Přejít k hlavnímu obsahu

4 příznaky, nad kterými většina lidí mávne rukou: Přitom netuší, že se takto ohlašuje onemocnění srdce. Neignorujete také tyto varovné signály?

Info ikona
Srdce

Z těchto 4 příznaků si většina lidí nedělá těžkou hlavu a mávne nad nimi rukou. Netuší však, že mohou signalizovat mnohem závažnější zdravotní problém, než se na první pohled zdá. Toto jsou 4 nenápadné známky srdečních onemocnění – neignorujete je náhodou i vy?

1. Zadýcháváte se, když jdete do kopce

Každému z nás se někdy stalo, že se zadýchal, když šel po schodech nebo absolvoval procházku do kopce. Pokud se ale pravidelně zadýcháváte už jen, když máte doma vyjít schody nebo když jdete malý úsek do kopce, měli byste zpozornět. Dle lékařů z kliniky Mayo je to jeden z příznaků ischemické choroby srdeční. K zadýchávání je v tomto případě způsobeno sníženým průtokem krve. Není třeba hned panikařit, ale položte si otázku, zda nemáte i další příznaky této choroby, patří mezi ně: nadměrné pocení, únava, zrychlený tep, bolest ramene nebo celé paže, bolest krku, nevolnost, zvracení a bolavá čelist. Někdy tato nemoc probíhá zcela bez příznaků, v tom případě se jí přezdívá tichá ischemie. Prevencí vůči této chorobě je zdravý životní styl.

7 důvodů, proč se nemůžete zbavit břišního tuku. Vyvarujte se chybám a získejte svoje vysněné křivky

Tuk na břiše je něco, co trápí mnoho z nás. Nejen, že je nevzhledný, ale také nezdravý. Možná děláte jednu ze sedmi chyb, které vám spíše pomáhají tuk přibírat než naopak. Vyvarujte se jim a budete mít tělo, po kterém jste vždy toužili.
svetzeny.cz

2. Oteklé nohy

Varovat by vás měly i oteklé nohy a kotníky. Pokud jsou vám najednou vaše boty těsnější, zpozorněte, v nejhorším případě se může jednat o známku srdečních selhání, jak uvádějí lékaři z kliniky Mayo. Když srdce selhává, nepumpuje krev, což vede k tomu že tekutina už se nemůže držet v oběhu a začne se hromadit vlivem gravitace především v dolních končetinách. Mezi další příznaky srdečního selhání pak patří nadměrné bušení srdce, dušnost, nechuť k jídlu, nadměrná únava, suchý (při vážnějším selhání vlhký) kašel a hromadění tekutin v organismu, což se projeví zvýšením tělesné hmotnosti. Otoky dolních končetin byste měli vždy konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, srdeční selhání totiž není to jediné, co mohou signalizovat. Může to být projev cirhózy jater, onemocnění ledvin, poškození cév, poruchy lymfatického systému, ale také se takto ohlašuje dlouhodobý nedostatek bílkovin.

Info ikona
Oteklé nohy

3. Cítíte se velmi unavení

V dnešním uspěchaném světě se unavený cítí kde kdo. Únava bývá jeden z nejvíce ignorovaných příznaků, protože lze najít spoustu příčin, ze kterých by mohla pramenit. Je však rozdíl mezi občasnou únavou po náročném dni a tím, co lékaři z kliniky Mayo popisují jako „dlouhodobou neutuchající únavu“. Pro tu je charakteristické, že se cítíte unavení, i když jste celý den odpočívali a tato situace trvá delší čas a únava neustupuje. Únava může signalizovat problémy se srdcem, včetně blížícího se srdečního selhání. Proto není radno ji ignorovat. Nelze však vyloučit, že má únava i psychický původ. Je ta natolik nespecifický příznak, že je vhodné jej vždy konzultovat s lékařem a podstoupit vyšetření.

Info ikona
Únava

4 letní svačinky pro spalování tuků

Zdravé letní občerstvení, které spaluje tuky a také výborně chutná? Hledání je nyní u konce, protože my jsme ho našli! Zde vám přinášíme ty nejlepší svačinky pro spalování tuků.
svetzeny.cz

4. Bolí vás v horní části zad

O bolesti v levé ruce a její souvislosti s infarktem, už jsme všichni slyšeli. Méně často se však hovoří o bolestech lokalizovaných v horní části zad. Pokud jste si tuto část zad neporanili nebo nenamohli, může se jednat i o známku srdečního onemocnění , včetně infarktu, píší na stránkách nemocnice Norton Healthcare. Typické pro tuto bolest je, že ji lze lokalizovat mezi lopatkami.


 

Zdroje

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/myocardial-ischemia/symptoms-causes/syc-20375417

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/symptoms-causes/syc-20366493

https://www.mayoclinic.org/symptoms/fatigue/basics/definition/sym-20050894

https://nortonhealthcare.com/news/back-pain-heart-attack/

Info ikona
Bolest zad

Tato všemi oblíbená sladkost dokáže bojovat proti břišnímu tuku

Hlídáte si váhu nebo chcete zhubnout, a přesto byste si rádi pochutnali na něčem sladkém? To už nebude žádný problém. Dle výzkumu je zde jedna sladkost, která nemá vliv na břišní tuk. A nejedná se o nic speciálního – tuhle dobrotu miluje snad každý z nás!
svetzeny.cz

Chcete hubnout rychleji? Pak si dle vědců musíte před spaním odepřít jednu věc. Jídlo ani pití to není!

Chcete hubnout rychleji? Pak je třeba, abyste si před spaním odepřeli jednu věc. Pokud tipujete, že se jedná o jídlo nebo pití, jste vedle. Zjistěte, o co se jedná, pomůže vám to dostat se na vysněnou váhu rychleji.
svetzeny.cz