Přejít k hlavnímu obsahu

Ketodieta: Zázrak nebo hazard se zdravím? Na otázky odpovídá fitness trenér

Info ikona
keto dieta

Keto dieta je mezi ženami hitem již několik let. Snadno a rychle zhubnete klidně i desítky kil. O co jde a proč ji fitness trenéři a odborníci na výživu svým klientům nedoporučují? O tom jsme si povídali s fitness trenérem Michalem Šetinou.

Proč si hodně lidí volí právě keto dietu?

"V dnešní hektické době je přirozené, že lidé chtějí mít všechno hned. Keto dieta neboli proteinová dieta je velmi oblíbená právě proto, že výsledky vidíme velice rychle. Málokdo už ale myslí na následky, které tato dieta našemu tělu přináší. A ačkoli to nebude chtít většina lidí slyšet, musím říct, že pomalému a trvalému hubnutí se nic nevyrovná."

Co na ní považuje za největší riziko?

"Jako výživový poradce bych jednoduše řekl, že všeho moc škodí. Nikdy nezakazuji svým klientům nějakou tu sladkost nebo nezdravé jídlo, ale jde o ČETNOST. Žádný extrém jednoduše není dobrý. V rámci proteinové diety bych řekl, že tělo v průběhu dostane velký kalorický šok a my bychom neměli chtít našemu tělu ubližovat, ale pečovat o něj."

Co si myslíte o proteinové dietě?

"Z dlouhodobého hlediska je proteinová dieta pro náš organismus nezdravá. Dochází k velkému kalorickému deficitu a pokud tento deficit přetrvává déle (týdny, měsíce), naše tělo začne reagovat stagnací. Což znamená, že přestane hubnout a začne si všechno ukládat do tukových zásob."

Dá se této stagnaci vyhnout?

"Pokud tělo držíme delší dobu v kalorickém deficitu, začnete mít téměř neovladatelné chutě na sladké. Důvodem je, že naše tělo potřebuje sacharidy ke svému fungování. Samozřejmě nebavíme se o jednoduchých cukrech v čokoládě, ale o sacharidech, které přijímáme v přílohách jako je rýže nebo brambory. Ve chvíli, kdy tyto přílohy vypadnou, naše tělo nám dá velmi důrazně najevo, co chce. Potom stačí párkrát pochybit, dát si sladké či nějaké nezdravé jídlo a naše tělo si vše uloží do tukových zásob, aby se vyhnulo tomu šoku, který jsme mu uštědřili."

Info ikona
Keto diet

Považuje se keto dieta za úspěšnou?

"Čistá keto dieta je pouze o příjmu bílkovin. Nyní už firmy nedělají čistou keto dietu, protože vědí, jak je to nezdravé. Většina lidí nemá morálku, aby držela keto a potom týdny postupně nahrazovala jídla (tedy navyšovala svůj příjem kalorií). Jsme nadšení ze ztráty mnoha kil a náš mozek si řekne: „Jedna tyčinka neuškodí, po jednom smažáku neztloustnu,“ a tady nastává problém, který už má téměř jasný konec."

Jaký myslíte?

"Logicky člověk začne přibírat, a jak už jsem říkal, většina lidí nemá tak pevnou vůli, aby ukočírovala svoji touhu k jídlu. Často se tak stane, že nakonec přibere člověk ještě více, než s čím začínal."

Detoxikační zázvorová voda: jedna voda, pět účinků

svetzeny.cz

Na otázky odpovídal:

Info ikona
Michal Šetina

MICHAL ŠETINA

Od svých devatenácti let se profesionálně věnuje fitness – od sportovní diagnostiky těla, přes tvorbu jídelníčku až po sestavení tréninků. 

Každá kalorie se počítá: Fitness trenér vám poradí, jak zhubnout snadno a bez striktního omezování

svetzeny.cz

Chcete vědět, jak voní váš dech? Jednoduchý způsob vám odhalí jeho svěžest během vteřiny

svetzeny.cz