Přejít k hlavnímu obsahu

Zajímavosti o knihách, které jste nevěděli

Čtení nás dělá šťastnější, můžeme díky knihám uniknout do cizích životů, světů a galaxií a ještě udržují náš mozek v kondici. Přečtěte si zajímavosti, které o svém velkém koníčku možná nevíte.

Za 1 vteřinu prodají knihkupci na celém světě 57 knih. Kdyby se všechny tituly postavily za sebe, vznikla by řada dlouhá 125 kilometrů. Jistě by mezi nimi byla i jedna z trojice nejčtenějších titulů. Těmi jsou Bible, citáty Mao Ce-tunga a Harry Potter. Po které z této trojky byste sáhli vy?

U Bible ještě zůstaneme. Víte, že nejvíce kradenou knihou z knihoven je právě Bible? Aneb  Nepokradeš...

Antoine de Saint-Exupéry v roce 1935 přežil leteckou havárii v Libyjské poušti. Tato událost byla bezprostřední inspirací pro napsání Malého prince.  

Z jednoho stromu vznikne průměrně 50 knih. Kolik asi musí padnout kmenů v USA, když se tam vydá ročně 1,2 milionu kusů? 

O 68% snižuje stres každodenní čtení knih. Samozřejmě si nesmíte vybrat katastrofické thrillery a horory…

Jednou větou se dá napsat i celá kniha. Dokázal to Bohumil Hrabal v novele Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Nejdelším románem je Hledání ztraceného času od Marcela Prousta. Obsahuje téměř 1,3 milionu slov. 

Prvním strojem napsaná kniha je prý Dobrodružství Toma Sawyera od Marka Twaina. Autor Gulliverových cest Jonathan Swift drží jiný primát - vymyslel a použil jméno Vanessa. Podobné prvenství drží i Karel Čapek a jeho slovo “robot”. 

Čtení je výborným tréninkem paměti. Pravidelní čtenáři mají 2,5x nižší pravděpodobnost, že uslyší diagnózu Alzheimerova choroba.

Na celém světě neumí každý pátý dospělý číst a psát. Týká se to především jižní a západní Asie a subsaharské Afriky.

1966 je rok, kdy Unesco poprvé vyhlásilo Mezinárodní den knihy. Připadá na 8. září. Co ho s předstihem oslavit pořízením nějaké nové knížky?