Přejít k hlavnímu obsahu

Zásadní čísla pro naše zdraví: V kolika jít na mamograf, jaký je ideální tlak a kdy začíná nadváha?

Info ikona
Věnujte sobě trochu času

Už jako mimina nás lékaři bedlivě střeží podle tabulek, jestli jsme „v normě“ a máme ty správné hodnoty a výsledky. Některé z těchto údajů můžeme ponechat na starost pánům doktorům, ale mnohým je dobré porozumět, abychom stále byli v dobré kondici.

Zkuste věnovat péči o své zdraví trochu času. Vsaďte na prevenci a zdravý životní styl. Vyplatí se to!

2 minuty
Nevynechat ani zoubek

Zubní kartáček by měl každý vzít do rukou minimálně 2x denně. Dříve prosazované 2 minuty jsou ovšem skutečným minimem! U každého člověka je doba čištění zubů odlišná, záleží například na technice nebo na druhu zubního kartáčků a vašich motorických schopnostech. Nezapomínejte ani na mezizubní prostory. Jejich důkladné ošetření pomocí mezizubního kartáčku a dentální niti čas věnovaný péči o váš chrup prodlouží.

5,2 mmol/l
Cholesterolu tak akorát

Prakticky neustále o něm čteme a slyšíme. Ale co to vlastně ten cholesterol je? Jde o látku, kterou tělo potřebuje. Podílí se na vytváření vitaminu D, žlučových kyselin a některých hormonů. Jenže když má tělo cholesterolu moc, ukládá ho do stěn cév, což časem může vést k jejich zúžení, či dokonce ucpání. To může být příčinou infarktu nebo mozkové mrtvice a dalších srdečně cévních onemocnění. Jakmile vám lékař naměří vyšší hladinu cholesterolu, zkuste upravit životní styl. Kromě jídelníčku byste si měli hlídat hmotnost, skoncovat s kouřením a častěji se hýbat. Lékař vám může předepsat pro snížení cholesterolu také medikamenty.

65
Zlomový věk

Stav imunitního systému se v průběhu života mění. Zhruba v době, kdy oslavíte 65. narozeniny, začne výrazně klesat obranyschopnost vašeho těla. Proto se senioři řadí do rizikové skupiny osob, jimž lékaři doporučují očkování proti chřipce. Podobně jsou na tom také kojenci a batolata do 3 let. Udělejte pro stav své imunity maximum – pravidelně sportujte, dostatečně spěte a dbejte na pestrou a vyváženou stravu.

Info ikona
Prevence rakoviny

25
Kdy začíná nadváha

BMI je index, jenž nás nemilosrdně dělí podle hmotnosti na ty váhově podprůměrné, na ty normální a ty baculaté. Vypočítá se podle vzorce: hmotnost (kg) : výška2 (m). Hodnota BMI pod 18,5 je považována za podváhu, která může poukazovat např. na poruchu stravování, zatímco BMI vyšší než 25 se považuje za nadváhu a nad 30 za příznak obezity. Problémy s nadváhou a obezitou trápí polovinu naší populace.

45
Prsa v centru pozornosti

Jsou symbolem ženskosti, ale i tou částí těla, kterou u žen nejčastěji postihuje rakovina. Typickým projevem onemocnění bývá bulka kdekoliv v prsu. Příznakem může být například i zarudnutí prsní tkáně, mokvání či otok kůže nebo výtok z bradavky. Nejúčinnější zbraní pro boj s tímto typem rakoviny je pravidelné samovyšetřování prsou a mamografické vyšetření, na které by měla žena chodit pravidelně od 45 let. Lékaře musí také vyhledat hned, jakmile zjistí, že se „něco děje“ a prsa nejsou v pořádku.

8
Vyspat se do růžova

Nedostatek spánku vede z dlouhodobého hlediska ke zhoršování psychomotorických funkcí těla, snížení schopnosti soustředit se a může skončit až vznikem různých chronických onemocnění včetně těch psychických. Odborníci uvádějí, že průměrná doba spánku je 7–8 hodin denně. Důležitá je rovněž kvalita spánku. Snažte se spát na dobré matraci, při otevřeném okně, v tichu a před spaním si odpusťte konzumaci tučných jídel a alkoholu.

Info ikona
Menstruace

28
Když máte své dny

Menstruační cyklus u zdravé ženy trvá 28 dní. Za fyziologickou odchylku lékaři považují rozmezí od 21 do 35 dnů. Pokud se dostavuje krvácení s předstihem, zpožďuje se, nebo se dokonce neobjeví nějakou dobu vůbec, je to důvod k návštěvě lékaře. Příčin nepravidelné menstruace může být více. Jde nejčastěji o hormonální výkyvy (běžné jsou poruchy v době menopauzy a puberty), prudké změny hmotnosti, ale i stres a onemocnění, mezi něž patří například děložní myomy, polypy, endometrióza, poruchy krevní srážlivosti, rakovinné onemocnění sliznice a další. Léčba je závislá na včasné diagnostice, proto s případnou návštěvou gynekologa neotálejte.

120/80
Snaha o ideální tlak

Hypertenze s sebou nese riziko srdečně cévních onemocnění, jako jsou infarkt či mrtvice. Proto bychom si hodnoty krevního tlaku měli průběžně kontrolovat. Vyplatí se mít doma tlakoměr nebo si nechat tlak měřit u praktického lékaře. Pro udržení správného krevního tlaku je důležitý životní styl. Vsaďte na zdravou stravu, pokuste se vyvarovat stresu a vyhýbejte se cigaretám.

Ketodieta: Zázrak nebo hazard se zdravím? Na otázky odpovídá fitness trenér

svetzeny.cz

Jídlo ovlivňuje spánek více, než jste si mysleli. Potraviny, díky kterým usnete do pár minut

svetzeny.cz