Přejít k hlavnímu obsahu

Nepřítel alkohol 2: Je to váš problém?

Nepřítel alkohol 2: Je to váš problém?

Podle statistik WHO patří Česko v konzumaci alkoholu k absolutní světové špičce. Rádi také svůj až příliš vřelý vztah k lihovinám omlouváme slovy „vždyť u nás pije každý“.

Průměrná roční spotřeba čistého alkoholu na každého občana staršího patnácti let je v České republice 16, 6 litru (celosvětově je to okolo 6 litrů). Předpokládá se, že je u nás více než 700 000 lidí, kteří jsou na alkoholu závislí a potřebovali by se léčit (což však z nich činí pouhých cca 8 %).

Jak se pozná závislost na alkoholu?

Pokud splňujete tři z následujících šesti projevů, a to kontinuálně po dobu nejméně jednoho roku nebo nepřetržitě alespoň měsíc, pak závislí jste.

1. Cítíte silnou touhu či puzení si alkohol dopřát („bažíte“ po něm – užívá se anglický výraz craving).

2. Kvůli alkoholu zanedbáváte své jiné zájmy.

3. Pokračujete v pití, přestože jasně víte i na sobě sledujete závažné negativní důsledky (zdravotní i společenské).

4. Vaše tolerance vůči alkoholu stoupá – to znamená, že ho potřebujete čím dál víc, abyste se dostali „do nálady“.

5. Při nedostatku alkoholu máte „absťák“ – tělesné příznaky typu nervozity, třesu, neklidu, bolesti hlavy, bušení srdce, křeče aj.

6. Nejste schopní konzumaci alkoholu kontrolovat – nedokážete si uhlídat míru ani si další pití zakázat.

Máte pocit, že pijete rizikově?

Možná právě během vánočních a novoročních oslav vás napadlo, že váš přístup ke konzumaci alkoholu už poněkud (nebo hodně) přesahuje únosné meze. A třeba jste si řekli, že je načase s tím něco dělat. Rozhodně začněte s tím, že si ověříte, zda je vaše pití rizikové. K tomu vám pomohou certifikované dotazníky/testy (AUDIT-C, Cage aj.). Najdete je například na webech www.drogy-info.cz, www.alkoholik.cz nebo www.medop.cz. Zjistíte-li, že je vaše obava stran konzumace alkoholu oprávněná, neváhejte a začněte problém řešit – čím dříve, tím lépe, ale pozdě není nikdy! Více informací na www.adiktologie.cz.

Foto: Depositphotos (1)