Přejít k hlavnímu obsahu

Po šesti dětech porodila jako jediná žena na světě zdravá osmerčata, která všechna přežila. Co vše musela překonat svobodná matka čtrnácti dětí?

Info ikona
Matka

Zkuste si představit, že máte pečovat o čtrnáct dětí najednou a být na ně většinu času úplně sami. Takový život si zvolila Nadya Sulemanová, která po šesti dětech porodila osmerčata. Přestože se mohlo zdát, že si ukousla příliš velké sousto, nakonec se Nadya se svou rolí matky dokázala popasovat dobře.

Vždycky si přála velkou rodinu

Nadya vyrůstala jako jedináček a už od dětství si přála sourozence a velkou rodinu. Bohužel však trpěla zdravotními obtížemi, které jí nedovolily otěhotnět přirozeně. Nadya se však nechtěla svého snu o velké rodině vzdát a našetřila si tak na umělé oplodnění metodou IVF, při kterém se vajíčko oplodňuje spermií mimo tělo ve zkumavce tzv. in vitro. Postupně se touto metodou Nadye podařilo mít šest dětí, ale Nadya chtěla ještě jedno. Rozhodla se tedy, že umělé oplodnění podstoupí naposledy. Doktor do ní však implantoval hned šest embryí, jelikož Nadya nechtěla, aby byla zbývající embrya zničena. Jelikož ze dvou embryí pak vznikla dvojčata, nakonec Nadya místo jednoho dítěte čekala dětí osm. Podle Nadyi se jí začalo kulatit bříško již po devíti dnech. V 6. měsíci těhotenství si pak zlomila žebro a zůstala na šest týdnů upoutána na lůžko, zatímco se o ni a její zbývající děti starala její matka. Kvůli komplikacím se děti narodily císařským řezem, ale nakonec všechny děti přežily ve zdraví. Nadya se tak stala první ženou, která porodila zdravá osmerčata, která přežila a dnes je jim již 12 let.

Tichý zabiják dětského sebevědomí: Jak zdánlivě nevinné nálepky a postoje mohou vaše dítě ovlivnit na celý život?

svetzeny.cz

Veganská rodina ve velkém domě

V době narození dětí byla Nadya nezaměstnaná a žila se svou matkou. Později však se však do práce pořádně opřela a přijímala jakoukoliv práci, aby získala dostatek peněz na péči o její miminka. Mezitím jí její matka pomáhala v péči o miminka a starala se i o domácnost.  V současné době žije rodina v třípokojovém domě v Orange County v Kalifornii v USA. Nadya je zastánkyní zdravého životního stylu a stravování a sama je vegankou. Její děti ji v jejím životním stylu následují a jejich matka je pro ně vzorem. Děti mají prozatím distanční výuku, což pro Nadyu znamená ještě více práce, ona to však zatím zvládá a odvádí v roli matky skvělou práci.

Nejhezčí neobvyklá klučičí jména současnosti: Znáte jejich numerologický význam?

svetzeny.cz

Pobouřená veřejnost a kontroverzní oplodnění

Každý však nebyl z těhotenství Nadyi nadšený. Část veřejnosti proti ní zaujala negativní postoj, když vyšlo najevo, že byla i s předchozími šesti dětmi nezaměstnaná a využívala veřejných podpůrných programů pro nezaměstnané. Ačkoliv to Sulemanová ze začátku popírala, k pobírání veřejné podpory se v roce 2012 prostřednictvím televize NBC přiznala. Její umělé oplodnění, ze kterého vzešlo osm dětí, se také stalo předmětem vyšetřování ze strany lékařské rady Kalifornie v oblasti plodnosti za účasti odborníka. Podle norem totiž do ženy jejího věku měla být vpravena pouze dvě až tři embrya. V červnu roku 2011 během vyšetřování dokonce vyšlo najevo, že Dr. Kamrava, který oplodnění prováděl, do ženy implantoval celkem dvanáct embryí, což je hrubé porušení lékařských pravidel.  Na základě tohoto zjištění mu pak byla odebrána lékařská licence.

Nejkrásnější neobvyklá dívčí jména současnosti: Znáte jejich numerologický význam?

svetzeny.cz