Přejít k hlavnímu obsahu

Tyto potraviny dle studií poškozují funkci mozku: Hrozí demence i Alzheimerova choroba. Jednu z nich byste na seznamu opravdu nečekali

Často slýcháme, že našemu mozku nejvíce škodí pasivita a dlouhé hodiny strávené zíráním do obrazovky. Zapomíná se na to, jak velký vliv má na náš mozek stravování. Mělo by se více mluvit o škodlivosti potravin, protože toho dovedou napáchat hodně – zhorší vaši paměť, způsobí problémy s učením a také častá konzumace nevhodných potravin může zvyšovat riziko demence a propuknutí Alzheimerovy choroby.

Smažené jídlo

Smažené jídlo je obecně velmi nezdravé, často se o něm mluví v souvislosti s obezitou, nemocí jater a žaludku. Avšak má bohužel i další negativní efekt na naše zdraví, škodí mozku. Na tento problém se zaměřila studie z roku 2016, která u lidí, kteří jedli často nezdravé smažené potraviny, zaznamenala horší výsledky v testech kognitivních funkcí mozku (mezi které patří prostorová představivost, pozornost, myšlení). Proč se tomu tak děje, v tom vědci ještě jasno nemají. Jejich hypotézou je, že to možná souvisí se zánětem a zmenšením mozkové tkáně.

Sladké nápoje

Sladké nápoje jsou mezi lidmi velmi oblíbené. Skvěle chutnají, ale když byste si přečetli jejich etiketu a viděli, kolik je v nich cukru, možná by vás přešla chuť. Vysoký obsah cukru v nich může vést k cukrovce, srdečním chorobám, ale také mají negativní vliv na náš mozek. Studie z roku 2013 publikovaná ve vědeckém časopise The New England Journal of Medicine zkoumala vliv cukru na vznik demence. Výsledky milovníky sladkých limonád moc nepotěší, zjistila, že riziko demence je vyšší u lidí, kteří konzumují příliš mnoho cukru. Další studie prokázaly, že pokud jíte příliš mnoho cukru, může to vést ke zhoršení kognitivních funkcí mozku, zejména paměťi.

Info ikona
Coca cola, sladké nápoje

Delší život díky potravinám: Které z nich musíte zařadit do svého jídelníčku?

Nikdo z nás nebude žít věčně, ale díky správně sestavenému jídelníčku si můžeme život prodloužit o několik let. Stačí do něj přidat potraviny, které působí preventivně proti různým typům rakoviny, srdečním onemocněním a cukrovce. Řada z nich také zlepšuje kognitivní funkce mozku, takže pomáhají předcházet například i Alzheimerově chorobě.
svetzeny.cz

Tuňák

Teď se asi divíte, co na seznamu dělá tato ryba. Maso z tuňáka má v sobě vyšší obsah rtuti, než je to u jiných ryb a mořských plodů. Studie publikovaná ve vědeckém časopise Integrative Medicine, zaznamenala 5% pokles kognitivních funkcí u lidí, kteří měli v krvi vysoký obsah těžkých kovů. Následovaly další studie. Ta z roku 2020 zase těžké kovy identifikovala jako potenciální rizikový faktor pro vznik demence a Alzheimerovy choroby. Tuňáka nemusíte úplně vyřazovat z jídelníčku, ale rozhodně není dobré, pokud si ho každý den dáváte ke svačině.

Info ikona
tuňák

 

Nadměrná konzumace alkoholu

„Má vypitý mozek“, říká se. A také to bohužel platí, nadměrná konzumace alkoholických nápojů vede k poškození mozku. V roce 2017 vědci publikovali studii, ve které zjistili, že už jedna až tři sklenky alkoholu denně mohou poškodit váš mozek. Zejména se jedná o poškození a výpadky paměti a problémy s učením. V dalších studiích vědci zkoumali, zda jsou k tomuto poškození náchylnější ženy či muži. Jedna studie došla k závěru, že spíše ženy, v dalších už to nebylo tak jednoznačné. Avšak jistě se už ví, že teenageři by se alkoholu měli vyvarovat zejména. Způsobuje u nich abnormality ve struktuře mozku. Pití v období, kdy se mozek ještě vyvíjí, je obzvláště škodlivé.

Krevní skupina: Zjistěte vaši povahu i predispozice k nemocem. V životě vám to pomůže

Krevní skupina o nás může mnohé prozradit. Díky vědě jsme zjistili, že jednotlivé krevní skupiny jsou spojeny s určitými zdravotními benefity a riziky. A prý je s krevní skupinou spojena vždy i určitá sada typických charakterových vlastností. Zjistěte, co vše o vás vaše krevní skupina vypovídá.
svetzeny.cz

Pozor na sůl

Z jídelníčku byste měli přesolené potraviny vyřadit nejen kvůli zdraví ledvin, ale také protože působí negativně na váš mozek. Vědci si hypotézu, že sůl vede k poškození kognitivních funkcí mozku ověřovali na myších. Myši každý den dostaly stravu, která obsahovala značné množství soli. Pak měly za úkol proběhnout labyrintem, na konci je čekala odměna. S postupem času se výkon myší snižoval. Díky vysokým dávkám soli se jim dostatečně neprokrvovaly mozky, myši byly apatické a splnění úkolu jim dělalo čím dál tím větší problémy. Pamatujte, že po konzumaci přesolených jídel se nebudete schopni tak dobře soustředit, negativní vliv to má i na vaše organizační schopnosti a paměť.


Zdroje: https://www.cambridge.org, https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1215740, https://todayspractitioner.com/wp-content/uploads/2013/11/Mercury-IMCJ113_Masley_32_40.pdf, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7454042/, https://www.bmj.com/content/357/bmj.j2353, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780444626196000288?via%3Dihub, https://pubs.niaaa.nih.gov/publications/aa63/aa63.htm, https://www.nature.com/articles/s41593-017-0059-z

Nejhorší potraviny pro váš žaludek: Jejich konzumace vede k zánětu, vředům i rakovině!

Ačkoliv se poslední dobou hodně mluví o zdravém stravování, čísla hovoří jasně. Mezi typy rakoviny, kterými Češi onemocní nejčastěji, je rakovina tlustého střeva, konečníku a žaludku. Za vznikem těchto typů rakoviny často stojí nezdravé stravování. Jak předejít onemocněním žaludku pomocí úpravy jídelníčku? Prvně vyřaďte potraviny, které škodí nejvíce, máme jejich seznam.
svetzeny.cz

Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.
svetzeny.cz