Přejít k hlavnímu obsahu

Varovné příznaky nastupující osteoporózy: Začínají se objevovat už po 35. roku života, umíte je správně rozeznat?

Osteoporóza nastupuje plíživě, varovné příznaky této nemoci bývají často přehlíženy. Ten nejčastější dokonce správně rozpoznala jen jedna žena z pěti. Jaké symptomy byste rozhodně neměli ignorovat? Může to být i váš případ, první příznaky se mohou objevit již po 35. roku života.

První příznaky osteoporózy se mohou objevit už po 35. roku života

Dle fyzioterapeutky Jennifer Kellet se první příznaky raného stádia osteoporózy mohou objevit už po 35. roku života. To už totiž kosti začínají velmi pozvolna slábnout. Odhaduje se, že od té doby ubývá zhruba 0,25 procent kostní hmoty ročně. Jedná se o hrubý odhad, záleží také na mnoha genetických a environmentálních faktorech. Je důležité si uvědomit, že je to běžná součást stárnutí. K rychlejšímu řídnutí kostí dochází u žen v důsledku menopauzy, tedy ve věku od 45 do 55 let. Je to spojeno s klesající hladinou estrogenu, který je důležitý pro zdraví tělesných tkání, včetně kostí, svalů, vazů a šlach. Ženy v období menopauzy mohou ztratit 10 až 20 % kostní hmoty. Muži podobnými změnami projdou až ve věku kolem 60 let.

Alzheimerova choroba nastupuje plíživě: První varovné příznaky lze vysledovat už po čtyřicítce. Neignorujte je

Alzheimerova choroba je zákeřná nemoc, která nastupuje plíživě. Vědci před časem zjistili, že pravděpodobně k poškození mozku dochází už 10 let předtím, než vůbec propuknou první příznaky. Víte, jaké to jsou, co by vás mělo před nástupem tohoto onemocnění varovat?
svetzeny.cz

Zlomenina jako nejčastější varovný symptom

Na nastupující osteoporózu vás nejčastěji může upozornit zlomenina, kterou si způsobíte mírným nárazem, pádem, zakopnutím či nárazem do předmětu. Rozdíl je ale v tom, že zatímco kdysi byste měli dané místo maximálně naražené, při začínající osteoporóze jsou kosti už křehčí, a vy tak budete muset vyhledat lékaře, který vám diagnostikuje a ošetří zlomeninu. V tento moment je vhodné kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a domluvit se s ním na tom, aby vás poslal na specializované vyšetření, které případně odhalí ubývání kostní hmoty. V závislosti na výsledcích vyšetření pak můžete zavčasu případně začít řešit úbytek kostní hmoty. Stále to však řada lidí opomíjí. Když se vědci podívali na zdravotní záznamy více jak 47 000 žen, kterým bylo nedávno 60 let, zjistili, že cca jedna z pěti věděla, že by její zlomenina mohla být příznakem osteoporózy. V důsledku toho jen velmi málo žen začalo s léčbou tohoto zákeřného onemocnění.

Info ikona
Osteoporóza

Nepřítel alkohol: Bez varování si začne vybírat drsnou daň. Co se děje s tělem, když se z „bezpečného“ pití stává rizikové

Hlavní zákeřnost alkoholu spočívá v tom, že se tváří jako „kamarád“ nebo jako „lék“. Každou tuto roli však hraje jen chviličku, načež z toho bez varování začne vybírat drsnou daň.
svetzeny.cz

Další příznaky, které byste neměli ignorovat

  • Ustupující dásně – V důsledku řídnutí kosti v čelisti mohou začít ustupovat dásně. Je nutné, aby váš zubař provedl vyšetření, které zjistí míru ztráty kostní hmoty v čelisti.

  • Ztráta síly – Pokud máte problém udržet v rukou věci, které jste běžně zvedali, může to být jeden z varovných signálů.

  • Slabé a křehké nehty Nehty o vašem zdraví prozradí víc, než si myslíte. Síla nehtů může odrážet zdraví kostí. Proto pozor na to, pokud se kvalita nehtů najednou začne zhoršovat. Samozřejmě musíte brát v úvahu i další vnější faktory, které na nehty působí-

  • Obtížné vstávání ze židle či křesla – Jakmile se musíte zapřít rukama, abyste se vůbec zvedli ze židle, může to být projev počínající osteoporózy.

  • Bolesti kloubů nebo svalů

  • Problémy se sluchem

  • Bolest v kříži

  • Nafouklé břicho a častá zácpa

Zdroje: Hawker Place Physio, Everyday Health, Pubmed, Healthline, AARP

Zařaďte skořici do vašeho jídelníčku. Je to ideální pomocník při dietě, ale i při snižování cholesterolu

Díky špetce skořice můžete dodat jídlu šmrnc, ale co se doopravdy stane s vaším tělem, když jíte skořici každý den? Budete překvapeni, kolik benefitů toto koření má. Objevte je společně se Světem ženy.
svetzeny.cz