Přejít k hlavnímu obsahu

Psychika vs. tělo: Za které zdravotní problémy může stres?

Provázanost mezi duší a tělesnými problémy je větší, než si myslíte. Psychosomatika se zabývá vztahem mezi psychickým a fyzickým zdravím a dokáže vysvětlit většinu potíží, které nás nejčastěji postihují.

Naše zdraví negativně ovlivňuje nejen nezdravé jídlo, nedostatek pohybu a spánku, ale především stres. Zasahuje všechny důležité funkce organismu a projevuje se i na našem fyzickém vzhledu. Jsme unavenější, podrážděnější a tělo se proti napětí brání. Co všechno stres poškozuje?

Srdce

Silný či dlouhodobý stres může být příčinou arytmie, tachykardie, infarktu, srdečního selhání. Kardiovaskulárnímu systému škodí též deprese, úzkosti, vypětí. Ať už jde o emoci milou („srdeční záležitost“), nebo tíživou („zlomené srdce“), reakce bývá výrazná.

Dýchání

Stres, rozčilení, zlost, osobní nebo pracovní problémy apod. mohou u astmatiků vyvolat akutní záchvat. Způsobují též zhoršení stavu u CHOPN, bronchitidy aj. Psychické problémy zhorší dýchání i zcela zdravému člověku – u nemocných je reakce ještě silnější.

Veselá mysl, půl zdraví

„Pokud mezi duchovním a tělesným bytím vládne disharmonie, následuje to, co známe jako nemoc. Je posledním stadiem něčeho hluboce zakořeněného pod povrchem,“ tvrdil už před více než sto lety anglický lékař Edward Bach. Současná medicína mu dává za pravdu. Na vzniku či zhoršení většiny zdravotních potíží se výrazně podílejí psychické problémy. Dá se tedy říci, že svůj původ mají v hlavě, v naší mysli. 

Břicho

Stres, nervozita, úzkost, zlost a jiné negativní emoce vyvolají žlučníkový záchvat, zvracení, podráždění slinivky, průjem, zácpu...Trávicí systém potřebuje k práci klid, psychická nepohoda mu škodí.

Ženské orgány

Psychické uvolnění dokáže úspěšně vyřešit zdánlivě neléčitelnou neplodnost. Klid a pohoda v těhotenství, ale i před ním jsou velmi důležité pro zdárný vývoj plodu. Všechny gynekologické potíže zhoršuje stres. 

Pleť

Zlost, strach, nervozita či psychické vypětí už existující chronické kožní problémy zhoršují a nové vyvolávají. Pleť jako nemluvně tedy můžete mít, jen pokud se na svět budete dívat s dětským nadhledem.

Páteř

Stres a psychické vypětí často vyvolají stažení svalů. To je běžnou příčinou bolestí zad. Lehký a zdravý aerobní pohyb (zejména chůze) pomůže jak přímo (fyzicky), tak nepřímo tím, že se uvolňují endorfiny a díky tomu se zlepší nálada. 

"Tělo se stresu brání," říká dermaložka

Stres a potíže, jež nezvládáte, vyvolají obranné projevy a problém se z psychiky přenese na tělo. „Osypete se z toho“, dostanete vyrážku, kazí se pleť. Spoluúčast emocionálních faktorů uvádí více než 40 % dermatologických pacientů. "Hledejte příčiny negativních pocitů! U svých pacientů využívám Bachovu terapii, zejména kombinované esence Sebedůvěra, Stres, Hněv," říká dermatoložka Ivona Kosová.