Přejít k hlavnímu obsahu

Optická iluze s teniskou pobláznila celý internet: Díky ní odhalíte, jak funguje váš mozek

Jeden obrázek tenisky, několik různých názorů na to, jakou má bota na fotografii barvu. Na optickou iluzi, která pobláznila celý internet, stále neznáme jasnou odpověď - jakou má tedy teniska barvu? Zjistíte díky tomu, jak funguje váš mozek. A také informaci o tom, že muži vidí barvy jinak než ženy.

Kdo by to byl řekl, že obyčejná fotografie tenisky vyvolá takovou vlnu názorů, rozporuplných diskuzí a polemiky o tom, jakou má vyfocená bota barvu. Fotografie doslova pobláznila celý internet. A proč? Každý člověk totiž barvu tenisky vidí trochu jinak. Někdo tenisku vidí jako tyrkysovo-šedou, jiný jako růžovo-bílou. Za to, jak barvy vnímáme, může náš mozek. A také to, jaké máme pohlaví. Tedy ještě předtím, než se pustíte do hádky s ostatními o to, jakou barvu teniska má, zjistěte, jak to s barvami doopravdy je.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Jakou barvu vidíte? Zjistěte, jak váš mozek barvy vnímá

Lidský mozek vnímá barvy fascinujícím způsobem. Naše oči jsou vybaveny speciálními buňkami, které jsou citlivé na různé vlnové délky světla. Tyto buňky nám umožňují vnímat miliony barev. Když světlo narazí na objekt, některé vlnové délky jsou absorbovány a jiné odráženy. Tyto odrážené vlnové délky pak vnímáme jako barvu objektu. Vnímání barev je však více než jen fyzikální proces. Mozek interpretuje signály poslané očima a vytváří smysluplný obraz. Tento proces je ovlivněn nejen biologickými faktory, ale také osobními zkušenostmi a jazykem, kterým mluvíme. Například lidé mohou vidět stejné barvy různě, což není omezeno pouze na barvoslepé jedince. A právě zde narážíme na problematiku, se kterou se setkáváme u obrázku tenisek. 

 

Mohlo by se vám líbit

Vidíte skrytý objekt na obrázku? Pokud ano, patříte k lidem, kteří mají “šestý smysl”: Optická iluze, která ovládla svět

I když máme dvě oči, svět vnímáme trojrozměrně. Obraz z levého a obraz z pravého oka se totiž na sítnici promítnou propojené, díky čemuž můžete vnímat hloubku a prostor. Dokážete ale 3D obraz nalézt v plochém obrázku?
svetzeny.cz

Vědci vysvětlují, proč každý z nás vidí jiné barvy

Před několika lety se na sociálních sítích objevila fotografie šatů, která mezi lidmi vzbudila úplně stejný rozruch, jako fotografie tenisky. Právě tou se zabývala studie publikovaná v Journal of Vision v únoru 2017, konkrétně tedy fenoménem rozdílného vnímání barev šatů na oné virální fotografii. Tato studie zkoumá, proč různí lidé vidí barvy šatů na fotografii odlišně - někteří jako zlatobílé a jiní jako černomodré. Výsledky studie nakonec ukázaly, že vnímání barvy šatů je negativně korelováno s předpokládaným osvětlením podél denní světelné osy. Autoři také zjistili, že manipulací s předpoklady pozorovatelů před zhlédnutím fotografie mohou ovlivnit, jak budou pozorovatelé barvy šatů vnímat. Jinými slovy to znamená, že bylo zjištěno, že náš mozek automaticky přejímá barvy a osvětlení z obrázků podle toho, na co je zvyklý, aniž bychom museli barvy vědomě vnímat. S věkem se naše schopnost rozlišovat barvy může postupně zhoršovat, především  kvůli snižujícímu se počtu buněk citlivých na světlo v sítnici. Vědci také zaznamenali, že citlivost na barvy se mezi lidmi liší, protože někteří mají vrozeně více čípkových buněk. Proto není překvapivé, že vnímání barev může být u různých lidí odlišné.

Říkáte si, jak šaty souvisí s teniskou na obrázku? Jednoduše! Princip vnímání barev je totiž v obou případech naprosto totožný.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Otestujte svou inteligenci s 15 středně náročnými otázkami na obecný přehled a logiku

Inteligence je velmi přitažlivá, a to jak na ženách, tak na mužích, tedy zároveň i pro obě pohlaví. Být inteligentní není jen o vědění, ale také o schopnosti rychle a efektivně řešit problémy, adaptovat se na nové situace a myslet kreativně. Zejména v dnešním světě je bystrá mysl jedním z nejcennějších aktiv, která můžeme mít. Vyzkoušejte, jak jste na tom? Máte sexy mozek?
svetzeny.cz

Muži vnímají barvy jinak než ženy

V tom, jak vidíte barvy, hraje velkou roli také fakt, zda jste muž nebo žena. Muži a ženy skutečně vnímají barvy odlišně, což je dáno biologickými faktory. Několik výzkumů ukazuje, že muži mají tendenci vnímat barvy chladněji, s mírným posunem ve prospěch kratších vlnových délek, což znamená, že jejich vnímání barev je “modřejší” než u žen. Ženy na druhou stranu mají sofistikovanější vnímání barev a jsou schopny rozeznávat jemné detaily a odstíny.

Tento rozdíl ve vnímání může být způsoben rozdílným zapojením nervových buněk v mozku. Muži mají sítnici oka silnější až o 20 %, což souvisí s lepším odhadem vzdáleností a perspektivy, zatímco ženy mají lepší periferní vidění a jsou citlivější na barvy. Tato odlišnost může mít kořeny v evoluci, kde různé role mužů a žen vyžadovaly různé vizuální schopnosti.

Kromě toho muži mají větší sklon k barvosleposti, což je geneticky podmíněná porucha barevného vidění. V populaci trpí barvoslepostí přibližně 9 % mužů oproti pouhým 0,4 % žen. Tato porucha je často spojena s neschopností rozlišovat mezi červenou a zelenou barvou, což je dědičně podmíněno a vázáno na chromozom X. Protože muži mají pouze jeden chromozom X, stačí, aby byl postižený, a muž bude barvoslepý. Ženy mají dva chromozomy X, takže pokud je jeden z nich postižený, druhý to může kompenzovat a žena bude pouze přenašečkou této vady.

Fascinují a baví vás různé optické iluze? Vyzkoušejte tuto, která odhalí, zda máte šestý smysl, či nikoliv.

Zajímají vás další optické iluze na základě rozdílného vnímání barev? Podívejte se do naší galerie!
Zdroj článku