Přejít k hlavnímu obsahu

Nejlepší místa, kam vyrazit na lyže

Mezi nejoblíbenější destinace pro lyžování jsou tradičně Rakousko, Severní Itálie a Švýcarsko. Prozradíme vám, do jakých oblastí zamířit, a kde se ubytovat.

RAKOUSKO: OHROMÍ VÁS NA KAŽDÉM KROKU

Oblíbeným lyžařským regionem u našich jižních sousedů je Schladming-Dachstein, kde se setkávají nejen velikáni ze Světového poháru v lyžování, ale zároveň tu najdete řadu působivých hor, které si s radostí na lyžích sjedete. Řada Čechů také míří do poměrně blízkého lyžařského regionu Zillertal, kde je "k dispozici" 500 kilometrů sjezdovek. V případě, že vyhledáváte náročnější trasy a nechcete se na sjezdovce vyhýbat rodinám s dětmi, zamiřte do středisek Hochfügen nebo Hochzillertal, kde mají závodní tratě, snowparky i možnosti pro freeride lyžování. Rodiny s dětmi zase dávají přednost areálu Spieljoch, kde jsou pro děti připravené různé atrakce.

Zároveň mají v Rakousku vysokou koncentraci stylových apartmánů. V Alpách vznikají dokonce malé vesničky se skvěle vybavenými chalety. Třeba ve východotyrolském středisku Kals pod vrcholem Grossglockneru jsou jako hříbečky rozesety dřevěné moderně pojaté chalety, které náležejí k hotelu Gradonna Mountain Resort. V horském ráji se ocitnete v resortu Puradies na slunečné náhorní plošině nad Leogangem v Salcbursku. Na dosah oblakům můžete přenocovat v Kristallhütte na nejjižnějším okraji lyžařské oblasti Öfelerjoch.

SEVERNÍ ITÁLIE: LÁKAVÝ KOUT EVROPY

Perfektně upravené sjezdovky a 300 slunečných dnů v roce – důvod, proč je Jižní Tyrolsko oblíbeným cílem lyžařů. Pokud si chcete užít zimní dovolenou společně s dětmi, zamiřte do oblasti Seiser Alm (Alpe di Siusi). K dispozici je tu 60 kilometrů sjezdovek a navíc je na jedné z nich nejlepší snowpark v celé Itálii. Je rozdělen na dvě části - horní část je nejlepší pro začátečníky nebo právě děti, dolní část už je pro pokročilejší lyžaře.

Skvěle zalyžovat si můžete i v okolí městečka Brixen (Bressanone), kde byl držen Karel Havlíček Borovský, a kde se nachází řada lyžařských areálů, ale taky skvělé restaurace. Michelinských restaurací je v Jižním Tyrolsku hned 17. Ani úroveň ubytování nepokulhává za kvalitou zdejší kuchyně a o designové skvosty tu není nouze. Klid a soukromí spojené s nejvyšším komfotem najdou hosté v horské chatě Ghilga. Krásu jednoduchého designu si užijí hosté v chaletu La Pedevilla v oblasti Kronplatz. Útulno jako za starých časů, ovšem v luxusním provedení, nabízí San Lorenzo Mountain Lodge. Spojení jihotyrolské roubenky, moderní technologie a komfortního interiéru představuje chalet Villa Iergl v resortu San Cassiano.

ŠVÝCARSKO: ZEMĚ PLNÁ NEJ

Najdete tu největší počet vrcholů nad 4000 metrů, nejdelší sjezdovky, máte tu nejvyšší jistotu přírodního sněhu a největší rozmanitost lyžařských středisek. Největším lyžařským střediskem v celé Evropě je právě švýcarské Les Portes du Soleil, které najdete jižně od Ženevského jezera. Mezi nejoblíbenější lyžařská střediska patří oblast Berner Oberland ležící jižně od Bernu.

Švýcarsko je nejen domovem zimních sportů, ale i kvality, která se odráží v nabízených službách. A tamní horské chaty jsou prostě pohádka. V sofistikovaném chaletu Bella Coola mají hosté k dispozici vše, nač jen pomyslí – bazén, turecké lázně, kuchaře i osobního šoféra. A na ty, kdo si potrpí na pětihvězdičkovou kvalitu, ale nechtějí se u snídaně tlačit s ostatními hosty, čeká v Andermattu oddělený byt ukrytý v hotelu The Chedi.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: Tvoříme s lifee - papírová Liška