Přejít k hlavnímu obsahu

Menopauza a otázky, na které se bojíte zeptat

Info ikona
Menopauza

Menopauzu nemusíte nutně protrpět. Řadu jejích projevů lze poměrně jednoduše ovlivnit a zmírnit. Stačí jen myslet trochu dopředu a včas přijmout preventivní opatření.

Menopauza obvykle nastupuje okolo 51 let. První příznaky se ale objevují dříve. I sedm let před poslední menstruací mohou ženy pociťovat návaly horka, noční pocení, změny nálad, větší zapomnětlivost, bolesti hlavy, problémy se spánkem či přibývání na váze. Už po 40. roce života je proto vhodné změnit životní styl.

Jsou návaly horka součástí menopauzy každé ženy? 

Ne každá žena musí prožívat menopauzu se všemi příznaky, které ji doprovázejí. Mnoha ženám se návaly horka vyhnou, jen jim vymizí menstruace a poznají nedostatek estrogenů až za mnoho let (horší kvalita kůže, vysušení sliznic, řídnutí kostí).

Je ztráta zájmu o sex obvyklým z doprovodných projevů? Čím je to způsobené? 

Ztráta libida patří mezi obvyklé projevy menopauzy. Děje se tak na základě poklesu hladiny ženských pohlavních hormonů. Často se tak děje i v kombinaci s dyskomfortem, který žena při styku pociťuje. Poševní sliznice se ztenčuje, hůře se zvlhčuje a mnoho žen má při pohlavním styku nepříjemné až bolestivé pocity.

Info ikona
Menopauza

Vysušené a bolestivě popraskané ruce od dezinfekce? Pokožka rukou trpí, zachraňte ji

svetzeny.cz

Je normální mít v menopauze problémy s močovým měchýřem?

Problémy s močovým měchýřem souvisí s nedostatkem estrogenů po přechodu. Ústí močové trubice je v těsném kontaktu s poševním sliznicí, která je v období menopauzy ztenčená, náchylná k poranění  a infekci. Proto ženy po přechodu mohou mít problémy s močením. Přispět k tomu může i pánevní dno, které neplní svoji funkci tak dobře jako dříve. Existuje řada volně dostupných přípravků zvlhčujících sliznici na podkladě kyseliny hyaluronové nebo doplňků stravy zklidňující dráždivý močový měchýř.

Jak zjistit, jestli jsou naše problémy opravdu spojené s menopauzou? Pomůže domácí test?

Při pozitivním domácím testu na menopauzu je určitě vhodné navštívit gynekologa, který provede hormonální profil. 

Kdo je MUDr. Radka Gregorová?

Promovala v roce 2005 na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 2005 působila jako sekundární lékařka na gynekologicko-porodnickém oddělení Nemocnice Strakonice a.s., odkud odešla v  roce 2010 na mateřskou dovolenou. Od roku 2011 pracuje na částečný úvazek jako revizní lékařka.

Info ikona
MUDr. Radka Gregorová

Které koření vám zastaví neutuchající chutě? Zhubnete a ještě si pochutnáte díky skvělým receptům

svetzeny.cz

Nemoc na spadnutí: Čím vás tělo varuje

svetzeny.cz