Přejít k hlavnímu obsahu

Život ženy v dekádách: Čím žijeme, když je nám 20, 30, 40, 50 a 60 let?

Jednou jsme dole, jednou nahoře. Každý věk má své výhody, ale i stinné stránky, se kterými se musíme nějak vyrovnat. Co je typické pro jednotlivá období v životě nás žen? Jak jsme na tom se zdravím, psychikou a fyzickou krásou?

15–25 let: Proměna v ženu

gwvmbgpp-pq-steinar-engeland

S nástupem menstruace definitivně skončilo období dětství a dívky se začínají měnit v ženy. Zaoblí se jim boky, narostou prsa, na tváři vyraší první vyrážky... A ty nehezké věci jsou obzvlášť nepříjemné – hlavně proto, že v tomto věku řešíme v první řadě svůj vzhled. Částečně také přemýšlíme nad budoucností, ale nepříliš vzdálenou. Výhledově nás zajímají pouze nejbližší roky. Jakou střední školu si vybrat? A co potom? Vysoká? A jaká? Nebo raději cesta na zkušenou do zahraničí?

ČTĚTE TAKÉ: VIDEO: 5 důkazů, že nežijeme zdravě

Se zdravím si hlavu nelámeme. Máme ho, tak proč se jím dál zabývat? O životosprávu se také moc nezajímáme. Objednat si pizzu nebo si na koleji zalít horkou vodou čínskou polévku je určitě jednodušší i levnější. Zato dokonale známe všechny možné diety... Vždyť potřebujeme vypadat!

26–35 let: Vzhled, kariéra, rodina

cykfl7iqctk-london-scout

A přesně v tomto pořadí. Ústředním tématem našeho života je stále vzhled. Jsme přesvědčené, že ten ovlivní i kariéru či založení potenciální rodiny. Změna nastane, když přijdou děti. Už o sebe tolik nedbáme. Ne proto, že by nám to bylo jedno, jednoduše nestíháme a nutno přiznat, že priority se ženě po porodu dost změní. Může to být období prvních vážnějších partnerských neshod, kdy jablkem sváru jsou partnerovy pozdní příchody domů, naše samota v péči o děti a domácnost, kdy nám dojde, že si musíme najít i pár chvil jen pro sebe, na kamarádky, koníčky a na sport. Byť jen půlhodinku doma před počítačem cvičit podle videa z YouTube. A v hlavě nám vrtá několik nápadů, jak rozjet vlastní byznys, protože vyžít z mateřské se nedá ani při nejlepší vůli.

36–45 let: Neděle každý den

Pokud jsme před pár lety měly vysoce ambiciózní plány, část z nich jsme už vypustily z hlavy. Nepotřebujeme vydělávat miliony ani řídit velkou společnost. Stačí nám, že zvládáme řídit vlastní rodinu a že vyděláme dost na to, abychom mohly žít zdravě a jezdit občas na dovolené nebo na chalupu. Nechceme veškerý čas trávit v práci, naopak se snažíme věci zařídit tak, aby každý den aspoň trochu připomínal neděli. Ať je pohoda, minimum stresu a tak akorát aktivit s lidmi, které máme rádi a se kterými je nám dobře. V rámci možností také sportujeme! Přišly jsme na chuť józe, pilates či zumbě, objevily jsme kouzlo cykloturistiky i wellness víkendů. A doma vaříme hlavně zdravě, v první řadě proto, aby byly zdravé děti. A pokud chceme, aby jedly to, co jim servírujeme, a netoužily po fast foodu, ani my si ho nemůžeme dopřávat.

46–55: Ani mladá, ani stará

w9lrmh47goa-brooke-cagle

Nyní je nejdůležitější naše zdraví. Sice už není stoprocentní, ale stále chceme být ve formě. Kvůli sobě, kvůli dětem, případným vnoučatům, kvůli partnerovi i kvůli práci. Jako by toho nebylo málo, o slovo se začne hlásit klimakterium. Menstruaci vystřídaly návaly horka, propocená pyžama, z nichž se ráno svlékáme téměř nevyspalé, a výkyvy nálad, kdy samy sebe nepoznáváme. Z internetu se můžeme během chvilky dozvědět, že nám s přechodem nejlépe pomůže správná životospráva, kvalitní potraviny, klidnější sport, a hlavně relax. Většina z nás se chce ale do normálu vrátit co nejdříve – v tom může pomoci doplněk stravy Sérélys.

ČTĚTE TAKÉ: 61letá modelka září v módní kampani na plavky. Jak to dělá, že vypadá tak skvěle?

Občas nás však trápí myšlenky na to, jak se našim dětem daří, když už „vylétly z hnízda“ a my je nemáme pod svým dohledem. Některé z nás se v tomto období zamýšlejí nad tím, co podniknout s partnerem, když už na sebe máme zase moře času. Zrenovujeme byt? Nebo se konečně zajedeme podívat na všechna ta místa, o kterých jsme spolu tolik snili?

56–65 let: Luxusní život

Jasně že už nemáme tolik energie, jako když nám bylo dvacet, ale neměnily bychom za nic na světě! Víme už, co je důležité, a co vůbec není třeba řešit. Děti jsou samostatné, kariéra stabilizovaná. Ani doma už není potřeba tolik otročit, denně vyprat a vyžehlit dvě pračky a umýt sto padesát talířů. Volnější tempo má i náš muž a společně milujeme chvíle, kdy si jeden na gauči čte a druhý luští křížovku. Abychom si nelezli na nervy a netrpěli ponorkovou nemocí, setkáváme se i s přáteli. Nejúžasnější chvíle jsou, když jsme s vnoučaty. Je příjemné zase se o někoho starat, mazlit se, hrát si, chodit na výlety. Příjemné je na tom i to, že pak vnoučata odejdou ke svým rodičům a my zase můžeme být samy a bez starostí. To máme pak dostatek času i energie věnovat se zdraví, protože je důležité. Přiměřeně jíme, přiměřeně sportujeme a odpočíváme.

66 let a více: Život jde dál

flickr_old

Ten krásný věk, kdy už nic nemusíme a vše můžeme! Rozmazlovat vnoučata. Být dlouho v posteli nebo spát pouze krátce, neboť chceme stihnout pozorovat východ slunce. Práci můžeme navždy pověsit na hřebík, ale také můžeme pracovat na částečný úvazek. Děti si k nám opět našly cestu, už se s námi tolik nehádají, neboť i ony přišly na to, o čem je život, a v mnohém nám daly za pravdu. V duši máme klid a mír a moc, moc si přejeme, aby to tak zůsta­lo co nejdéle.

Foto: Shutterstock (1), Unsplash (3), Flickr (1)