Přejít k hlavnímu obsahu

Miminka mají více kostí než dospělí, kýchají mnohem častěji a další úžasná fakta o miminkách!

Příchod dítěte změní život každému v domácnosti. Jsou to krásná stvoření, která rozjasňují život, ale jsou situace, které vás mohou naplnit i určitými pochybnostmi či strachem. Vědět, jak funguje malé tělíčko dětí, vám může pomoci jejich první měsíce prožít lépe. Některé fakta již určitě znáte, jiná vás mohou překvapit!

Miminka ztrácí vlasy, se kterými se narodila

Pokud si rodiče začínají všímat, že jejich vlasaté miminko začíná během prvních šesti měsíců po porodu ztrácet vlasy, neměli by si dělat starosti. Podle Americké pediatrické akademie je tento jev zcela normální. Tento proces může být spojen s přirozenými hormonálními změnami a také tím, že miminko leží na zádech a hlavičku si tře o povrch postýlky. Podle odborníků dětem vyrostou nové vlasy o 6 až 12 měsíců později. Do té doby může mít miminko jiné a zdánlivě vypelichané vlásky, než když se narodilo. Pokud však stále budete mít pochybnosti o růstu vlasů nebo si všimnete něčeho zvláštního, jako je nadměrné zarudnutí nebo odlupování pokožky hlavy, měli byste se vždy poradit se svým pediatrem.

Info ikona
Miminko
Mohlo by se vám líbit

Nejpopulárnější česká klučičí jména současnosti: Znáte jejich numerologický význam?

Jakub, Jan, Tomáš a další, to jsou česká klučičí jména, která jsou v dnešní době mezi novopečenými rodiči dle ČSÚ nejoblíbenější. Znáte jejich numerologický význam? Jaký je osud těchto jmen, k čemu jejich nositelé byli předurčeni?
svetzeny.cz

Miminka kýchají daleko častěji než dospělí, aby si vyčistila nos

U novorozenců je zcela běžné, že často kýchají. Není přesně známo, kolikrát za den to udělají, ale dá se říci, že to je poměrně časté. Nemusíte se však bát, je to něco, co je pro ně zdravé. Jedná se o jejich přirozený reflex, který jim umožňuje vyčistit nosní dírky a chrání je před choroboplodnými zárodky. Pokud se však vedle kýchání objeví i potíže s dýcháním, horečka, nechutenství, nosní sekrece či kašel, je nutné navštívit pediatra!

Info ikona
Miminko
Mohlo by se vám líbit

Nejpopulárnější česká dívčí jména současnosti: Znáte jejich numerologický význam?

Nejpopulárnější česká jména se za poslední dobu hodně proměnila. Nyní žebříčku nejoblíbenějších českých dívčích jmen kraluje Eliška, Anna, Adéla a stoupá popularita jmen, která už byla na ústupu. Znáte jejich numerologický význam?
svetzeny.cz

Miminka mají více kostí než dospělí

Ano, přestože jsou jejich těla zjevně mnohem menší než dospělá, děti mají přibližně 300 kostí a dospělí 206. Jde o to, že kosti dětí jsou velmi měkké a pružné a během růstu některé z nich srůstají dohromady a pomocí vápníku se tak tvaruje kostra až do dospělé podoby. Tento proces se většinou zastaví v 18 letech u žen a ve 21 letech u mužů.

Info ikona
Miminko s matkou
Mohlo by se vám líbit

Ženy vnímají barvy lépe než muži a devět dalších úžasných faktů o ženském těle

Jednou z nejvíce fascinujících vlastností ženského těla je možnost vytvořit v sobě další lidskou bytost a poté ji porodit. Ale není to jen porod, který dělá ženské tělo tak zajímavé. Pokud se podíváte blíže na ženský organismus, naleznete spoustu dalších zajímavých faktů, o kterých některé ženy možná ani nevědí.
svetzeny.cz

Miminka dýchají rychleji než dospělí a někdy přestanou na pár sekund dýchat

Zatímco podle studie dospělý člověk dýchá 12 až 20 dechů za minutu, novorozenec může dýchat rychlostí až 30 až 60 dechů za minutu. Při spánku se dech trochu zpomalí, asi na 30 až 40 dechů za minutu. Čím je miminko starší, tím dýchá pomaleji a stabilněji. Co však může rodiče vyděsit je, že se dech miminek může dokonce až na maximálně deset sekund pozastavit. Tento jev bývá běžný, ale přesto by rodiče měli konzultovat dechové vzorce dítěte s pediatrem a požádat ho o vysvětlení.

Skutečný úsměv se u miminek objeví až zhruba ve dvou měsících věku

Když mnozí rodiče u svých čerstvě narozených miminek spatří úsměv, může to v nich mylně vyvolat pocit, že tak jejich dítě vyjadřuje spokojenost. U těch nejmenších miminek se však jedná pouze o reflexy, které mohou mít různé podněty jako je například plynatost. K takzvanému prvnímu „sociálnímu úsměvu“, který je záměrný a který je interakcí mezi rodičem a dítětem dochází přibližně na konci druhého měsíce.

Info ikona
Miminko
Mohlo by se vám líbit

Narození v 70. letech z pohledu astrologie: Za tuto generaci mluví činy, ne slova. Čím je výjimečný váš rok narození?

Každá generace je z hlediska astrologie specifická, nejinak je tomu i u Husákových dětí, tedy lidí narozených v 70. letech. Co je pro ně charakteristická, jaké astrologické vlivy tehdy působily a k čemu tuto generaci předurčili? Dozvíte se také, v čem je výjimečný váš rok narození.
svetzeny.cz
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s Lifee Svatební pompon