Přejít k hlavnímu obsahu

Nehty vypovídají mnohé o vašem zdraví: Dokáží vás upozornit na cukrovku, poruchu štítné žlázy i rakovinu. Neignorujete tyto varovné signály?

Info ikona
Nehty

Vzhled našich nehtů vypoví mnohé o našem zdraví. Lékařka Dina Gohil popisuje, co jednotlivé barvy a útvary na nehtech značí. Dokáží nás upozornit na onemocnění jako je cukrovka, porucha štítné žlázy i rakovina. Přečtěte si, jaké varovné signály se nevyplatí ignorovat.

Bledé nehty

Bledé nehty mohou signalizovat špatnou cirkulaci krve, anémii o podvýživu. Je nutné dodat, že s věkem nehty blednou, je to běžný znak stárnutí. Ve věku 60 let a více to není žádný důvod k obavám. Lékařka Dina Gohil pro Daily Mail říká: „Mohou také být způsobeny poruchami funkce jater či srdce nebo špatnou výživou. Pokud jsou nehty převážně bílé a mají jen tenkou růžovou špičku, může se jednat o takzvané Terryho nehty. Může to být způsobeno stárnutím, ale také to může indikovat cukrovku, onemocnění ledvin, jater a plic.“ Čeho se však nemusíte obávat jsou bílé skvrny na nehtech, kterým se říká leukonychie. Dle Dr. Poblete-Lopez nejsou důvodem k obavám.

Křen: Potravina, kterou za zázrak považovali už naši předci. Jaké množství vyžene infekci z těla?

Křenu se přezdívá český ženšen a za zázrak ho považovali už naši předci. Umí si poradit s respiračními onemocněními, zastavit zánětlivý proces a dokonce se zkoumají jeho účinky v boji s rakovinou. Jaké množství byste měli konzumovat, pokud onemocníte?
svetzeny.cz

Žluté nehty

Žloutnutí nehtů může způsobit i kouření, ale pokud jste nekuřák, může to také značit plísně, cukrovku a dokonce i poruchu štítné žlázy. Rovněž je třeba mít na paměti, že nehty můžete mít zabarvené i od jídla (například od kurkumy) i nadměrného používání laku na nehty. Pokud se však žloutnutí nehtů zhoršuje bez zjevného důvodu, může se jednat o známku plísní, cukrovky, lupénky i poruchy štítné žlázy. V nejhorším případě za tím dle lékařky Diny Gohil může být rakovina kůže. Proto je třeba nehtům věnovat pozornost a případně se nebát jít k doktorovi. Pokud se vám na nehtech objeví žlutočervené skvrny, může se jednat o psoriázu a je nutné navštívit dermatologa.

Modré nehty

Zmodrání nehtů neznačí nic dobrého. Často je to dle lékařky Diny Gohil známka toho, že se k nim nedostává dostatek kyslíku. Tento stav se odborně nazývá cyanóza. Ta se může projevit i jinde na těle (uši, sliznice, místa, kde je kůže tenká), ale na nehtech je to často nejlépe poznat „Má to několik příčin včetně vystavení chladu, abnormálně vysoké hladiny hemoglobinu, zdravotního problému jako je chronická obstrukční plicní choroba či astma, může se také jednat o neschopnost vašeho těla dostat do této oblasti dostatek kyslíku.“ Obzvláště pozor by si na tento varovný příznak dle lékařky měli dávat lidé pracující v továrnách (pracující se stříbrem, vyrábějící inkousty a barviva), ti jsou vystaveni zvýšenému riziku zmodrání nehtů. Také se modré nehty někdy objevují u HIV pozitivních pacientů, ať už jako průvodní jev infekce či jako vedlejší příznak užívaných léků.

Černé nehty

Zčernání nehtu často souvisí s jeho poraněním. Pokud si prst skřípnete či na něj upustíte těžký předmět, může dojít k tomu, že vám kompletně zčerná. Nemusíte se toho obávat, lékařka Dina Gohil vysvětluje, co se s vaším nehtem děje: „Krvácení pod nehtem způsobí, že se nehet jeví černý. Obvykle sám odroste, ale pokud ne, může to být známka vážnějšího problému.“ Dále poznamenává, že se v některých případech může jednat o známku srdeční choroby, anémie, onemocnění ledvin, či cukrovky. Rovněž to také může být neléčená plíseň. Obzvláště nehty na nohou bývají velmi náchylné k houbovým infekcím, protože těm se nejlépe daří ve vlhkém a teplém prostředí. Dle lékařky je nejzávažnější příčinou černých nehtů rakovina kůže, proto byste tento varovný signál neměli podceňovat. Pokud objevíte tmavě hnědé či černé místo pod nehtovým lůžkem, raději si útvar nechte preventivně zkontrolovat.

Zdroje

Cleveland Clinic Daily Mail