Přejít k hlavnímu obsahu

Přátelství na dálku: Jak ho udržet?

Někteří přátelé se pro nás stanou skoro rodinou. Rozumíme si s nimi i beze slov a známe všechny historky ze života druhého. Společně sdílíme vzpomínky, sny i největší strachy. Ale co se stane, když se vaše blízká kamarádka nebo nejlepší kamarád najednou odstěhují do ciziny nebo za sebou důvěrně známé prostředí necháte vy sami?

Nevzdávejte se svého výjimečného vztahu 

V takovém případě pak stojíte před podobnými výzvami jako ve vztahu na dálku. Časy, kdy jste se mohli spontánně potkat na kafe nebo jste mohla rychle zaběhnout ke kamarádce ukázat jí nové šaty jsou najednou pryč. Je jasné, že přátelství je něžná květinka, která chce být opatrována a opečovávána. S použitím našich tipů ovšem dokážete, že vaše pouto zůstane silné i navzdory dálce. 

Buďte v pohodě

Očekáváte-li, že všechno zůstane tak, jak to bylo, budete zklamaní. Lidí se mění, proto je hlavně u přátelství na dálku důležité se ptát: jak na tom jsme? Co si přejeme? Co si můžeme navzájem dát? Pokud o tom budete otevřeně mluvit, můžete se vyhnout zbytečnému zklamání. Ale přitom na nikoho nevyvíjejte tlak, protože to je pro kamarádství opravdový jed. 

Dodržujte malé rituály 

I když se nemůžete vídat často, je důležité zachovat si malé rituály. Dívali jste se dřív společně na oblíbený seriál nebo chodili v neděli do kavárny? Dělejte to klidně dál! Zkrátka s mobilem seďte v kavárně nebo chatujte na gauči, zatímco běží nejnovější díl seriálu. 

Jen zprávy nestačí 

Textové zprávy jsou fakt super, když chcete druhému sdělit drobné postřehy z každodenního života, třeba rychle poslat fotku jídla z restaurace nebo pár slov o uplynulém pracovním dni. Přesto byste si měli také pravidelně volat. Krátká zpráva nikdy nemůže nahradit reálný rozhovor. Uvidíte, že si budete mnohem bližší. 

Ptejte se na život druhého 

Při osobních setkáních, kterých teď není mnoho, se hlavně bavte a užívejte si. Přesto byste neměli mluvit jen o povrchních tématech. Otázky jako „Jak to jde s partnerem?“ a „Už se stali ze  známých na józe tvoji opravdoví přátelé?“ ukážou opravdový zájem o život druhého a poskytnou mu možnost povyprávět vám upřímně také o svých problémech a starostech. 

Udržet kontakt není jednoduché 

Mějte na paměti, že v každém přátelství můžou přijít období, kdy o sobě navzájem uslyšíte trochu méně. Není to důvod se litovat nebo mít špatné svědomí, protože jste se sami celé týdny neozvali. Ne pro každého je snadné kontakt na dálku udržovat. Se stručnou, ale upřímnou zprávou „Chybíš mi, měli bychom si zase brzy zavolat“ můžete ovšem lehce navázat tam, kde jste přestali. Vaše přátelství zase dostane potřebnou jiskru.