Přejít k hlavnímu obsahu

Nemoci dle měsíce narození: Vědci přišli na to, ke kterým chorobám jste náchylnější. Kdo má největší šanci dožít se sta let?

Info ikona
Nemoc

Nemoci souvisí s měsícem narození. S tímto odvážným tvrzením přišli v roce 2015 američtí i britští vědci. Který měsíc narození je z hlediska zdraví vůbec nejlepší, je to ten váš? Podívejte se, k jakým závěrům vědci došli a zjistěte také, kdo má největší šanci dožít se sta let.

Lidé narození v jarních a letních měsících jsou obecně zdravější

Pokud jste se narodili na jaře nebo v létě, jste podle vědců z Kolumbijské univerzity méně náchylní k některým nemocem. K tomuto závěru došli shromážděném dat o 1,7 milionu pacientů. Zkoumali, jakými chorobami lidé trpí a snažili se najít souvislost s měsícem narození. Skutečně se jim to podařilo. Zjistili, že vůbec nejlepším měsícem, kdy se lze narodit je květen, lidé, kteří se narodili v tomto měsíci, mají nejnižší riziko různých nemocí ze všech. Ani ostatní teplé měsíce si však nevedou vůbec špatně. Vědci mají za to, že děti narozené v teplejších měsících jsou zdravější díky přísunu vitamínu D, který získáváme ze sluníčka. K tomu, aby byla tato hypotéza jednoznačně potvrzena, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Červen a červenec mají stejnou charakteristiku – lidé narození v těchto měsících se v dospělosti většinou těší pevnému zdraví. Ovšem má to jeden háček, ženy narozené v letních měsících jsou méně dle zjištění vědců o něco méně plodné. Srpen už tak příznivý není, je zde zvýšené riziko astmatu. Vědci si ještě nejsou zcela jistí, proč tomu tak je, ale pracují s hypotézou, že děti narozené v srpnu jsou ve větším kontaktu s roztoči, kteří milují vlhkost, a to je živná půda pro budoucí rozvoj astmatu, alespoň tedy dle jejich nepotvrzené teorie. Co se týče prvních dvou jarních měsíců, které ještě nejsou tak teplé, narození v této době má svá pro a proti. Lidé narození v březnu a dubnu mají nižší riziko neurologických onemocnění. Zároveň je však u nich zvýšené riziko srdečních chorob, vysokého tlaku i kardiomyopatie.

Lidé narození na podzim a v zimě bývají více nemocní, ale mají vyšší šanci dožít se stovky

Pokud jste se narodili v podzimním či zimním měsíci, mají pro vás vědci dobrou a špatnou zprávu. Ta dobrá je, že máte šanci se dožít skutečně vysokého věku. Dle závěru vědecké studie publikované v Journal of Aging Research se nejpravděpodobněji dožijí sta a více let lidé, kteří se narodili v září, říjnu či listopadu. Tou špatnou je, že jste dle výše zmíněné studie provedené Kolumbijskou univerzitou náchylnější k onemocněním. To k jakým konkrétně, záleží na měsíci narození. Lidé, kteří mají narozeniny v září, mají dle vědců zvýšenou pravděpodobnost, že je postihne neurologické onemocnění. Zároveň jste však odolnější vůči chorobám srdce. Vědci si to vysvětlují úbytkem slunečního záření (a tím i vitamínu D, který je klíčový pro imunitu).

Info ikona
Nachlazení

Lidé narození v říjnu a listopadu mají nejvyšší pravděpodobnost, že onemocní. Ti, kteří se narodili v říjnu, mohou potrápit zejména neurologické, respirační a reprodukční obtíže. Stejně jako lidé narození v září jsou však více odolní vůči kardiovaskulárním nemocem. U lidí narozených v listopadu je nejvyšší riziko, že budou trpět ADHD a špatně se soustředit. Dále se u nich mohou s vyšší pravděpodobností vyskytnout neurologická onemocnění, dýchací a reprodukční potíže. Stejně jako ostatní lidé narození v podzimních měsících, i oni jsou více odolní vůči chorobám srdce. Prosinec by se dal označit za „neutrální měsíc“. Lidé narození v tomto měsíci nejsou více odolní vůči určitým typům nemocí, ale ani nejsou vyloženě náchylní k určitým chorobám.

Zdroje: Columbia Magazine, Oxford Academic, Journal of Aging Research