Přejít k hlavnímu obsahu

5 typů toxických kamarádek: Mohou vám zničit psychiku i život

Info ikona
Toxické kamarádky

Někdy je těžké si připustit, že lidi, které považujeme za přátele, ve skutečnosti opravdoví kamarádi nejsou. Důležité je rozpoznat toxické kamarádky, protože jinak vám ze života mohou udělat peklo. Můžete se kvůli nim cítit smutná, nedoceněná, špatná, nechtěná i přehlížená. Odhalte 5 typů toxických kamarádek, dokud je ještě čas.

1. Žárlivka

Žárlivou kamarádku rozpoznáte snadno. Nikdy vám nic nepřeje, když se vám něco podaří, má jedovaté poznámky a snaží se zkazit vám radost. Pramení to z toho, že ve svém životě sama není spokojená, a tak závidí všem okolo a nemůže si pomoct, ale neustále vám musí svými rýpavými poznámkami kazit dobrou náladu. Nikdy vás v ničem nepodpoří, nedokáže vám přát štěstí a úspěch. Některé mají snahu se přetvařovat, ale v jejich hlase slyšíte, že vám ve skutečnosti úspěch nepřejí. Nepleťte si to se zdravou žárlivostí, je v pořádku závidět v dobrém slova smyslu, například pokud má kamarádka hezké vlasy, pochválit jí je a říct, že takové byste si taky přála mít. Pokud však znevažuje všechny vaše úspěchy a záměrně se do vás „strefuje“, zvažte, zda chcete mít takového toxického člověka za kamaráda.

2. Zlodějka pozornosti

Tato toxická kamarádka si užívá, když je v centru dění a všichni se na ni dívají. Bohužel nesnese, že by středem zájmu měl být někdo jiný než ona. Neváhá se vás snažit zastínit v nejméně vhodných situacích, klidně si vezme na vaši svatbu okázalou róbu, jen aby všichni mluvili o ní a ona opět strhla všechnu pozornost na sebe. Mnohdy je její chování až za hranou, neváhá obětovat cokoliv, jen aby zaujala. Pokud se vás neustále snaží vaše kamarádka zastínit, zamyslete se, zda takového člověka chcete mít ve svém životě.

Tato znamení zvěrokruhu extrémně žárlí na své partnery: Jste mezi nimi?

svetzeny.cz

3. Všeználek

Toxická kamarádka, která všude byla, všechno ví nejlépe a dle jejího soudu ji ostatní nesahají ani po kotníky. Bohužel, včetně vás. Různí lidé mohou mít odlišné názory, ale ona není schopná uznávat ty cizí, vaše argumenty znevažuje, nebo se jim dokonce vysmívá. Má univerzální recept na šťastný život a neváhá vám připomínat, že ten její je jediný správný. Mluví vám do všeho – od oblékání, přes partnera až po vaši kariéru. Taková toxická kamarádka vás emocinálně brzy zcela vyčerpá, budete si připadat, že jste špatná a neschopná. Je lepší se od ní držet dál.

4. Pesimistka

Nic proti tomu, když svět někdo nevidí skrze růžové brýle, ale přehnaný negativismus je skutečně úmorný. Toxická kamarádka, která je zarytá pesimistka a vše vidí černě, vám na náladě rozhodně nepřidá. Pokud se jí svěříte s nějakým problémem, namísto aby přišla s řešením, začne vymýšlet ty nejhorší scénáře a zahltí vás svou negativní energií. Ze schůzky s ní obvykle odcházíte v mnohem horší náladě, a to jste se jen chtěla vypovídat a ulevit si. Navrhněte kamarádce, že jí seženete psychoterapeuta, protože mít neustále černé myšlenky značí psychický problém.

5. Manipulátorka

Manipulátorku je na začátku těžké rozpoznat, věřte, že v tom umí chodit. Tato toxická kamarádka vás bude chtít využít pro daný účel a později si na vás už ani nevzpomene. Umí vás dostat tam, kde vás chce mít, a to za použití lží, manipulace a přetvářky. Nikdy neuzná svoji chybu a je výborná herečka. Pokud cítíte, že se vás vaše kamarádka snaží „natlačit“ do něčeho, co nechcete dělat, zpozorněte.

Sedm věcí, které říkají manipulátoři, abyste se cítili špatně

svetzeny.cz

7 znamení, že to s vámi nemyslí vážně: Nepřehlížejte tyto varovné signály

svetzeny.cz