
Peníze jsou v přátelství a rodině vždycky trochu ošemetné téma, zejména pak jejich půjčování. Existuje spousta varování, příběhů, kdy peníze rozbily i ty nejpevnější přátelské vztahy. Jenže člověk má často pocit, že jemu se to rozhodně nemůže stát. Stejně tak se spletla i paní Alice (48), která půjčila peníze kamarádce. A od té doby ji neviděla.
Paní Alice (48) půjčila své nejlepší kamarádce peníze. Znají se od školky, prožily spolu všechno, dobré i špatné věci, lásky, rozchody, pády, vzestupy. Myslela si, že kamarádce může stoprocentně věřit. Půjčila ji peníze a vše se změnilo. Kamarádka se přestala ozývat, přestala komunikovat a nakonec svou nejlepší kamarádku úplně vymazala nejen ze sociálních sítí a telefonu, ale i ze života. Ostatně peníze mohou zničit dokonce i partnerské vztahy.
Kamarádka mě ignoruje
Nikdy jsem nebyla člověk, který by půjčoval bez rozmyslu. Ale u některých lidí máte pocit, že neřešíte peníze, ale vztah. Že pomáháte, protože je to samozřejmé. A přesně tak jsem to měla s ní. Myslela jsem si, že naše přátelství je pevnější než strach z pravdy. Znaly jsme se roky. Od mateřské školky. Sdílely jsme radosti, rozvody, nové začátky, dlouhé telefonáty i ticho, kdy nebylo co říct.
Když mi jednoho večera volala, že je v průšvihu a potřebuje půjčit peníze, ani jsem dlouho nepřemýšlela. Nešlo o malou částku, ale říkala jsem si, že kdybych byla na jejím místě, chtěla bych, aby mi někdo pomohl. Ujišťovala mě, že je to jen na chvíli. Že hned, jak se situace srovná, všechno vrátí. Mluvila rychle, trochu zoufale, ale pořád to byla ona. Moje kamarádka. Nejlepší kamarádka. Někdo, kdo byl mou rodinou. Peníze jsem poslala. Bez smlouvy, bez potvrzení. Jen s vírou. Známe se roky, proč bych měla pochybovat?
Úplně mě vymazala
Nejdřív bylo ticho. Říkala jsem si, že má své starosti, že se ozve. Pak jsem si všimla, že mi nepřečte zprávu. Pak, že se jí nedá dovolat. A jednoho dne jsem zjistila, že si mě zablokovala. Na telefonu, na sociálních sítích, všude. Zůstala jsem stát s prázdnou obrazovkou a pocitem, že jsem byla neuvěřitelně naivní. Nešlo ani tak o ty peníze. Bolelo mě, že mě někdo, komu jsem věřila, dokázal takhle vymazat ze života. Bez vysvětlení. Bez omluvy. Jako by naše roky přátelství byly jen přechodná stanice. Jak by všechno, co jsme pro sebe vzájemně udělaly nic neznamenalo.
Dlouho jsem se ptala sama sebe, jestli jsem udělala chybu. Jestli jsem neměla být opatrnější, tvrdší, méně důvěřivá. Zlomilo mě to. Stala jsem se jinou ženou. Možná proto, že jsem přišla o svou druhou polovinu. O někoho, kdo mi byl náhradní sestrou, kdo mě poslouchal, rozesmál. Cítila jsem se, jak by zemřela má druhá půlka. Nevím, proč se to tak stalo, když jsem šla k ní domů, tvářila se, že není doma, ale já ji za dveřmi slyšela. A to bolí nejvíc. Ne to, že mi nevrátila peníze, ale to, že mě vymazala.
K odpovědi na situaci paní Alice inspiruje Stella Kuriakose
Paní Alice,
to, co vás bolí nejvíc, opravdu nejsou peníze, ale je to náhlé a nevysvětlitelné přerušení vztahu, který byl součástí vaší identity po celý život. Ztratila jste někoho, koho jste vnímala jako „rodinu“, a způsob, jakým se to stalo, je pro psychiku velmi zraňující. Náhlé vymazání, blokace, předstírání nepřítomnosti, to vše působí jako odmítnutí vaší hodnoty, i když ve skutečnosti vypovídá mnohem víc o jejím studu, strachu a neschopnosti čelit realitě. Vaše důvěřivost nebyla slabostí; byla projevem blízkosti a dlouholeté vazby.
Je přirozené, že teď o sobě pochybujete a ptáte se, zda jste neměla být tvrdší. Zkuste si ale položit jinou otázku: kdybyste tehdy jednala jinak, byla byste to ještě vy? Pravděpodobně ne. Jednala jste v souladu se svými hodnotami, loajalitou, empatií, vírou v přátelské vztahy. To, že druhá strana tyto hodnoty neunesla, není vaše selhání. To, co teď prožíváte, je forma truchlení: nejen nad ztrátou kamarádky, ale i nad iluzí, že některé vztahy jsou „nezničitelné“. Tento smutek potřebuje čas a laskavost k sobě, ne sebekritiku.
Do budoucna může být uzdravující oddělit dvě věci: bolest ze ztráty vztahu a ponaučení pro vlastní hranice. Můžete si dovolit obojí. Oplakat přátelství a zároveň si říct, že příště budete chránit i sebe. Neznamená to, že se uzavřete lidem, ale že vaše důvěra už nebude slepá. Pokud cítíte, že vás tato zkušenost změnila víc, než byste chtěla, že jste opatrnější, smutnější nebo méně otevřená, zvažte, zda si ten příběh nenést sama. Sdílení s terapeutem může pomoci vrátit vám pocit, že neztratila jste svou „druhou polovinu“, ale že ji teď znovu hledáte především v sobě.
Jak má paní Alice reagovat na velkou ztrátu, kterou sama nemohla ovlivnit? Co má dělat, když její kamarádka má její peníze a odřízla ji od sebe? Lze to napravit? Přečtěte si také příběh paní Jaroslavy, která pomohla mladým, ale je sama doma vězněm.
Dostávala jsem dřevákem na zadek: Herečka Zuzana Zlatohlávková otevřeně nejen o svém divokém temperamentu a tenisové kariéře
Nejčtenější články
Doporučujeme

“Manžel má poměr. Štve mě to, ale nemůžu odejít, nemám ani korunu,” neví si rady Patricie

“Mám už pár měsíců vztah se synem své kamarádky, bojím se, že ji ztratím,” je nešťastná Marie

“Děti mě chtějí dát do domova, ale já tam nechci, ať se o mě postarají,” má jasno Jindra

“Máma odmítá operaci, ale svými bolestmi a potřebami terorizuje všechny kolem,” píše Martina

“Moje dcery se o mě nechtějí starat a hádají se o to, co se mnou dál,” je smutný Aleš

“Jedné holčičce ve školce umřela maminka a nyní vyhledává mou blízkost,” neví si rady Alžběta

“Otec se o mě nestaral, ale teď chce, abych mu pomáhala,” nechápe Darina. Odpovídá psychoterapeutka Dagmar Pechová

“Zemřel mi manžel a moje děti už plánují a hádají se, jak si rozdělí dědictví,” pláče Dorka

“Musím neustále zachraňovat svou sestru, která neumí převzít zodpovědnost,” je unavená Radka







