Přejít k hlavnímu obsahu

Rakovinu tlustého střeva není radno podceňovat: Jak se projevuje, komu hrozí a jak podle příznaků poznat, že už je zle?

Info ikona
Rakovina tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v Česku druhé nejčastější onkologické onemocnění a rovněž druhá nejčastější nádorová příčina úmrtí. V minulosti Česká republika držela smutné světové prvenství v počtu případů tohoto onemocnění. Díky prevenci však nyní čísla klesla. Víte, jak se tato zákeřná nemoc projevuje, komu hrozí a jak poznat, že už je zle?

Jaké jsou příznaky rakoviny tlustého střeva?

Problémem tohoto onemocnění je, že v raném stádiu je velmi těžko zjistitelné. Příznaky mohou být natolik nevýrazné, že by vás ani ve snu nenapadlo, že můžete trpět touto vážnou nemocí. Pokud onemocnění není zavčas léčeno, mohou postupně začít nastupovat nejrůznější příznaky. Pozornost byste měli věnovat zejména změnám střevní činnosti, mohou se vyskytnout průjmy, zácpy, obtížné vyprazdňování. Největším varovným signálem je krvácení z konečníku. Pokud se u vás objeví, nemusíte mít hned černé myšlenky a bát se toho nejhoršího. Pořád je šance, že se jedná o prasklý vřídek či hemeroidy, ale každopádně tato situace vyžaduje návštěvu lékaře, který se na tuto oblast medicíny specializuje. Bylo by chybou nejít na kontrolní screening, který dovede zavčasu tuto zákeřnou nemoc odhalit. Sledovat byste měli i příměs krve ve stolici. Rovněž byste s návštěvou lékaře neměli otálet, pokud pozorujete náhlý úbytek na váze, který nemá zjevnou příčinu. Také se zaměřte na to, jak se cítíte, zpozornět byste měli při zvýšené únavě a slabosti. Také vás může pobolívat břicho, často se objevuje plynatost a bolesti v této oblasti. Pamatujte na to, že prevencí nikdy nic nepokazíte, nestyďte se a v případě, že na sobě pozorujete výše uvedené příznaky, kontaktujte svého lékaře.

Nedostatek spánku může vést ke zhroucení organismu, varují vědci

Víte, co s vaším tělem stane po třech probdělých nocích? Má to vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. Ještě závažnější důsledky se projeví v dlouhodobém horizontu, kdy dokonce hrozí, že se u vás rozvine jedno závažné onemocnění.
svetzeny.cz
Info ikona
Bolest břicha

Kdo je rakovinou tlustého střeva ohrožen nejvíce?

Prestižní výzkumné lékařské pracoviště Mayo Clinic publikovalo seznam rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost vzniku onemocnění. Jsou jimi:

Vyšší věk – Rakovinu tlustého střeva mohou mít lidé v každém věku, ale z lékařských poznatků vyplývá, že jí trpí zejména osoby starší 50 let. Lékaři si nejsou jistí, proč míra rizika po padesátém roku života stoupá, bohužel na to zatím nenašli odpověď.

Dědičnost – Některé genové mutace, které vás mohou učinit náchylnějšími k tomuto druhu rakoviny se v rodině dědí. Riziková je zejména adenomatózní polypóza, které se projevuje vznikem polypů v konečníku a tlustém střevě. Tyto genetické poruchy mnohdy souvisí i s dalšími typy rakoviny – dělohy, vaječníků a prsu. Pakliže víte, že v rodině máte tuto diagnózu, můžete podstoupit genetické vyšetření, které určí míru rizika, což vám může pomoci do budoucna včas toto onemocnění podchytit. Opět platí, že právě vy byste rozhodně měli pravidelně chodit na screeningy.

Nezdravý životní styl – Tento faktor není radno podceňovat. Je to jedna z věcí, kterou můžete ovlivnit už dnes. Pakliže se nezdravě stravujete, jíte hodně smažených a tučných jídel, červeného masa a uzenin, je vyšší riziko, že u vás může tato nemoc propuknout. Dalším faktorem, který hraje roli, je obezita.

Kouření a pití alkoholu – Tyto dvě neřesti jsou bez debat rizikovými faktory rakoviny tlustého střeva. O dalších zdravotních problémech, které vám kouření a nadměrná konzumace alkoholu může způsobit, ani nemluvě.

Sedavý životní styl – Lidé, kteří se nehýbou, mají vyšší riziko rakoviny tlustého střeva. Proto zařaďte do svého rozvrhu sportovní aktivity jako prevenci.

Chronická zánětlivá onemocnění střeva a cukrovka – Všechny tyto choroby zvyšují riziko onemocnění kolorektálním karcinomem. Patří sem například Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida.