Přejít k hlavnímu obsahu

Ženy vnímají barvy lépe než muži a devět dalších úžasných faktů o ženském těle

Jednou z nejvíce fascinujících vlastností ženského těla je možnost vytvořit v sobě další lidskou bytost a poté ji porodit. Ale není to jen porod, který dělá ženské tělo tak zajímavé. Pokud se podíváte blíže na ženský organismus, naleznete spoustu dalších zajímavých faktů, o kterých některé ženy možná ani nevědí.

Info ikona
Barvy

Ženy rozlišují barvy lépe než muži

Ženy vidí více odstínů než muži, protože vnímání barev je spojeno s chromozomem X. Muži mají pouze jeden chromozom X, zatímco ženy mají dva.

Jedno prso je vždy větší než druhé

Žádná žena nemá absolutně symetrická prsa. Rozdíl v jejich velikosti může být takřka neviditelný, ale leckdy může být naopak zcela zjevný. Důvodů může být hned několik, může jít například o rozdíl v objemu prsní tkáně, tvaru prsou nebo pružnosti kůže na každém prsu. Není však třeba se něčeho obávat, protože jde o zcela běžný jev. S velmi výraznými rozdíly jsou schopni si hravě poradit plastičtí chirurgové.

Ženské tělo se během porodu drasticky transformuje

Porodit dítě je opravdu těžká práce - to může potvrdit snad každá žena. Kromě toho, že ženské tělo zažívá strašnou bolest, obvykle také prochází různými změnami. Jedním z nich je rozšíření děložního čípku. Během porodu se děložní hrdlo mění z těsně uzavřeného vstupu na plně otevřený východ pro miminko. Aby mohlo být dítě bezpečně vytlačeno, musí se plně rozšířit na deset centimetrů, což je ve skutečnosti velikost většího pomeranče. Těchto deset centimetrů však pouze tlačný bod - děložní čípek se může nadále rozšiřovat, aby se přizpůsobil hlavičce dítěte.

Mohlo by se vám líbit

Všestranné nadání: Požehnání, nebo prokletí? Mimořádně talentovaní lidé, kteří bloudí bez cíle

Všestranné nadání zní lákavě, kdo by nechtěl být mimořádně talentovaný? Vždyť takové dovednosti otevírají mnohé dveře, říkáte si. Má to však i svá úskalí, kvůli kterým tyto schopnosti mnozí proklínají a radši by si je přáli nemít. Je všestranné nadání požehnáním, nebo spíše prokletím?
svetzeny.cz
Info ikona
Bolest

Ženy lépe zvládají bolest

Ženy skutečně snesou více bolesti než muži. Není to však jen o síle, ale velkou roli hraje i to, jak funguje ženský mozek. Studie, kterou provedl Jeffrey Mogil na McGill University v Kanadě, ukazuje, že ženy a muži si svou minulou bolest pamatují odlišně. Zatímco muži jsou více stresovaní a přecitlivělí, když myslí na bolest, kterou už prožili, ženy mají tendenci na svou prožitou bolest rychle zapomenout. Obecně pak prý mají ženy práh bolesti devětkrát vyšší než muži.

Ženy jsou opravdu dobré v mluvení

Pokud jde o vyjadřování, muži se nemohou ženám rovnat. Ukázalo se, že pro tento jev dokonce existuje anatomické vysvětlení: ženy mají větší část přední oblasti mozku, o které se předpokládá, že ovlivňuje jazykové dovednosti.

Ženy mají větší svalovou vytrvalost

Některé studie provedené na Univerzitě v Oregonu v USA ukazují, že ženy mají při cvičení svalovou vytrvalost asi o 75% delší. Důvod je skrytý v hormonech, jelikož má estrogen činit svaly žen odolnější vůči únavě.

Ženská kůže je citlivější na dotek

Ženská pokožka je podle studie provedené v Institutu klinické dermatologie a toxikologie v Berlíně obvykle o 25% tenčí než pokožka mužů, což ji činí mnohem citlivější na dotek a další druhy stimulace. Tato vlastnost má i negativní stránku. Jemná pokožka činí ženy náchylnější k tvorbě vrásek, protože stárnutím rychleji ztrácí kolagen.

Mohlo by se vám líbit

Skutečná Popelka, Ariel a další: Umělec vdechnul kresleným postavičkám život a ztvárnil je do neuvěřitelně realistické podoby

Kreslené postavičky vypadají ještě podmanivěji, jakmile si je vezme do parády instagramový umělec s přezdívkou Darky Artist. Tento ctižádostivý ilustrátor totiž proměňuje kreslené postavičky ve skutečné lidi. Některé ilustrace jsou provedeny natolik zručně, že jde těžko rozpoznat, zda se jedná o ilustraci nebo fotografii. Dark Artist si získal přes 20 000 sledujících a jeho tvorba se každým dnem rozrůstá. Podívejte se na nejznámější kreslené postavičky, které jeho rukou ožily.
svetzeny.cz
Info ikona
Nálada

Nálada ženy závisí dost často na jejích hormonech

Většinou ženy vnímají svůj cyklus podvědomě. Například těsně před ovulací se snaží oblékat více sexy, aby vypadaly atraktivněji pro potenciální partnery. O týden později, kdy dojde ke zvýšení jejich hladiny progesteronu, mají zase ženy náladu například na šálek horkého čaje v teple domova a v náruči svého blízkého. Během menstruace se pak nálada většinou dostane na nejhorší bod.

Ženy procházejí dospíváním dvakrát

Druhé období dospívání u žen se nazývá perimenopauza a nastává po čtyřicítce. Obvykle se vyznačuje nepravidelnou menstruací, nočním pocením a dalšími nepříliš příjemnými věcmi způsobenými změnami jejich hormonálních hladin. Ženské hormony mohou být během tohoto přechodu natolik šílené, že se dokonce mohou ženy v tomto období chovat stejně náladově jako teenager.

Ženy jsou odborníky na čtení ve tváři

Ženy mají vrozenou schopnost číst lidem emoce a pocity z tváře. To jim pomáhá být empatičtější vůči ostatním a lépe s nimi komunikovat. Navíc podle studie z McMaster University v Kanadě mají ženy dokonalou paměť obličejových rysů.

Mohlo by se vám líbit

Lásky z archivu: Bolestivý rozchod Johnnyho Deppa s láskou jeho života Vanessou Paradis po 14 letech

Krásných 14 let spolu tvořili Johnny Depp a Vanessa Paradis dokonalý pár. Jejich vztah začal osudovým setkáním v Paříži. Skončil však bolestivým rozchodem, který ještě dlouho dobu plnil přední stránky bulvárních časopisů. Přečtěte si příběh jejich lásky.
svetzeny.cz