Přejít k hlavnímu obsahu

Skandinávská dieta, kterou podporuje i Světová zdravotnická organizace: Patří mezi nejzdravější a nejúčinnější. A nemusíte se omezovat

Info ikona
dieta

Možná jste už slyšeli o skandinávské dietě, která se skládá z ryb, zeleniny a ovoce. Někdy je označována také jako severská, je totiž založená na produktech ze Skandinávie. Odborníci na výživu ji vyzdvihují a Světová zdravotnická organizace ji také podporuje. Proč ji zařadit do svého jídelníčku?

Sezónní produkty

Seveřané se svým životním stylem a jídelníčkem jsou označováni za zdravé jedince. Ve své straně myslí především na sezónní produkty, kterými nejen pomáhají svému jídelníčku, ale také místním výrobcům a potažmo celé planetě. Chtějí jednoduchost a čerstvost ve které hraje prim zelenina, ryby, občas maso a také ovoce. Ze sacharidů sází na celozrnné produkty. Nechybí luštěniny, mléčné výrobky a to vše doplněno vodou jako nejlepší příjem tekutin. Hlavní myšlenka spočívá v konzumaci potravin s vysokým obsahem živin a vyhýbat se pokud možno všemu zpracovanému. A dokonce v jídelníčku myslí občas na něco sladkého a nebrání se ani sklenici dobrého vína.

 

Flexitariánská dieta nabírá na popularitě: Propadli jí známí zpěváci, herci i sportovci. V čem spočívá její úspěch?

svetzeny.cz

Co jíst?

Strava bohatá na zeleninu a ovoce, tedy především kořenovou zeleninu, řepu, brokolici, lilek, kukuřici, chřest, fenykl, cuketu, zelí, mrkev, celer, květák, artyčoky a podobně. Z ovoce pak zařaďte vše bobulovité, kiwi, ananas, hrozny, mango, třešně, broskve, vodní meloun, grapefruit, hrušky a další. Vždy sezónní potraviny, které jsou na trhu k dostání a také nestojí majlant.

Z luštěnin jsou vhodné fazole, hrách, čočka a ty, které jsou skvělým zdrojem kvalitních živin, bílkovin a vlákniny. Ostatně hlavním zdrojem bílkovin jsou tučné ryby, kterých si skandinávská dieta dopřává hojně. Minimálně dvakrát až třikrát do týdne by neměla v jídelníčku chybět ryba. Když sáhnete po lososu, makrele nebo sleďovi, neuděláte chybu. Jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny, které prospívají lidskému srdci. Z masa vyberte například kuřecí, které vedle ryb bude dobrým zdrojem bílkovin. Chcete-li si užít červeného masa, pak sáhněte po zvěřině. Vhodnou alternativou je také králičí maso, které obsahuje nízké množství tuku. 

 

Info ikona
losos

Ketodieta: Zázrak nebo hazard se zdravím? Na otázky odpovídá fitness trenér

svetzeny.cz

Je severská dieta prostředek k hubnutí?

Jako u každého stravovacího plánu i u této diety jde především o kalorický deficit. Vynecháním zpracovaných potravin, tučných a sladkých věcí tělu dodáváte to potřebné. Klíč je však v příjmu kalorií. Musíte rozhýbat metabolismus, aby vaše tělo dobře spalovalo a bralo si na tvorbu energie tukové zásoby. Severská dieta i podle označení WHO ukazuje, že tento stravovací plán může být prospěšný. Jíte kvalitní, nezpracované potraviny, dostatek zeleniny, ovoce. Druhy jídla vás zanechávají déle sytými, což může mít vliv na eliminaci večerního přejídání. V kombinaci s pravidelností a pohybem může jít o dobrý způsob, jak si udržet zdraví, vitalitu a zhubnout nějaké to kilo.

 

Zdroj článku