10+1 zajímavých faktů o spánku, které jste nevěděla!

Ve starém Římě se sny dokonce rozebíraly a vykládaly na politické půdě. Lidé totiž věřili, že prostřednictvím snů s nimi komunikuje Bůh a předává jim svoje poselství. Dnes ke snům přistupujeme o něco realističtěji, ale stále jsou pro nás zahaleny vzrušujícím tajemstvím. Odkryjte aspoň některá!

1. Zapomeneme asi 90 % snů

Největší šane, že si budeme pamatovat alespoň část snu, je ihned po probuzení. Poté většinu snu skoro okamžitě zapomínáme.

2. Slepí lidé také sní

Lidé, kteří oslepli po narození, mají sny v obrazech. Ti, co se slepí už narodili, vizuální sny nemají, ale zato jsou plné vůní, dotyků, zvuků a jiných vjemů.

3. Každý v noci sní

Je dokázáno, že každý z nás má sny. Existují jen velmi ojedinělé výjimky psychických poruch, které člověku znemožňují snít. Pokud si myslíte, že se vám nic nezdálo, tak si sen jen nepamatujete.

4. Ve snech vidíme jen tváře, které už známe

Naše mysl si tváře postav nevymýšlí. Za celý život potkáme tisíce lidí a jejich tváře si mozek ukládá do jakési databáze. Během snění pak má skoro neomezené možnosti výběru.

5. Ne každý sní barevně

I když většina populace sní barevně, asi 12 % lidí má jen černobílé sny. U lidí mladších 25 let je to dokonce jen 4,4 %.

6. Sny mají svůj hlubší význam

Díky množství snářů jste už možná zjitila, že pokud sníte o nějakém předmětu, tak to může znamenat něco naprosto odlišného, co s předmětem nemá nic společného. Obrazy ve snech fungují spíše symbolicky a napovídají nám skutečný význam snu.

7. Nejčastější emocí je úzkost

Sny jsou plné emocí a pocitů. Tím nejčastějším je ale strach a úzkost. Podle studie navíc máme více negativních snů než těch pozitivních.

8. Čtyři až sedm snů za noc

I když si možná stěží vzpomenete na jeden sen, za noc jich podle vědců máte čtyři až sedm!

9. Zvířata mají také sny

Pozorovala jste někdy psa, když spí? Možná divoce škubal tlapkama, protože ve snu právě honil zajíce. Podle studie probíhají u zvířat během snění stejné mozkové procesy jako u lidí.

10. Muži a ženy sní odlišně

Zatímco mužům se více zdá o jiných mužích, ženy mají svoje sny genderově vyváženější. Vědci zjistili, že až 70 % postav v mužských snech jsou také muži. Navíc mají muži mnohem agresivnější sny než ženy.

Navíc! Ve snu můžete zažít orgasmus

A to dokonce silnější než v bdělém stavu. Pocity vnímané během snění jsou totiž intenzivnější a ve snu je více prožíváte. 

@svetzeny