Přejít k hlavnímu obsahu

Nedostatek spánku může vést ke zhroucení organismu, varují vědci: Co se stane s vašim zdravím, pokud spíte méně, než je optimální délka spánku?

Víte, co s vaším tělem stane po třech probdělých nocích? Má to vliv na vaše psychické i fyzické zdraví. Ještě závažnější důsledky se projeví v dlouhodobém horizontu, kdy dokonce hrozí, že se u vás rozvine jedno závažné onemocnění.

Tři probdělé noci zhorší psychické i fyzické zdraví

Už tři po sobě jdoucí noci, kdy se špatně vyspíte, vedou ke zhoršení vašeho psychického i fyzického zdraví. Alespoň to tvrdí vědci z Floridy, kteří se zabývali tím, co s lidským tělem nedostatek spánku dělá. Celkem zkoumali téměř 2000 osob, které si pravidelně vedly spánkové deníky a zaznamenávaly, jak se jim usínalo, spalo a také pocity po probuzení. Během osmi nocí 42 % lidí uvedlo, že minimálně jednu noc probděli. Je to možná dáno i dnešní rychlou dobou a životním stylem, kdy lidé pracují, namísto toho, aby si také trochu odpočinuli a dobře se vyspali. Nová studie upozorňuje na to, že o víkendu už spánkový deficit nedoženete a také ukazuje, co s naším tělem dovede nedostatek spánku udělat. „Mnoho z nás si myslí, že můžeme spánkový deficit dohnat o víkendu a být ve všední dny produktivnější. Výsledky této studie však ukazují, že už jedna probdělá noc může významně narušit vaše každodenní fungování,“ říká autorka studie Soomi Lee.

Zapomeňte na diety! Stačí nechybovat v naprostém základu. Naučte se 6 triků, jak vybírat zdravé potraviny.

Léto je již tady a spousta z nás se moří v posilovnách a drží přísné diety. Na cestě za vysněnou postavou však kolikrát nevědomě chybujeme v naprostém základu – při výběru správných potravin.
svetzeny.cz

Ze vzorku 2000 dospělých Američanů byli vědci schopni identifikovat kritický počet probdělých nocí. Příznaky související s nedostatkem spánku vrcholí třetí noc, kdy špatně spíte. Pokud jde o duševní zdraví, objevily se pocity osamělosti, podrážděnosti, vzteku a frustrace. Nejčastějšími fyzickými projevy byly různé bolesti. Někteří lidé měli dokonce i problém s dýcháním. Účastníci výzkumu uvedli, že k největšímu zhoršení fyzických příznaků docházelo po 6 nocích neklidného spánku. Tým vědců upozorňuje, že minimální doba spánku by měla být šest hodin. Méně spánku vede k výše popsaným psychickým a fyzickým obtížím. Optimální doba spánku se však liší dle různých věkových skupin. Předškoláci by měli spát 10 až 13 hodin, školáci 9 až 11 hodin, teenageři 8 až 10 hodin, mladí dospělí 7 až 9 hodin, lidé ve věku nad 65 let 7 až 8 hodin.

Info ikona
Špatný spánek

Vysoký krevní tlak: Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejdete tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu

Vysokým krevním tlakem podle odhadů trpí až dva miliony Čechů. Mnozí z nich to ale ani neví, jelikož jim to nezpůsobuje žádnou bolest. Na vině je zejména jedna konkrétní potravina, které Češi jedí příliš velké množství, víte, která to je? Omezte konzumaci těchto potravin ještě dnes, předejděte tak selhání ledvin, zhoršení zraku a infarktu.
svetzeny.cz

Spánek kratší než 6 hodin zvyšuje riziko demence

Studie vědců z Floridy zmíněná výše nám ukázalo, co nedostatek spánku s naším tělem dělá v krátkodobém horizontu. Co se však stane, když pravidelně budete spát méně než 6 hodin? Na tuto oblast se zaměřili vědci z univerzity v Paříži, kteří zkoumali 8000 lidí. Ve věku 50 až 70 let. Vědeckému týmu se podařilo najít souvislost mezi nedostatkem spánku a rizikem demence. Zjistili, že lidé, kteří dlouhodobě trpěli nedostatkem spánku, tj. spali pravidelně méně jak 6 hodin, měli o 30 % vyšší riziko demence. Jedním z příznaků nastupující demence jsou změny spánkového rytmu, ale vědci tvrdí, že rovněž nedostatek spánku může přispět ke vzniku a rozvoji tohoto onemocnění. Je známo, že spánek je velmi důležitý pro naši imunitu a odolnost vůči nemocem, proto závěr této studie není vůbec překvapivý.

Zdroj: https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9768599/Just-three-consecutive-nights-poor-sleep-impacts-mental-physical-being.html, https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9491791/Lack-SLEEP-increase-risk-dementia-study-finds.html