Přejít k hlavnímu obsahu

Co před spaním rozhodně nejíst: Tyto potraviny způsobují poruchy spánku, noční můry i únavu

Cítíte se po probuzení unavení a nevíte proč? Odpověď se může ukrývat ve vašem stravování, možná i vy před spaním jíte potraviny, které jsou naprosto nevhodné. Jejich konzumace vede k poruchám spánku, mohou se objevit i noční můry a následná únava. Co tedy před spaním rozhodně nejíst?

1. Rajčatová omáčka

Možná si rádi na večeři dopřejete těstoviny s rajčatovou omáčkou, neměli byste si je však dávat 3 hodiny předtím, než půjdete spát. Rajčatová omáčka je značně kyselá, ráno by vás mohla pálit žáha a dostavit by se mohly i zažívací potíže. Zvláště, pokud máte ještě tendenci omáčku pikantně okořenit. Po ostrých jídlech vás může pálit žáha, ale také se vám bude špatně v noci spát. Zvyšují totiž tělesnou teplotu vašeho těla, a tak budete mít neklidný spánek, noční můry a možná se několikrát za noc i probudíte.

2. Hořká čokoláda

Mlsáte rádi u televize před spaním hořkou čokoládu? Pak se nedivte, že nemůžete usnout. Sice obsahuje antioxidanty, které jsou tělu prospěšné, ale také má v sobě stimulační látky – kofein a theobromin. Dopřát si čokoládu před spaním je asi tak stejně „užitečné“ jako si dát šálek kávy. Pamatujte, že čím tmavší čokoláda, tím více kofeinu v sobě má. Jediná čokoláda, která vám spánek nenaruší, je bílá. Avšak zase po ní přiberete, takže je zkrátka lepší čokoládu konzumovat přes den.

Info ikona
káva
Mohlo by se vám líbit

Jídlo ovlivňuje spánek více, než jste si mysleli. Potraviny, díky kterým usnete do pár minut

Koukáte večer na film, už jste docela unavení a najednou vás přepadne chuť na něco sladkého? Pokud sáhnete například po čokoládě, riskujete, že se pořádně nevyspíte.
svetzeny.cz

3. Káva

Káva na seznamu vás asi nepřekvapí, ale měli byste si dávat pozor i na vaše odpolední „kávičkování“. Kofein jako stimulant působí několik hodin, takže i šálek kávy vypitý v pozdní odpoledne může vést k tomu, že se vám večer nebude chtít spát. Proto je lepší se kávy vyvarovat několik hodin před spaním. A pozor také na celkové množství vypité kávy. Pokud máte ve zvyku vypít 6 a více šálků kávy denně, zůstane ve vašem těle tolik kofeinu, že v noci oka nezamhouříte.

4. Alkohol

Možná máte za to, že sklenička vašeho oblíbeného vína hezky zakončí váš den a připraví vás na usnínání. Sice vám víno pomůže se uvolnit a rychleji to „zalomíte“, avšak alkohol silně narušuje spánkový režim, konkrétně fázi spánku zvanou REM. To je nejhlubší fáze spánku, ve které se nám zdají sny. Opakuje se až třikrát za noc a mozek je při ní mnohdy více aktivní, než když bdíme. Člověka je v této spánkové fázi velmi těžké probudit, ale právě konzumace alkoholu před spaním může vést k přerušovanému spánku a probuzení během REM fáze. Pokud se to stane, člověk je pak celý den unavený a bez energie. A ještě jedna věc, alkohol dokáže uvolnit svaly kolem hrdla, takže po jeho vypití někteří lidé hlasitě chrápou.

Mohlo by se vám líbit

Banální "spánková" chyba, kterou zanedbáváme a ohrožujeme tím nejen svoji imunitu. Vyvarujte se jí

Dokáže vás chránit před virovým onemocněním, posiluje vaši imunitu, je důležitý pro správný chod metabolismu a má mnoho dalších výhod. O kom je řeč? Přeci o spánku!
svetzeny.cz

5. Ovoce a zelenina

Překvapivě sem spadá i ovoce a zelenina, ale záleží na druhu. Křupavá zelenina (jako je napříkald brokolice a květák) je sice velmi zdravá a plná živin, ale má v sobě spoustu těžce stravitelné vlákniny, takže naše tělo ji opravdu hodně dlouho tráví, proto není vhodné jíst tyto druhy zeleniny pozdě večer. Nevhodné jsou ze stejného důvodu i některé druhy ovoce – maliny či pomeranče. A jak už jsme zmínili výše, je také potřeba vyvarovat se rajčatům.

6. Hovězí steak

Hovězí steak si řada z nás ráda dá k večeři, vnímáme jej jako zdravé jídlo bohaté na bílkoviny. Bohužel pro spánek to není ideální, pokud si naložíte pořádnou porci. Steak bude vaše tělo dlouho trávit, budete se cítit plní a těžko se vám bude usínat. U jídel s vysokým obsahem bílkovin a tuků obecně platí, že byste neměli konzumovat velké porce před spaním, tělo je nezvládne strávit.

Mohlo by se vám líbit

Překvapivé vedlejší účinky, které má na vaše tělo sklenka vína

Sklenice červeného vína denně je zdravá? Díky studiím se objevily nové poznatky o účincích vína na naše tělo. Nebudeme vám prozrazovat, zda víno pít či ne, prozradíme vám jenom to, že tyto tři překvapivá fakta vás zaskočí.
svetzeny.cz
Mohlo by se vám líbit

Varovné signály, že vám játra nefungují správně: Pozor na tyto běžné potraviny! Ničí je více, než alkohol

To, že alkohol ničí játra, je známá věc. Avšak existují i další potraviny velmi škodlivé pro játra, o kterých se už tak často nepíše. Tipnete si, jaké to jsou? Zjistěte, zda náhodou netvoří i u vás podstatnou část jídelníčku. V článku se také dozvíte, jakými signály vaše tělo volá o pomoc, když máte nemocná játra.
svetzeny.cz