Přejít k hlavnímu obsahu

Jak žily kurtizány v 19. století, když zrovna nepracovaly. Fotky z nevěstince, které neměl nikdo vidět

Info ikona
Nevěstince v 19. století

Jedno z nejstarších řemesel funguje napříč každou dobou. Vždy se našly ženy, které za peníze prodávaly tělo. Jaký byl vlastně jejich život, když zrovna nepracovaly? V 19. století zachytil americký fotograf William Goldman v jednom z nevěstinců v pensylvánském Readingu chvíle prostitutek, když zrovna nepracovaly.

Nikdo netušil, že William Goldman vede dvojí život. Na přelomu století byl v pensylvánském městečku Reading uznávaným fotografem, vzorným občanem a členem mnoha společenských organizací. Teprve téměř 80 let po jeho smrti byla náhodou v Kalifornii objevena jeho rozsáhlá sbírka dosud nepublikovaných fotografií dokumentujících život v nevěstinci v Readingu, který sousedil s jeho ateliérem. Tehdy vyšlo najevo, že Goldman byl zřejmě stálým návštěvníkem tohoto podniku, což nikdo netušil. Fotky, které tam pořizoval, si totiž pečlivě schovával a vlastně se nikdy neměly dostat na veřejnost. 

Pravda o japonských gejšách: Byly to umělkyně, nebo prostitutky?

Gejši jsou jedním z nejpoutavějších symbolů Japonska a jsou známé především pro svou krásu, eleganci a umění konverzovat. Ale zároveň jsou stigmatizovány jako prostitutky. Kde je pravda a jaké věci o gejšách možná ani nevíte?
svetzeny.cz

Nevěstinec v Readingu 

 Svůj ateliér měl Goldman jen deset minut chůze od jednoho z nejluxusnějších nevěstinců v Readingu. Tehdy byla jeho majitelkou madam Sarah D. Shearer, která si nechávala říkat “Sallie”.Byla to kontroverzní žena, která se často ocitala v hledáčku místní policie. Dokonce bývala kvůli mravnostním problémům několikrát ve vězení. Na tehdejší poměry byla Sarah D. bohatá a vlastně, ve svém oboru, velice úspěšná žena. Její nevěstinec byl luxusně zařízen a poskytovaly v něm služby ženy a dívky na úrovni. Chodili sem bohatí klienti, kteří hledali zábavu a potěšení. A právě fotografie Williama Goldmana zachycují jeho atmosféru.

Fotografie zachycují život kurtizán v nevěstinci

Snímky, které Goldman pořizoval, pomáhají vykreslit celkový obraz a atmosféru nevěstince. Jsou na nich ženy a dívky zachycené ve chvílích, kdy zrovna nepracovaly. Četly si, koupaly se, česaly a líčily, nebo si spolu povídaly a čekaly na klienty. Některé z fotek jsou stylizované a zachycují ženskou krásu v té nejčistší podobě a bez příkras. Zároveň dokumentují zařízení nevěstince i oblečení podle tehdejší módy

 

 

 

Historie prostituce v ulicích Prahy: Největší rozmach měla v období vlády Karla IV.

Prostituce patří mezi nejstarší řemesla vůbec. Někteří lidé tuto práci bez problému akceptují, někteří ji naopak vnímají jako velké tabu. Málokdo z Pražanů však tuší, že prostituce ovládla poměrně ve velkém i pražské ulice, a to za dob vlády Karla IV. Staré město pražské se tak může chlubit bohatou neřestnou historií, kterou jeho uličky skrývají.
svetzeny.cz

Fotograf jako častý host nevěstince 

Dívky Madam Shearerové na fotografiích Williama vypadají velmi uvolněně. Možná fotografa dobře znaly? Důvěřovaly mu? To už se dnes asi nedozvíme. Se vší pravděpodobností byl ale v nevěstinci častým hostem. Každopádně ženy na fotografiích pro něj pózovaly ochotně a často. Díky tomu tak můžeme alespoň zprostředkovaně nahlédnout do života žen, které se živily vlastním tělem.

Fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii. 

Fotografie z tajného archivu Williama Goldmana
Zdroj článku