Přejít k hlavnímu obsahu

Bolest zad může být nesnesitelná a nebezpečná: Dejte pozor na tyto příznaky a rizikové faktory!

Podle kliniky Mayo se sídlem v Londýně jsou bolesti zad jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštíví lékaře nebo jsou v pracovní neschopnosti a celosvětově jsou také nejčastější příčinou zdravotního postižení. Naštěstí můžete včas přijmout opatření k předcházení nebo zmírnění bolesti zad, než se vaše bolest stane nesnesitelnou. Většinou totiž stačí v rámci prevence i léčbě prvotních obtíží jednoduché cvičení na doma.

Jak rozpoznat, že se jedná o bolest zad

Bolest zad se většinou projevuje jako vystřelující, bodavá či palčivá bolest v oblasti zad. Většinou se s pohybem zhoršuje, může vystřelovat do končetin, které vás mohou brnět. Úzce souvisí také s bolestí hlavy, která bývá nejčastěji zapříčiněná špatným držením páteře a následného uskřípnutí některého z nervů. Při bolestech v oblasti hrudníku musíte být obezřetní, zda se nejedná o projevy srdeční zástavy. Ta se projevuje náhlou intenzivní bolestí na hrudi, ostrým tlakem uprostřed hrudníku nebo pocitem svírání za hrudní kostí. Bolest se také někdy rozšiřuje do levé ruky nebo čelisti. Pokud si nejste jisti, nepodceňujte bolest a raději navštivte lékaře, který vyloučí případný infarkt myokardu!

  10 znamení, kterými dává tělo najevo, že jíte přiliš mnoho cukru: Rozpoznejte je a zasáhněte, dokud je čas

  Pokud máte tyto příznaky, zkuste změnit skladbu jídelníčku a omezit cukr. Ten často může být původcem zdánlivě neškodných problémů, které byste neměli ignorovat.
  svetzeny.cz

  Kdy navštívit lékaře

  Většina bolestí zad se postupně zlepšuje při důsledné domácí léčbě a cvičení během několika týdnů. Kontaktujte však svého lékaře, pokud u bolesti zad zpozorujete tyto příznaky:

  • přetrvává několik týdnů
  • je příliš intenzivní a nelepší se s odpočinkem
  • přechází do obou spodních končetin, obzvlášť pokud zasahuje až pod kolena
  • způsobuje slabost, necitlivost nebo brnění v obou nohách
  • je doprovázena nevysvětlitelným úbytkem hmotnosti

  Ve vzácných případech může bolest zad signalizovat i vážný zdravotní problém. Vyhledejte okamžitou lékařskou péči, pokud bolesti zad doprovázejí tyto příznaky:

  • máte závažné problémy se zažíváním nebo močovým měchýřem
  • je doprovázena horečkou
  • je způsobena pádem nebo jiným úrazem zad

  Rakovinu tlustého střeva není radno podceňovat: Jak se projevuje, komu hrozí a jak podle příznaků poznat, že už je zle?

  Rakovina tlustého střeva a konečníku je v Česku druhé nejčastější onkologické onemocnění a rovněž druhá nejčastější nádorová příčina úmrtí. V minulosti Česká republika držela smutné světové prvenství v počtu případů tohoto onemocnění. Díky prevenci však nyní čísla klesla. Víte, jak se tato zákeřná nemoc projevuje, komu hrozí a jak poznat, že už je zle?
  svetzeny.cz

  Nejčastější příčiny bolesti zad

  Napětí svalů nebo vazů

  Pokud opakovaně zvedáte těžké předměty nebo je zvedáte špatným způsobem, může dojít k natažení zádových nebo páteřních vazů. Pokud je vaše fyzická kondice špatná, může dokonce opakované namáhaní zad způsobit velmi bolestivé svalové křeče.

  Vyhřezlá nebo prasklá ploténka

  Ploténka je vlastně takový disk mezi obratli v páteři. Měkký rosolovitý materiál uvnitř disku se může vyboulit nebo prasknout a tlačit na nerv. Můžete však mít vyhřezlou či prasklou ploténku i bez bolesti zad, to bývá často náhodně objeveno při rentgenovém vyšetření páteře z jiného důvodu.

  Artritida či osteoporóza

  Zatímco při artritidě dochází k zánětům a případným otokům, kdy může dojít ke zúžení prostoru kolem míchy, při osteoporóze se vaše kosti a klouby stávají porézní a křehké a  může docházet k poškození obratlů. Obě diagnózy vám spolehlivě určí lékař, kdy lze pomocí vitamínových doplňků a popřípadě předepsaných léků s těmito onemocněními úspěšně bojovat.

  Info ikona
  Bolest zad

  Nedostatek spánku může vést ke zhroucení organismu, varují vědci

  Víte, co s vaším tělem stane po třech probdělých nocích? Má to vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. Ještě závažnější důsledky se projeví v dlouhodobém horizontu, kdy dokonce hrozí, že se u vás rozvine jedno závažné onemocnění.
  svetzeny.cz

  Rizikové faktory

  Stáří. Bolest Zad bývá častější s přibývajícím věkem, počínaje kolem 30 až 40 let.

  Nedostatek cvičení. Ochablé břišní a zádové svalstvo vede často k bolesti zad, kdy páteři chybí opora svalů a začne se bortit.

  Nadváha. Nadměrná tělesná hmotnost zatěžuje záda.

  Nemoci. Některé typy artritidy nebo rakoviny způsobují bolesti zad.

  Nesprávné zvedání předmětů. Pokud zvedáte předměty zády namísto použití nohou, můžete si způsobit poranění zad.

  Psychický stav. Ukázalo se, že lidé náchylní k depresím a úzkosti mají vyšší riziko bolestivých zad.

  Kouření. Kuřáci mají většinou více bolavá záda. Kouření totiž může snížit průtok krve do páteře a zvyšuje riziko osteoporózy.

  Prevence

  Bolesti zad se můžete vyhnout zvyšováním vaší tělesné kondice a procvičováním. Posilujte břišní a zádové svaly a zaměřte se při cvičení na tzv. „jádro těla“. To funguje jako přírodní korzet pro vaše záda. Udržujte si zdravou váhu a nekuřte. Nezapomeňte také na správné držení těla. Pro práci s počítačem si pořiďte pohodlné křeslo s loketními opěrkami a s dobrou opěrkou dolní části zad. Při delším sezení se minimálně každou půl hodinu protáhněte. Dejte pozor při zvedání břemen. Používejte při zvedání především vaše nohy, záda držte rovně a ohýbejte se pouze v kolenou.

  Info ikona
  Bolest zad

  Vysoký krevní tlak: Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejdete tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu

  Vysokým krevním tlakem podle odhadů trpí až dva miliony Čechů. Mnozí z nich to ale ani neví, jelikož jim to nezpůsobuje žádnou bolest. Na vině je zejména jedna konkrétní potravina, které Češi jedí příliš velké množství, víte, která to je? Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejděte tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu.
  svetzeny.cz