Přejít k hlavnímu obsahu

10 top tipů, kde prožít léto

Ještě přemýšlíte, kam vyrazíte na dovolenou? Vybrali jsme pro vás ta nejlákavější místa v Evropě.

Romantika na vodě 

Češi touží po moři, ale hezká dovolená se dá strávit i na jezerech a plavebních kanálech. Najdete je po celé Evropě, ale pokud nechcete jezdit moc daleko, vydejte se do Německa.
1. Meklenburská jezera nedaleko Berlína mají své kouzlo a stačí málo. Domluvit se s rodinou nebo dát dohromady partu dobrých kamarádů, pronajmout si jachtu či hausbót, vyslechnout pozorně instrukce technika před vyplutí a pak už se chopit kormidla a vydat se vstříc romantické a zároveň dobrodružné dovolené. Můžete si s sebou vzít i domácí mazlíčky. 
2. Na Meklenburských jezerech objevíte celou řadu půvabných míst, kde stojí za to zakotvit. Města Fürstenberg, Templin a Himmelpfort, zámky Schwerin a Rheinsberg, vesničku Mirow s tradičními dřevěnicemi a další přístavy s historickým koloritem. A samozřejmě se přitom můžete koupat, kdy a kde se vám zachce. 

Rybičky, rybáři jedou…

Je vaším koníčkem rybaření? Pak se vydejte do Trentina! Místní rybáři zde vytipovali více než 350 nejkrásnějších lokalit, kde ryby skáčou samy na prut a příroda je pohádková.
3. Lovit ryby můžete jak ve vybraných alpských jezerech v Dolomitech, tak v divokých vodách, především na řekách Noce v údolí Val di Non, Avisio v údolí Val di Cembra či Sarca v údolí Alto Sarca. Rybařit se dá ovšem i na jezerech - jako je například Lago di Garda, kde se můžete zároveň vykoupat. Bez rybářského povolení se tu ovšem neobejdete a kromě toho musíte každou chycenou rybu pustit zpět do vody.

Objevy na Zlaté řece

Portugalsko láká nejen na krásné pláže a letoviska podél pobřeží Algarve, ale i k poznávání jiných míst. Co třeba vydat se severněji a navštívit město, jehož jméno voní vínem?
4. Porto, kam míří přímé lety z Prahy, patří k nejkrásnějším městům Portugalska. Leží v pstí řeky Douro do Atlantiku a jeho historické centrum je zapsáno na seznam chráněných památek UNESCO. Čtvrť Ribeira s vysokými úzkými doma s barevnými fasádami vám určitě vyrazí dech.
5. A když se pak vydáte na projížďku lodí proti proudu, dostanete se až k terasovitým vinicím, které pokrývají svahy lemující tok Doura neboli Zlaté řeky. Právě tady se pěstuje vynikající víno, z něhož se vyrábí proslulé portské. O jeho vznik se zasloužily napoleonské války. Angličané tehdy přestali dovážet váno z Francie a zaměřili svůj zájem na Portugalsko. Aby se během přepravy nezkazilo, místní vinaři do sudů s vínem přidávali brandy - a portské bylo na světě. Široké plachetnice je z okolních statků svážejí v sudceh do Porta nebo se prodává přímo v rodinných vinařstvích podél říčního údolí. 

V zeleném srdci 

I když ve Štýrsku prožijete naplno každý den, stejně na konci dovolené zjistíte, že jste nestihli poznat všechny jeho krásy. Na své si přijdou nejen vyznavači dobrého jídla a pití, spokojeni budou i milovníci kultury. 
6. Zaryté horaly a sportovce spolehlivě uspokojí nespočetně turistických tras s nádherných cyklostezek, protože Štýrsko je nejlepší objevovat právě na kole. 
7. Celkem 399 km a 8 etap zve k poznání jihu a východu této země a vede přes vinohrady, jablečné sady a dýňové plantáže, protože zdejší dýňový olej patří k nejlepším. Současně navštivte i historická města Hartberg, Bad Radkersburg, Leibnitz, Deutschlandsberg a Štýrský Hradec. 

Riviéra s vůní jihu 

Azurové pobřeží ve Francii, kam míří návštěvníci ze všech končin světa, nabízí i jiná letoviska, než jsou Cannes či Nice. Pokud toužíte po klidnější dovolené, vyberte si Antibes Juan-les Pins.
8. Městu dominují zámek a pevnost ze 16. století a na pětadvaceti kilometrech pobřežního pásu objevíte bezpočet krásných pláží.
9. V Antibes se nachází také proslulé akvárium Marineland, kde se konají představení s lachtany a delfíny, kosatkami a dalšími obyvateli podmořské říše. Děti budou určitě nadšené a dospělí si zase vychutnají tradiční festival Jazz a Juan. 
10. Město je proslulé i tím, že sem za zlatavým světlem a krásnými přírodními scenériemi přijížděli slavní malíři. Pobývali tu Claude Monet, Marc Chagall, Auguste Renoir i Pablo Picasso, jehož díla jsou vystavena v Picassově muzeu v prostorách zámku Grimaldi. Můžete se také vydat po Stezce malířů podél Azurového pobřeží a navštívit místa, kde umělci s paletou nacházeli inspiraci.