Přejít k hlavnímu obsahu

Nezaměňujte duševní únavu za lenost: 7 varovných signálů, že jste psychicky vyčerpaní

Info ikona
duševní únava

I když osvěta ohledně duševního zdraví pokročila, stále někteří lidé zaměňují duševní únavu za lenost. To vede k tomu, že řada lidí své psychické problémy bagatelizuje a neřeší je. Lidé, kteří jsou mentálně vyčerpaní, se cítí provinile, protože sami sebe vidí jako líné. Naučte se rozpoznat známky duševní únavy, abyste včas mohli začít řešit svůj problém.

1. Nezvládáte udělat ani malé úkoly

Unaví vás i malé úkoly, jako jsou například jednoduché domácí práce? Musíte se nutit i do toho, abyste pověsili prádlo, nebo vyndali nádobí z myčky? Pak to může být jedna ze známek psychické únavy. Váš mozek už se cítí celkově natolik vyčerpaný, že i maličkosti, které potřebujete udělat, se mu zdají náročné. Proto odmítá vyvinout i sebemenší úsilí.

Chcete být v životě šťastní? Pak se musíte zbavit 7 návyků, které ničí vaše duševní zdraví

svetzeny.cz

2. Ztratili jste veškerou motivaci

O budoucnosti radši nepřemýšlíte, protože vám to způsobuje úzkost. Nic vás nebaví a máte problém se nadchnout i pro to, co vás kdysi činilo šťastným. Přestali jste si dávat krátkodobé i dlouhodobé cíle a úplně jste ztratili motivaci. Pokud vás tento popis vystihuje, je to varovný signál, že je něco v nepořádku s vaším duševním zdravím. Může to být důsledek psychického vyčerpání, ale i nastupující deprese. Rozhodně se nejedná o lenost, budete potřebovat pomoc od svého okolí. Svěřit se ze začátku můžete svým přátelům a rodině, ale pokud je to dlouhodobý stav, bude na místě vyhledat odborníka – psychoterapeuta.

3. Nikdy se necítíte odpočatí

Cítíte se unavení i poté, co jste celou noc spali klidně a dostatečně dlouho? Pak to může být známka duševní únavy. Kvalitní spánek je klíčový pro naše psychické i fyzické zdraví. Pokud se ráno cítíte „pod psa“, přestože jste celou noc spali bez přerušení, může to značit řadu zdravotních problémů – chronický únavový syndrom, poruchu štítné žlázy i depresi. K tomu, abyste tento problém odstranili, bude třeba se dostat zpět do dobré duševní kondice.

4. Jste často podráždění

Dalším znakem duševní únavy je to, že jste podráždění kvůli sebemenší maličkosti, neustále se rozčilujete kvůli nepodstatným věcem a snadno ztrácíte nervy. Je to tím, že už jste duševně tak vyčerpaní, že už své emoce nezvládáte kontrolovat. Svou frustraci si pak bohužel obvykle vybíjíte na lidech, kteří si to nezaslouží.

Probouzíte se mezi 3 a 4 ráno? Má to magický význam, který vám může změnit život

svetzeny.cz

5. Jako tělo bez duše

Poslední dobou je vám všechno jedno, nic vás nezajímá, nebaví a cítíte se jako tělo bez duše. I to je známkou duševního vyčerpání. Vaše mysl je tak unavená, že ztratila schopnost prožívat emoce, jste apatičtí a skleslí. I přestože jste otupělí, uvědomujete si, že situace, které ve vás dříve emoce vyvolávaly, vás teď nechávají chladnými.

6. Necítíte se dobře po fyzické stránce

Je důležité si uvědomit, že naše psychické zdraví úzce souvisí se zdravím našeho těla. Pakliže se cítíte malátní, motá se vám hlava, je vám špatně, chce se vám zvracet a trpíte závratěmi, může se jednat o projevy mentální únavy. Také to mohou být známky generalizované úzkostné poruchy. Pokud vaše psychické problémy dospěly do bodu, kdy se necítíte dobře i fyzicky, je nejvyšší čas navštívit odborníka.

7. Rozpláče vás i maličkost

Psychické vyčerpání po určitém čase vede k tomu, že už nezvládáte kontrolovat své emoce. Může se to projevit i pláčem, kdy už vás rozbrečí sebemenší maličkost, a vy propukáte v hysterický pláč. Je to varovný signál, že vaše duševní zdraví trpí, je zapotřebí, abyste přestali své problémy dusit v sobě a vyhledali pomoc.

5 typů toxických kamarádek: Mohou vám zničit psychiku i život

svetzeny.cz

Sedm věcí, které říkají manipulátoři, abyste se cítili špatně

svetzeny.cz