Přejít k hlavnímu obsahu

Dovolená na Lipně: Na kola i k vodě

Město Lipno nad Vltavou leží u stejnojmenné přehrady a je stvořené pro rodinnou dovolenou. Rozhodně si na to vyhraďte několik dnů, protože dva dny, které jsme tu strávili my, vám určitě stačit nebudou!

Královská zábava

Vezměte děti do parku Království lesa, který najdete vedle Stezky korunami stromů, a máte zábavu vyřešenou. Jsou tu připraveny desítky atrakcí, kterými nepohrdnou ani rodiče, ale jako v ráji se tu budou cítit děti. Mohou se zabydlet v bludišti nebo se ztratit v mraveništi. Jsou tu tu originální lanovky, provazové sestavy, stromová městečka, prolézačky, houpačky, hrady, kolotoče, pískoviště nebo skluzavky. Naučí se také rozeznávat stromy a zjistí, jak se dá dřevo využít. Mohou si tu zahrát na originální dendrofon, vyzkouší hmatový chodník nebo vyzkouší život v duté kládě. Nejoblíbenější atrakcí tu bezesporu jsou dvě obří trampolíny, největší v České republice, a stádo živých koziček, ke kterým si můžete vlézt a pomazlit se s nimi, případně je i nakrmit.

Ptáčci v korunách stromů

Hned vedle Království lesa najdete Stezku korunami stromů Lipno. Je první v České republice, je po celé délce bezbariérová a rozhodně stojí za opakovanou návštěvu. Kromě parádních výhledů a několika adrenalinových zastávek, na kterých se vyřádí hlavně děti, vás Stezka zavede do říše ptáčků. Zjistíte, jak ptáčci vypadají, jak hnízdí a dozvíte se něco z jejich života. Letošní novinkou jsou nevšední ptačí hodiny. V létě se pak návštěvníci každé úterý mohou těšit na večerní koncerty. Rozsvícená stezka a pohled na stmívající se Lipno za zvuků hudby je neopakovatelným zážitkem!

Na koloběžce dolů

Ke Království lesa a Stezce korunami stromů můžete vyjet lanovkou, a až si nahoře vše prohlédnete, půjčte si koloběžku a sjeďte si po ni 3,5 kilometru dlouhé trase. Cestou vás čeká speciální lesní úsek plný zatáček a houpáků, který ale na koloběžce hravě zvládne každý. V tu chvíle, kdy se řítíte dolů s větrem ve vlasech, zapomenete na všechny starosti a ohromně si to užijete. Kdo bude mít adrenalinu málo, nesmí vynechat klasickou korytovou nebo horskou bobovou dráhu.

Dovolená na Lipně

Voda nebo cyklostezky? 

Obojí! Pokud jezdíte rádi na kole, zamiřte na floutrejlovou trasu. Vede lesem a užijete si vzrušující sjezd se zatáčkami, klopenkami a dalšími přejezdy. Ale nebojte, zvládnou to i děti. Trať vede z vrcholu od Stezky korunami stromů, kam vás vyveze lanovka a kola si tu můžete i půjčit. Ti zkušenější se mohou vydat do bikeparkových tratí a skvělý zážitek slibuje Jezerní cyklo a inline stezka. Cestou kolem jezera se můžete zastavit na různých zastrčených malých plážích a v klidu se vykoupat v jezeře, ve Frymburku se můžete nalodit na přívoz a přes Přední Výtoň dojet zpět do Lipna. Dáváte-li přednost koupání, zakotvěte na pláži v Lipně nad Vltavou. Lipenské přehradě se také někdy přezdívá jihočeské moře a najdete tu i tři ostrůvky. K dispozici je tu paddleboard, šlapadlo nebo elektročlun či plachetnice, což vřele doporučujeme. My jsme si půjčili motorový člun a pluli po celém jezeře. V tu chvíli jste jen vy a voda...

Romantika na lodi

Pokud je pro vás člun malý, poznávejte krásy jezera přímo z jeho hladiny během vyhlídkových plaveb Lipno Line. Lodě Vltava a Adalbert Stifter vyplouvají pravidelně z přístaviště v Lipně nad Vltavou a dovezou vás do sousedního Frymburku, nebo vzdálenějších obcí Černá v Pošumaví a Horní Planá. Vltava převáží i jízdní kola a je tak oblíbeným zpestřením cyklistických výletů. Na lodi Adalbert Stifter je i lodní restaurace, bar a dvě otevřené slunečné terasy, využít můžete také večerní plavbu s živou hudbou nebo speciální dětský program s kouzelníkem.

Kde se ubytovat?

Výhled přímo na jezero vám nabídnou apartmány v parku Landal Marina Lipno, kde se pohodlně ubytujete, ať jedete v páru, s dětmi nebo celou partou. Pokud jedete za relaxem, navštivte Amenity Resort Lipno, kde mají bazén se slanou vodou a wellness se saunami, vířivkami a odpočinkovou místností s výhledem na Králičí ostrůvek, který přes léto obývají králíci a morčata. Při špatném počasí si tam můžete zahrát tenis, badminton nebo lézt horolezeckou stěnou. Pro dobrodruhy doporučujeme spát pod stanem nebo v karavanu v Campingu Modřín. Ten se v létě stává centrem animačních programů pro děti a bví je tam maskot lišák Fox.