Přejít k hlavnímu obsahu

Zamilované knižní tipy na únor

Většina z nás má únor spojený především s Valentýnem, ale věděli jste, že 14. února se slaví i Mezinárodní den darování knih? Protože knih, kterými můžete obdarovat sebe i své blízké, není nikdy dost, přinášíme vám nejlepší tipy na tento měsíc.

Alicina síť (Kate Quinn)

Velmi čtivý a dobrodružný špionážní román, kde nechybí láska, je nejpřekládanější knihou za loňský rok, a my se vůbec nedivíme. Příběh začíná v roce 1915, v Evropě zuří 1. světová válka a ženy jsou podceňované a svázané společenskými normami. Tehdy se Eve Gardinerová zatouží vymanit konvencím a přispět k válečnému úsilí své vlasti více, než umožňuje typická ženská úloha ošetřovatelky. A tak se stane špionkou. Je vyslána do Francie, kde je vycvičena samotnou „královnou špehů“ s krycím jménem Alice a poté zaujme nebezpečnou úlohu v rozsáhlé síti tajných agentek. Druhá rovina příběhu se odehrává v roce 1947, během zmatků a dozvuků druhé světové války. Americká studentka vysoké školy Charlie neplánovaně otěhotní, leč jaksi postrádá manžela, což je v dané době nepřípustné. Její bohatá rodina se rozhodne poslat dívku do Evropy, kde se má zbavit svého „menšího problému“. Charlie toho využije a zamíří do Londýna, odhodlaná najít svoji sestřenici a nejlepší přítelkyni z dětství Rose, která zmizela v nacisty okupované Francii. Jediná stopa, kterou má, ji zavede do Londýna, k zahořklé ženě pomalu se upíjející k smrti. Tou ženou není nikdo jiný než Eve Gardinerová...

Holky s voctem (Klára Mandausová )

Celou pubertu jsem posilovala břicho, abych ho měla ploché a pevné. Jenže jsem si nevšimla, že můj zadek připomíná velký měkký gauč. Život nebývá takový, jaký si myslíme, že bude. A někdy je to zatraceně dobře. Vyrosteme, najdeme si skvělou práci, kde budou všichni milí a přející, a k tomu pěkného, hodného a ne úplně chudého kluka. Budeme s ním mít roztomilé děti, psa a domek se zahrádkou. Třeba zrovna takový plán máme. Skřřříp. A všechno je jinak. Něco z toho je, a něco ne. Anebo se to divně pomotá. Co s tím? Brečet? Nadávat na osud? Vyčítat smůle, že se nám nalepila až na záda? Blbost! Dělat si z toho legraci! Jediné řešení, jak to všechno zkusit přežít. Protože život za tu zábavu stojí.

Knížka, kterou držíte v ruce, je právě o tom. Že nám život občas přehodí směrovku. Místo zářivé žluté jdeme chvíli po temně modré nebo rychlé zelené, abychom pokračovali po vášnivé červené. A pak zjistili, že jsou značky v nedohlednu a v ruce držíme štětec.

Zůstaň se mnou (Ayobami Adebayová)

Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná odvíjet příběh odcizení, žárlivosti, zrady a zoufalství. Na pozadí společenských a politických zvratů, kterými v osmdesátých letech 20. století procházela Nigérie, vykresluje Ayobami Adebayová strhující obraz křehkosti manželské lásky, rozpadu rodiny, zničujícího žalu i všepohlcujících mateřských pout. Román Zůstaň se mnou je příběhem o naší zoufalé snaze ochránit před zármutkem sebe i ty, které milujeme.

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu (Griet Op de Beecková)

Bezostyšně upřímný příběh o tom, proč se stáváme tím, kým jsme. Mona jako dítě, jako čtyřiadvacetiletá dívka a jako pětatřicetiletá žena. Román o dětství, ale také o rodičovství. O zlomených lidech a o tom, jak neúmyslně ubližují ostatním. O tom, kde končí odpovědnost a začíná vina. O tajemstvích a samotě. O nemoci a mlčení. O tom, jak je nebezpečné být silný. O zapomínání a neschopnosti zapomenout. O odvaze zachránit sebe sama. A samozřejmě také o lásce. Protože ta je vše, co máme, nebo alespoň téměř vše.

Sestry (Bernard Minier)

Pokud máte doma muže-čtenáře a chcete mu na Valentýna udělat radost, zkuste novinku od jednoho z nejúspěšnějších francouzských autorů posledních let. V květnu 1993 se začínající policista Martin Servaz se účastní neúspěšného vyšetřování dvojnásobné vraždy sester oblečených v šatech k prvnímu svatému přijímání. Místo činu nápadně připomíná scénu z knihy Erika Langa, známého autora thrillerů, kterého se však nepodaří usvědčit. O pětadvacet let později je Servaz povolán k vyšetřování záhadného úmrtí v domě stejného spisovatele. Podaří se najít souvislost mezi oběma případy a dopadnout vraha?