Přejít k hlavnímu obsahu

Možné příčiny dlouhověkosti: Máte mladší matku nebo silné přátelství? Máte šanci se dožít vyššího věku

Info ikona
Senioři, dlouhověkost

Elixír mládí bohužel neexistuje, stejně jako zatím nebylo vynalezeno nic, co by vám zaručilo delší život. Někteří lidé se však dožili vysokého věku i bez elixíru a podle nich jim k tomu stačila kombinace zdravého, aktivního a šťastného životního stylu, malá pomoc v podobě genů a pár úplně obyčejných věcí k tomu naví.

Info ikona
Matematika

Zdravý životní styl a procvičování matematiky

Podle jedné vědecké studie mají století lidé jedno společné: jejich životní styl obsahuje silné přátelství, pevné rodinné vazby, cvičení i umění zvládání stresu. Nejstarší žijící ženou je Kane Tanaka, která oslavila své 118. narozeniny. Za svou dlouhověkost prý vděčí víře, rodině, spánku, naději, kvalitní stravě a procvičování matematiky. Věří také, že sourozenci a děti dlouhověkých lidí mají větší šanci na delší život díky genetice.

Mít mladší matku

Podle studie provedené Chicagskou univerzitou v USA by se lidé, které jejich matka porodila do svých 25 let, mohli dožít vyššího věku. Přesné důvody pro to zatím nejsou známy, ale výzkum naznačuje, že jistou roli v tom hrají vajíčka matky.

Zbavte se břišního tuku: Poradíme vám nejlepší potraviny i cvičení. Proč je nutné se nestresovat?

svetzeny.cz

Info ikona
Přátelství

Silné přátelství

Jiná studie zase tvrdí, že izolace a osamělost mohou být pro váš život stejně nebezpečné jako třeba obezita nebo jiné zdravotní problémy. Nejvíce budou tímto problémem ovlivněny mladší generace, jelikož dnešní virtuální doba příliš nenahrává reálným setkáním, zatímco trendem je spojení skrz sociální sítě. Podle doktora Timothyho Smitha, který se na studii podílel, je samota stejně nebezpečná jako třeba kouření nebo nadměrné užívání alkoholu.

Pít hodně čaje

Pozitivní účinky čaje na zdraví byly již mnohokrát prokázány a stejně prospěšné by mělo být pití čaje i ohledně dlouhověkosti. Nejlepším druhem čaje pro tyto účely má být zelený čaj, který mimo jiné pomáhá detoxikovat organismus.

Být v dobré fyzické kondici

Studie provedená ve Švédsku ukázala, že u lidí, kteří nejsou příliš fyzicky silní, je větší riziko zdravotních a psychických obtíží. Naproti tomu lidé, jejichž svalová síla byla nad běžnou hranicí, mají o 20 - 35 % šanci na delší život. Také je u nich výrazně menší pravděpodobnost, že onemocní duševním onemocněním.

Nemoci dle měsíce narození: Vědci přišli na to, ke kterým chorobám jste náchylnější. Kdo má největší šanci dožít se sta let?

svetzeny.cz

Info ikona
Ořechy

Jíst více ořechů

Ořechy jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu, antioxidanty, vitamíny a minerály. Navíc podle studie, která byla provedena na Lékařské fakultě na Univerzitě Rovira i Virgili ve Španělsku, mají lidé, kteří konzumují alespoň tři porce ořechů týdně, o 39% menší riziko předčasného úmrtí.

Být šťastný

Spokojenost v životě, optimismus a pozitivní emoce jsou nejen prospěšné pro vaše zdraví, ale také mohou zvýšit pravděpodobnost dlouhověkosti. Podle studie z University College London ve Velké Británii mohou prý šťastnější lidé žít až o 18% déle než ti, kteří jsou nešťastní. Kane Tanaka je ukázkovým příkladem, že její šťastný život měl na dlouhověkosti výrazný podíl.

Být organizovaný

Být organizovaný, disciplinovaný, efektivní a zaměřený na vaše cíle neprospívá pouze vašemu profesnímu a osobnímu životu, ale může to mít také blahodárný vliv na dlouhověkost. Podle studie provedené na University of Illionis v USA , která studovala po celý život chlapce a dívky, ukázala, že ti, kteří byli organizovaní a disciplinovaní, žili o 11 % déle než ti, kteří tyto vlastnosti neměli.

Bolest kloubů trápí čím dál více lidí: Úlevu přináší konzumace vybraných potravin. Jakou zeleninu, koření a čaj zařadit do jídelníčku?

svetzeny.cz