Přejít k hlavnímu obsahu

Vědci varují: Počet případů demence vzroste do roku 2050 až trojnásobně. Víte, jak této nemoci předejít? Snižte riziko tohoto onemocnění už dnes!

Vědci varují před možným nárůstem případů demence. Jejich počet by prý mohl do roku 2050 vzrůst až trojnásobně. Přitom existuje prevence vůči tomuto onemocnění, víte, co dělat, abyste se mu vyhnuli? Máme pro vás návod, díky kterému snížíte riziko tohoto onemocnění.

Vědci varují před možným nárůstem případů demence

Nezisková organizace AARP, která se zaměřuje na obyvatele USA starší 50 let, informovala o tom, že počet případů demence může do roku 2050 vzrůst až trojnásobně. Tyto vědecké závěry byly prezentovány na mezinárodní konferenci, která se týkala Alzheimerovy choroby, která bývá nejčastější příčinou demence. Do roku 2050 by na světě mohlo být více jak 150 milionů lidí trpících demencí. Na druhou stranu byly na vědecké konferenci prezentovány i pozitivní věci, odhaduje se, že více jak 6 milionů lidí od tohoto onemocnění uchrání změna životního stylu. Vědce znepokojuje zejména životní styl mladých lidí.

Mohlo by se vám líbit

Dietní pravidla podle Jennifer Aniston: Stačí 3 jednoduchá pravidla, která fungují pro každého. Začít můžete hned!

U Jennifer Aniston jen těžko věříme, že jí je 52. Hádali bychom jí sotva 42, že? Kromě cvičení může za její mladistvou pleť i strava. Hvězda dodržuje tři pravidla, díky kterým má postavu jako proutek. Která to jsou?
svetzeny.cz

V tiskové zprávě se píše: „Obezita, cukrovka a sedavý styl života, což jsou rizikové faktory vzniku demence, jsou u mladých lidí na vzestupu.“ Dle odhadů dojde k největšímu nárůstu této nemoci v subsaharské Africe a na Středním východě. Velmi podstatným faktorem je také stárnutí světové populace. Odhaduje se, že osoby starší 65 let budou v roce 2050 tvořit 16 % obyvatel světa. To je dvojnásobný počet seniorů oproti roku 2010. Dalším významným faktorem jsou chronická onemocnění a obezita.

Info ikona
Stařenka ilustrační foto

Jak demenci předcházet?

Ačkoliv v tomto onemocnění hraje podstatnou roli věk, existují způsoby, kterými lze snížit riziko, že u vás tato nemoc propukne. Bez změny životního stylu se to neobejde, tvrdí britská charitativní organizace Alzheimer´s Society. Co vše je tedy prevencí demence?

  • Pohyb – Pravidelný pohyb je jedním z nejlepších způsobů vůbec, jak snížit riziko demence. Cvičení je dobré pro vaše srdce, krevní oběh, tělesnou hmotnost i duševní pohodu. Důležité je najít si sport, který vám bude vyhovovat a bavit vás, abyste vydrželi cvičit pravidelně. Také byste se měli snažit vyhýbat sedavému stylu života.

  • Zdravá vyvážená strava – Strava hraje v prevenci demence důležitou roli. Dle lékařů z kliniky Mayo byste si měli dopřát: tři porce celozrnných produktů denně, listovou zeleninu 6x týdně, ostatní zeleninu alespoň jednou denně, bobule 2x týdně, červené maso 4x týdně, ryby alespoň jednou týdně, drůbež 2x týdně, fazole 3x týdně, ořechy 5x týdně. Doporučuje se omezit konzumaci jídla z rychlého občerstvení, vařit na olivovém oleji, jíst méně bílého pečiva a sladkostí. Neměli byste konzumovat více jak jednu sklenku alkoholu denně.

Mohlo by se vám líbit

4 příznaky, nad kterými většina lidí mávne rukou: Přitom netuší, že se takto ohlašuje onemocnění srdce. Neignorujete také tyto varovné signály?

Z těchto 4 příznaků si většina lidí nedělá těžkou hlavu a mávne nad nimi rukou. Netuší však, že mohou signalizovat mnohem závažnější zdravotní problém, než se na první pohled zdá. Toto jsou 4 nenápadné známky srdečních onemocnění – neignorujete je náhodou i vy?
svetzeny.cz
  • Přestaňte kouřit – Kouření zvyšuje riziko onemocnění demencí, nehledě na další zdravotní problémy, které vám může způsobit.

  • Trénujte svou mysl – Udržování mysli aktivní snižuje riziko demence. Každý si jistě najde svůj trénink mysli, který ho bude bavit. Může to být studium, jazykový kurz, luštění křížovek, řešení hádanek a kvízů, hraní deskových her, čtení knih, ale i komunikace s ostatními lidmi.

  • Duševní zdraví Deprese je rizikovým faktorem demence, proto dbejte nejen na své fyzické, ale i psychické zdraví.

 

Zdroje

https://www.aarp.org/health/dementia/info-2021/dementia-forecast.html

https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/risk-factors-and-prevention/how-reduce-your-risk-dementia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/15-simple-diet-tweaks-cut-alzheimers-risk/art-20342112

Info ikona
Staříci
Mohlo by se vám líbit

Zázračnou léčbu hudbou znali už staří Řekové: Vyzkoušejte tyto zvuky, které vás zbaví bolesti, pocitu viny i strachu

Nicola Tesla kdysi prohlásil, že tajemství vesmíru je ukryto v energii, frekvencích a vibracích. Dnes se léčbou zvukem zabývají i vědci, výsledky studií hovoří samy za sebe. Víte, jakým způsobem zvuk dokáže léčit a jakou frekvenci zvolit, aby vyřešila vaše problémy?
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

7 důvodů, proč se nemůžete zbavit břišního tuku. Vyvarujte se chyb a získejte svoje vysněné křivky

Tuk na břiše je něco, co trápí mnoho z nás. Nejen, že je nevzhledný, ale také nezdravý. Možná děláte jednu ze sedmi chyb, které vám spíše pomáhají tuk přibírat než naopak. Vyvarujte se jim a budete mít tělo, po kterém jste vždy toužili.
svetzeny.cz