Není home office jako home office

V pondělí se do on line poradny objednala Karolína. Třicetiletá žena, která sdílí podnájem s dalšími dvěmi ženami. Tři projektové vedoucí. Skoro rok na distanční práci. Ráno se sejdou v kuchyni, uvaří kávu, otevřou notebooky a pracují u jednoho stolu. Každá pracuje pro jinou firmu a na jiném projektu, ale sdílí stůl, wifi a kávovar. Je jim fajn. Karolína se bojí, že firma zruší home office. Má strach z nákazy při cestách do zaměstnání i ve firmě. Nechce opouštět dívčí království.

Ve středu zavolal Dan. Programátor. Otec od rodiny, 35, dvě děti. Rok na distanční práci. Ve 3+1 se dělí o wifi s dětmi na on-line výuce, manželkou, která pracuje z domova. Padá jim připojení, při poradách na Teamsu po něm lezou děti. Dan je vyčerpaný, nesoustředí se, chybí mu kontakt s kolegy, obědy v kantýně. Touží vypadnout z domova.

Ivan napsal v pátek. Obchoduje z domova s kryptoměnami. Celý devatenáctiletý život tráví u počítače. Nikdy nezažil nic jiného, než home office. Žije sám. Ven nevychází. Usíná ve 3 ráno, vstává v 10 hodin. Váží 150 kg, nemá rád svoje tělo. Nemá kamarády. S dívkami mluví po chatu. Hněvá se na svůj život. Chce změnu, ale neví jakou. Zná jen svůj monitor a virtuální svět.

Není home office jako home office. Stejnou věc prožívají různí lidé různě. Proto nefungují zázračné rady pro všechny. V psychoterapii s klienty hledáme jejich osobní originální řešení (OOR). Co jsme našli s Karolínou, Danem a Ivanem?

Neposlouchá mě, nerozumí tomu, co říkám. Je možné se domluvit, když máme pocit, že nás druhý nechápe?

svetzeny.cz

Aby přežili práci z domova, tak radí:

1. Vstávej jako normálně.

2. Udělej si chvíli na protažení těla, sprchu, snídani.

3. Převlékni se do pěkného oblečení, učeš se, nalič se (ne legíny a triko po babičce).

4. Dělej si přestávky v práci po cca 50 minutách.

5. Udržuj časová a prostorová okna (něco v kuchyni, něco v pokoji, něco venku) pro různé činnosti.

6. Větrej!

7. Vař si!

8. Jez jinde, než kde pracuješ.

9. Ujdi 10 000 kroků denně.

10.Dodržuj pracovní dobu, abys byl kompatibilní se zbytkem světa.

11. Na konci dne piš výkaz kolik hodin na čem si pracoval (time sheet).

12. Měj on line kouče (psychoterapeuta, mentora) a pravidelně s ním mluv, aby ti z izolace „nehráblo“.

13. Alkohol (počítačové hry, seriály, pornografii) až po 20. hodině.

A co funguje vám? Jak zažíváte vy home office? Baví vás to ještě?


Mgr. Robert Stuchlík – psychoterapeut od roku 1993, zaměřuje se na jemné pohraničí mezi tělem a duší. Vede Školu zdravých zad v Hradci Králové, kde pomáhá klientům s nespecifickými bolestmi zad. Napsal odborné publikace Tým snů (Grada 2008), Jóga-jak si vybrat tu pravou (Grada 2008), Akta Y (Votobia 1998). www.psychosomatika-stuchlik.cz člen czap.cz

Poradna: Můžu být šťastná a nejsem, nejde mi to (Blanka 42)

svetzeny.cz

Profesor kvantové fyziky Jan Rak: Věci v životě se nedějí náhodou, svou realitu si vytváříme našimi myšlenkami

svetzeny.cz